In memoriam Aksel Telgmaa

10. mai 2017 - Kommenteeri artiklit

(10.02.1932‒07.05.2017)

7. mail lahkus meie hulgast Eesti matemaatikahariduse suurmees, Tallinna ülikooli emeriitprofessor Aksel Telgmaa.

Laiem üldsus tundis teda kui emakeelse ning omameelse õppekirjanduse väljaandmise õiguse eest võitlejat ning üht Eesti matemaatikaõpikute põhiautorit poole sajandi vältel. Tema sulest ilmus üle poolesaja kooliraamatu, teist niisama palju metoodilisi juhendeid, õpetajaraamatuid, töövihikuid.

Õpikute koostamine on siiski vaid üks tahk Aksel Telgmaa mahukas elutöös. Ligi 40 aastat suunas ta haridusministeeriumi ainekomisjoni liikme ja pikaajalise juhina Eesti koolimatemaatika sisuarendust, oli selle uuendaja ja kaasajastaja. Väärib meenutamist, et äärmiselt tsentraliseeritud NSV Liidus oli Eesti ainus nn liiduvabariik, kus kehtis sisuliselt oma matemaatikaprogramm.

Alates 1966. aastal NSVL-i Pedagoogika Akadeemias kaitstud väitekirjast oli Aksel Telgmaa uurimisobjekt koolimatemaatika sisu: arvu mõiste kujundamine, loogika, tõenäosusteooria ja statistika õpetamine. Eesti õpilaste korduv edu rahvusvahelistes tasemeuuringutes (TIMSS, PISA) räägib vaieldamatult ka Eesti koolimatemaatika arendajate, sealhulgas eriliselt Aksel Telgmaa rahvusvahelisest konkurentsivõimest.

Kolmas suur tahk Aksel Telgmaa tegevuses on õppejõutöö. Tallinna pedagoogilise instituudi (hilisema pedagoogikaülikooli, praeguse Tallinna ülikooli) matemaatika kateedris asus ta tööle 1965. aastal. Ta käis läbi teekonna vanemõpetajast professori, kateedrijuhataja ning matemaatika didaktika õppetooli juhatajani. Aastal 1997 valiti ta emeriitprofessoriks.

Ta õpetas kursusi elementaarmatemaatikast, matemaatika alustest, metoodikast, kõrgemast matemaatikast, juhendas koolipraktikat ja lõputööde koostamist. Võib julgelt öelda, et ligi pooled praegused matemaatikaõpetajad on Aksel Telgmaa tänulikud õpilased. Professori eruditsioon koos elutarkuse ja väärikusega tegid temast paljude lemmikõppejõu.

Professor Aksel Telgmaa teeneid Eesti koolimatemaatika ees hindas Eesti matemaatika selts  professor Gerhard Rägo medaliga. Tema teeneid Eesti järjekestvuse hoidmisel tunnustas president Lennart Meri 1998. aastal Valgetähe teenetemärgiga.

Sügavas leinas langetame pea.

TALLINNA ÜLIKOOL

HARIDUS- JA TEADUSMINISTEERIUM

EESTI MATEMAATIKA SELTS


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!