Teadlased aitavad leida võimalusi vanemaealiste vägivallaohvrite huvide esindamiseks

26. apr. 2017 Tartu ülikool - Kommenteeri artiklit

Tartu ülikooli teadlased osalevad kuue riigi ühisprojektis, millega püütakse tõsta koduvägivalla temaatikaga tegelevate organisatsioonide võimekust vanemaealiste vägivallaohvrite huvide esindamisel tervishoiusüsteemis ja -poliitikas.

Eakate vastu suunatud vägivald on ülemaailmne probleem, mis on seotud nii inimõiguste, soolise võrdõiguslikkuse, koduvägivalla kui ka elanikkonna vananemise probleemsete valdkondadega. Üks suur murekoht on, et vanemaealiste hulgas puudub sooline tasakaal ja valdav osa eakaid on naisterahvad, kes on ohtudele eriti vastuvõtlikud.
Euroopa Liidu kahe aasta pikkuse projekti „WHOSEFVA – Working with Healthcare Organizations to Support Elderly Female Victims of Abuse” (2017–2018) kontekstis uuritakse vanemaealisi naisi, kes on vägivalla ohvrid. Projekti partnerid soovivad juhtida tähelepanu peamistele takistustele ja puudujääkidele, mis piiravad tervishoiuasutuste efektiivset toimimist vanemaealiste koduvägivallaohvrite abistamisel.

Projekti juhtivpartneri Tartu naiste tugi- ja teabekeskuse juhataja Pille Tsopi sõnul on vanemaealiste koduvägivallaohvrite efektiivsemaks tuvastamiseks vaja täiendavaid alternatiivseid vahendeid ja ohvrite identifitseerimine on vaid esimene samm kogu protsessis. „Praktika näitab, et isegi kui vanemaealised vägivallaohvrid õnnestub tuvastada, jäävad nad sageli vajaliku abita. Peamine põhjus peitub selles, et nad on mõjutatud mitmetest pikaaegsetest sõltuvussuhetest. Lisaks esinevad neil tervislikud probleemid ning nad on majanduslikult sõltuvad. Siinkohal on tervishoiutöötajad üks olulisemaid tugisüsteeme abivajajate toetamisel, pakkudes võimalusi vägivallaohvrite tuvastamiseks ning nende edaspidiseks abistamiseks,” rääkis Tsopp.

WHOSEFVA projektis töötatakse välja treeningmaterjalid, mis aitavad eakate naiste vastase vägivallaga tegelevaid organisatsioone koostöös teiste tervishoiuorganisatsioonidega. Lisaks juhivad kogenud eksperdid mitmeid treeningud, mille raames omandavad partnerorganisatsioonid vajalikud teadmised temaatiliste töötubade juhtimiseks. Partnerriikides toimuvad tervishoiu- ja sotsiaaltöötajatele suunatud koolitused, et valmistada meditsiinipersonal ette koolitusvahendite efektiivseks rakendamiseks. Treeningmaterjalid tehakse avalikult kättesaadavaks projekti koduleheküljel ning avaldatakse lisaks inglise keelele ka eesti, soome, saksa, kreeka ja läti keeles.

Tartu ülikooli teadlastel on WHOSEFVA projektis mitmeid olulisi ülesandeid. „Me oleme veebipõhise treeningprogrammi eestvedajad, kuna Johan Skytte poliitikauuringute instituudil on veebipõhiste kursuste väljatöötamisel märkimisväärne kogemus. Lisaks on meil välise hindaja roll, mis hõlmab projekti mõjukuse ning kvaliteedi hindamist. Ühtlasi vastutame meie projektis poliitikaanalüüsi eest ja  treenime ning nõustame partnerorganisatsioone ühiskonnas tervikuna avaliku selgitustöö tegemise osas,” tutvustas Johan Skytte poliitikauuringute instituudi lektor Hector Pagan Tartu ülikooli rolli projektis.
Programmis osalevad partnerriikidena Austria, Eesti, Soome, Kreeka, Läti ja Suurbritannia. Projekti juhtivpartner on naiste tugi- ja teabekeskus Eestis, kes teeb tihedat koostööd Soomes vanemaealiste vastu suunatud vägivalla teemaga tegeleva eksperdi Sirkka Perttuga.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!