Viljandi kultuuriakadeemia avab Tartus kunstide keskuse

25. apr. 2017 Tartu ülikool - Kommenteeri artiklit

Septembris alustab Tartu ülikooli vanas anatoomikumis tööd uus kunstide keskus, mis koondab kogu valdkonna pädevuse ühte üksusesse ja hakkab koordineerima üleülikoolilist kunstide õpet.

Viimastel aastatel on kunstiharidus Tartu ülikoolis jagunenud peamiselt kahe struktuuriüksuse: kultuuriteaduste ja kunstide instituudi koosseisu kuuluva kunstide osakonna ning Viljandi kultuuriakadeemia vahel. Esimeses on koolitatud peamiselt maalikunstnikke, teises muusikuid, näitlejaid, tantsijaid, valgus- ja helikunstnikke ning meistreid ja uurijaid rahvusliku tekstiili, metalli ja ehituse valdkondades. Lisaks kannab TÜ haridusteaduste instituut olulist rolli kunstididaktika õpetamisel tulevastele õpetajatele.

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaani prof Margit Sutropi sõnul on kunstiõppe koondumine loodavasse kunstide keskusesse oluline samm humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna seesmise tööjaotuse korraldamisel, ühtlasi avab see Viljandi kultuuriakadeemiale akna Tartusse. „Vabade kunstide professorite loengute populaarsus eri valdkondade üliõpilaste ja ka töötajate hulgas näitab, et kaunite kunstide ja eneseväljendust ning loovust arendavate kursuste vastu on suur huvi. Nii tekkiski mõte panna kokku terve pakett taolisi kursusi, mille hulgast igaüks saab valida endale sobivaima,” kommenteeris prof Sutrop.
Kunstide keskuse juhataja Tuulike Kivestu sõnul pakub septembrist tööd alustav kunstide keskus kõikidele Tartu ülikooli üliõpilastele võimalusi uute teadmiste ja oskuste omandamiseks ning oma loovuse igakülgseks arendamiseks. „Vabaainetena saab õppida muusikat, maalimist, fotograafiat, tantsimist, näitekunsti, joonistamist, käsitööd ja palju muud. Kuna kunstide õppe puhul on verbaalne suhtlus sageli teisejärguline ning infot on võimalik vahetada ka muul viisil, siis sobib suurem osa ainekursusi suurepärastelt ka välistudengitele ning -õppejõududele,” rääkis Kivestu ja lisas, et keskus soovib panustada ka õpetajakoolitusse, pakkudes tulevastele õpetajatele võimalust omandada rikkalikult kunstiteadmisi ja -oskusi, mida kasutada töös laste ja noortega.
Lisaks tudengitele ootab keskus oma loovust avastama ja arendama ka ülikooli õppejõude ja töötajaid. Pea kõikidel kursustel on võimalik osaleda ka täiendusõppijana.

Sügissemestril käivitab kunstide keskus üleülikooliliste vabaainetena üle neljakümne kursuse. Teemade ring on väga lai, ulatudes praktilisest kõnekunstist eesti regilaulu ja koomiksi joonistamiseni. Põnevamate kursustena toob keskuse juhataja välja veel moekunstnik Triin Amuri õppeaine „Moetööstuse probleeme ning selle jätkusuutliku arengu võimalikud lahendused ja praktikad”, millele järgnevad kevadsemestril praktilisem kursus „Rõivatööstuse väljakutse – kuidas õmmelda prügi”, Viljandi kultuuriakadeemia ühe kõrgemini hinnatud õppejõu Sergei Drõgini kursus „Viha valitsemine” ning koreograafi ja tantsija Stella Kruusimägi aine „Loomalik liikumine”.

Kunstide keskusel on plaanis teha aktiivset koostööd teiste kunstiharidust pakkuvate koolidega.  Juba algaval sügisel käivitatakse Tartu H. Elleri muusikakooliga ühine pärimustantsu aine, kus osalejatel on võimalus Elleri kooli pärimusmuusikute mängitud elava muusika saatel ning Viljandi kultuuriakadeemia vilistlaste Eva Talsi ja Kadri Lepassoni juhendamisel tantsuoskusi omandada.

Kunstide keskuse koosseisu hakkab kuuluma ka vabade kunstide professori ametikoht, kuhu kutsutakse igal aastal üks silmapaistev Eesti loovisik. 2017/2018. õppeaastal töötab sel kohal professorina tunnustatud fotograaf Peeter Laurits ning sügissemestril on kõik huvilised oodatud kuulama tema loengusarja „METSIK ESTEETIKA ehk kuidas kirjeldada metsa digitaalsetele jänestele”.

Tartu ülikooli kunstialade õppejõudude, üliõpilaste ja vilistlaste loometöö laiemaks tutvustamiseks on vanas anatoomikumis paiknema hakkavas keskuses plaanis sisse seada ka väike galerii-pood.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!