Isamaaline haridus ja huvitegevus tuleb viia iga nooreni

13. apr. 2017 Margus Tsahkna kaitseminister - Kommenteeri artiklit

Margus Tsahkna

Kinnitasin koos Kaitseliidu ülemaga programmi „Noorte isamaaline haridus,” mis annab riigipoolsed suunad ja vahendid laiendamaks noorte isamaalist haridust.

Juba enne seda, kui astusin kaitseministri ametisse, oli minu kindel soov, et sarnaselt keskkoolides edukalt toimiva riigikaitseõpetusega oleks igal põhikooliealisel noorel tasuta võimalus omandada elus hakkama saamise oskusi ning kasvada aktiivseks ja julgeks kodanikuks. Riik tervikuna panustab suvelaagritesse ja huviharidusse märkimisväärseid summasid, ent ka mul endal isana on olnud raske leida oma lastele kvaliteetset kodanikukasvatuse suunitlusega huvitegevust.

Noortel on huvi

Igal aastal osaleb 5000 keskkooliealist last riigikaitseõpetuse tundides. Riigikaitseõpetus ei ole koolides kohustuslik, ometi on see õppeaine kui ka kursuse lõpus toimuv riigikaitselaager osutunud äärmiselt menukaks. Eesti noortel on huvi riigikaitse vastu.

Tagasiside õpilastelt näitab, et väärtustatakse praktilisi oskusi elus hakkama saamiseks ning suhtlemisoskuste ja osalusjulguse kasvu. Tegemist ongi eelkõige kodanikuks kasvamise, mitte sõjaks valmistumise õppega.   

Minu jaoks on oluline, et noored saaksid võimalikult varakult arusaamise oma riigist ja sellest, et igaühe roll on ülioluline. Isamaaline haridus annab noortele elus hakkama saamise oskusi ja kasvatab neid ühiskonnaelus aktiivselt osalevateks kodanikeks.

Programmi sisu

Programmiga „Noorte isamaaline haridus” anname võimaluse Eesti põhikooliealistele noortele (vanuses 11–13), kes ei ole Noorte Kotkaste ega Kodutütarde liikmed, osaleda Kaitseliidu korraldatavates suvelaagrites ning Noorte Kotkaste ja Kodutütarde töös. Sellel järjepideval tegevusel on suur eesmärk – tulevikus peab senise 7000 noore kõrval olema enamatel Eesti lastel tasuta võimalik osaleda Kaitseliidu noorteorganisatsioonide suvelaagrites ning Noorte Kotkaste ja Kodutütarde tegevuses.

Noorte isamaalise hariduse programmiga tõstame Noorte Kotkaste ja Kodutütarde nähtavust, nüüdisajastame nende kuvandit ja õppekava (nt kübervaldkonna lõimimisega rühmade tegevustesse) ning avame noorteorganisatsioonide seikluslikud ja elamusõppel põhinevad suvelaagrid suuremale hulgale noortele.

Kaitseliidu laagrid

Sel aastal korraldame Kaitseliidu malevate suvelaagrid laiendatult eesmärgiga kaasata 300 uut noort ja nendega tegelevaid noortejuhte. 2018. aastal korraldame tuhandele noorele suvelaagri, kuhu 300 kodutütre ja noorkotka kõrvale ootame 700 organisatsiooniga veel liitumata noort. Tegemist ei ole ühekordsete üritustega, programm on püsiv. Laagrites osalenutel organisatsiooniga liitumiskohustust ei ole.

Samas on programmi üks eesmärke, et tulevikus liituks igal aastal suvelaagritega uusi noortejuhte ja noori, kes moodustaks oma kodukohas Noorte Kotkaste või Kodutütarde rühma. Oleme plaaninud, et vähemalt 75%-s Eesti põhikoolidest tegutseks tulevikus Kaitseliidu noorteorganisatsioonide rühm. Ainult nii saame kasvatada tulevikus ka ajateenistusse vabatahtlikult astuda soovivate noorte arvu vananeva rahvastiku oludes.

Kaitseministeerium ja Kaitseliit kutsuvad lisaks põhikoolidele programmis osalema ka teisi asutusi ja ettevõtteid, kes soovivad leida oma töötajate lastele seikluslikku ja kehalist aktiivsust pakkuvat huvitegevust ning kasvatada oma lastest aktiivsed ja elurõõmsad kodanikud.

 


Programm „Noorte isamaaline haridus”

  • Programm „Noorte isa­maaline haridus” on hea võimalus noorele, kes soovib laiendada silmaringi ja saada uusi sõpru. Samuti noortejuhile, kes on huvitatud enesearengust, uute mõtte­kaaslaste leidmisest ning panustamisest laia pinnaga riigikaitsesse.
  • Praegu pakuvad Kaitseliidu noorteorganisatsioonid tegevust ligi 7000 noorele. Organisatsiooni toetavad 400 vabatahtlikku noortejuhti, kokku tegutseb põhikoolide, malevkondade, kultuurikeskuste, noortekeskuste ja isegi talude juures 438 Noorte Kotkaste või Kodutütarde rühma.
  • Lisainfo programmi „Noorte isamaaline ­haridus” kohta: Anu Allekand, Kaitseliidu noorsootöö arendusjuht, anu.allekand@kaitseliit.ee, 520 9556

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!