Vaba Lava teatrikeskuses küsitakse: „Kes sa oled?”

28. apr. 2017 Katrin Maimik - Kommenteeri artiklit

Foto lavastuse „IDEM” proovist. Foto: Vaba Lava

 

Maikuus esietenduvad Vaba Lava kuraatoriprogrammis „IN I OUT” kaks identiteediküsimustega tegelevat lavastust. 12. mail jõuab lavale tunnustatud lavastaja Artjom Garejevi  (parim lavastaja 2015) „IDEM”, 22. mail esietendub ­Chris Kondeki ja Christiane Kühli (Saksamaa/USA) „Eritunnused”. Vaba Lava selle hooaja kuraatoriprogrammi on kokku pannud teatriuurija Madli Pesti Eestist ning teatriekspert Thomas Frank Viinist, märksõnadeks on identiteet ja tehnoloogia, filosoofia, iidsed lood ja suuline pärimus, hirmud, eelarvamused, vastandlike väärtuse ühitamine ja lepitamine, identiteedikriis, digitaalne kultuur, argielu uurimused, mehelik kuvand ja must huumor.

IDEM” on audiovisuaalne performance, mis viib meid tagasi olemise lätte juurde, mil mugavuse tsoon oli piiratud lõkkega ning lõkkepiiri taga oli ehmatav teadmatus ja ohtlik võõras maailm, kus pidi suhteid klaarima. Sellest momendist hakkas tekkima tsivilisatsioon, mis vajas reegleid ja seadusi. Tänapäeval on neid aga nõnda palju, et inimesed on segaduses ega oska lahendust ja väljapääsu leida. Lavastus puudutab eri viisil identifikatsiooni, koos­eksisteerimist ja adaptatsiooni ühiskonnas ning keerulisi küsimusi alates kultuurist ja rutiinist kuni selleni, kuidas võivad samad tingimused mõjutada tervet riiki või lausa kontinenti. Autorimuusikat esitab keelpilliorkester koos helilooja Aleksandr Žedeljoviga.

Berliini lavastajad ja videokunstnikud Chris Kondek ja Christiane Kühl uurivad oma lavastuses digikeskkondade teatraalseid aspekte.

Seekord on kunstniketandemi huviorbiiti sattunud meie aja kangelane, meie lipulaev E-Eesti. Koostöös Eesti dramaturgi, etenduskunstnike ja IT-spetsialistiga (Piret Jaaks, Taavet Jansen, Roland Laos, Barbara Lehtna ja Helen Kask) on valmimas lavastus, mille keskmes on Eesti edulugu, alates tema tagasihoidlikust sünniloost Eesti soodes ja rabades kuni sirgumiseni salapäraseks ja nähtamatuks E-Eestiks. Kuna igal säraval mündil on ka teine pool, tegeleb lavastus muuhulgas e-ühiskonna hämaramate varjukülgedega. Lavastuse kangasse on põimitud mitmeid peaaegu usutavaid ja dramaatilisi lugusid, näiteks äpardunud e-residendist ettevõtjast või X-teel suure kiiruse tõttu rööbastelt maha sõitnud müütilisest üksildasest rändurist, kes palub end kutsuda E-Eestiks.

Vaba Lava ootab mõlemaid lavastusi vaatama just põhikooli viimaste klasside ja gümnaasiumiõpilasi.

vabalava.ee


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!