TTÜ tööstuskeemia labor asub lahendama ettevõtete probleeme

10. apr. 2017 Tallinna tehnikaülikool - Kommenteeri artiklit

Tallinna tehnikaülikooli keemia- ja biotehnoloogia instituudis avab 11. aprillil uksed tööstuskeemia labor, mille peamine ülesanne on lahendada tööstusettevõtete keemia- ja keemiatehnoloogilisi probleeme.

„Tehnikaülikoolil on ühiskonnale pakkuda palju enam kui vaid häid lõpetajaid ja tipptasemel teadustulemusi – arendame sihikindlalt igapäevast partnerlust Eesti ettevõtetega ja tööstuskeemia labori avamine on üks oluline samm sellel teel,” ütles TTÜ rektor akadeemik Jaak Aaviksoo.

Laboratoorium töötab lepingupõhiselt ja katab oma tegutsemiskulud ise. Ülikool toetab laborit infrastruktuuri ja üldkorralduse tagamisega. Sellise laboratooriumi loomise ajendiks oli ettevõtete kasvav huvi innovatsiooni ja teaduspõhiste lahenduste järele.

„Alustasime selliste tööstusele suunatud projektidega juba paari aasta eest. Kuna projektide maht ja haare kasvas, siis jäid olemasolevad teaduslaborid sellistele töödele kitsaks,” selgitas labori loomise vajadust projekti eestvedaja TTÜ professor akadeemik Margus Lopp.

Samuti nõudsid praktilised tööstuse probleemid tema sõnul veidi teistsugust aparatuuri ja laborisisseseadet. Uues avatavas laboris on need tingimised loodud. Labori põhijõud on noored teadlased, kes on võtnud oma missiooniks Eesti tööstuse arendamise. Labori juhataja dr Gert Preegel kaitses alles eelmisel aastal oma doktoriväitekirja orgaanilise keemia alal, dr Allan Niidu stažeerib praegu USA-s, noored magistrid Kristiina Lips ja Kätlin Lužkov on samuti TTÜ hiljutised lõpetajad keemia alal.

„Arvan, et edaspidi võib labor laieneda ülikooli struktuuriüksustevaheliseks üksuseks. Avatav labor toetab kindlasti Eesti tööstuse konkurentsivõime kasvu. Käimasolevad suuremad projektid on põlevkivi väärindamise uute meetodite alalt,” rääkis Lopp.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!