Haridusuudiseid välismaalt

5. mai 2017 - Kommenteeri artiklit

USA koolilaste eined muutuvad jälle ebatervislikumaks

Kui USA endine esileedi Michelle Obama korraldas tervisliku koolilõuna kampaania, mille sisuks on soola ja rasva vähendamine toidus, siis nüüd on Valge Maja otsustanud koolilõuna koostise nõudeid lõdvemaks lasta. Näiteks lükati edasi soola vähendamise nõude kehtestamine, täisteraviljatoodete osakaalu nõuded leevenesid ja taas lubatakse pakkuda magusat piima. Tervisekampaania korraldajaid häirib enim liigse soola lubamine toidus, mida seostatakse kõrge vererõhu, südameinfarkti ja insuldiga, vahendab BBC.

Võluvits pingeliseks eksamite ajaks – rosmariin

Eksamiperioodil peaksid õppurid endale rosmariini varuma, vahendab BBC. Northumbria ülikool testis katseisikuid lõhnatus toas ja seejärel toas, mida lõhnastati rosmariini eeterliku õliga. Rosmariinilõhnalises toas õppinud katseisikute mälutestide tulemused paranesid keskmiselt 5−7%. Dr Ross Northumbria ülikoolist usub, et rosmariini lõhn parandab nende neurotransmitterite tegevust, mis on otseselt mäluga seotud. Rosmariini mälu parandavat mõju on usutud juba aastasadu. Uuring kinnitas rahvatarkust.

Prantslased kurdavad inglise keele rolli üle

Prantsuse töötajatelt küsiti, kas vähene inglise keele oskus takistab neil karjääriredelil kõrgemale ronimist. ABA inglise kooli korraldatud küsitluses uskus kõikides vanusegruppides keskmiselt alla ühe kolmandiku, et põhjuseks on tõepoolest puudulik keeleoskus. 20‒45-aastaste hulgas kurdab 55% vastanutest inglise keele olulise rolli üle. Vanemad kui 45-aastased aga ei usu, et vähene inglise keele oskus karjääriredelil takistuseks oli, väidab 73% küsitletutest, vahendab The Local.

Gävle on Rootsi tudengimeka

Rootsi kõige üliõpilassõbralikum linn on Gävle. Rootsi üliõpilaste liit SFS andis Gävlele üle 2017/18. õppeaasta parima üliõpilaslinna auhinna. Suuruselt Rootsi 13. linnas õpib ainuüksi Gävle ülikoolis umbes 17 000 tudengit. Linn seab üliõpilased esikohale. Kiideti linna osakaalu uute üliõpilaskodude rajamisel. Žürii pidas linna ettenägelikuks ja aktiivset tegutsemist soosivaks. Gävles näevad üliõpilased lootusrikast olevikku ja tulevikku. Eelmisel aastal kandis tiitlit Linköping, kirjutab The Local.

Karistus lõppes surmaga

Malaisias süüdistatakse kooli korravalvurit lapse surnuks peksmises. 11-aastane Mohamed Thaqif Amin Mohd Gaddafi käis islamistlikus erakoolis Kota Tinggis. 24. märtsil arvas korravalvur, et poisid käituvad koolis liiga kärarikkalt, ja otsustas 15 poissi karistada. Peksmise tagajärjel paistetasid Mohamedi jalad üles ning mõni nädal hiljem suri poiss haiglas. Poisi päevikus on kirjas, et koolis karistatakse ühe inimese teo eest kogu gruppi ning kehalisi karistusi on varemgi kasutatud, vahendab BBC.

Facebook ülikooli õppekavva

India ülikoolide paremikku kuuluv Delhi ülikool kaalub Facebooki-kursuse lisamist ingliskeelsesse õppekavasse. Kursus keskenduks Facebooki-postituste kirjutamisele. Lisaks õpitakse kirjutama haaravaid logisid ja kaaskirju. Kursust õpetataks kutseoskuste arendamise moodulis.

Indias võib andeka kirjaniku hüppelavaks olla just sotsiaalmeedia. Delhi ülikooli juhtkonna arvates ei tähenda loov kirjutamine tingimata ainult paksude raamatute avaldamist, vaid ka tähtsatel teemadel blogimist, vahendab BBC.

Raamatu abil kirjutama

Suurbritannias avaldas hariduse rahastamise sihtasutus EEF nipid, kuidas efektiivsemalt 7−11-aastaseid lapsi kirjutama õpetada. Üks võimalus on julgustada lapsi raamatuid kõva häälega ette lugema ja sõpradega loetu üle vestlema. Kirjutamisel peab olema täpne, sama oluline on sõna veerimise kiirus ja ladusus. Kirjutamine peaks toimuma automaatselt, nii et laps saab keskenduda kirjutatu sisule. Kirjutamist tuleb pidevalt harjutada, samal ajal peab säilima motivatsioon, vahendab tes.com.

Kodutute koolilaste arv suureneb

New York Times kirjutab suurenevast kodutute koolilaste hulgast New Yorgis. Viimastel andmetel oli eelmisel õppeaastal kodututuid, tavaliselt varjupaikades ööbivaid koolilapsi 33 000. Võrreldes eelneva aastaga kasvas kodutute laste hulk 15% ehk 4000 lapse võrra. Kõige rohkem õpib kodutuid lapsi Bronxi linnaosas – 40%.

Linn üritab kodutuid aidata. Eelmisel aastal võeti kasutusele koolibusside süsteem varjupaikades elavate laste jaoks. Probleem tundub aga kasvavat, varjupaikades napib endiselt kohti.

Igaüks teeb oma sõnastiku

Ann Dieckmann kirjutab veebilehel tes.com, kuidas vahel osutuvad parimaks just sellised ideed, mis võivad algul tunduda üsna lihtsad. Ta õpetab Zanzibaris inglise keelt lastele, kelle emakeel on suahiili keel. Ressursside vähesuse tõttu saavad õpilased sõnastikke kasutada ainult tunnis ja keeleõpikud on vigu täis. Nii tekkis õpetajal nutikas idee lasta igal õpilasel koostada jupi kaupa enda jaoks isiklik sõnastik, mis jääks elu lõpuni lapsele. Õpilastele idee meeldib. Autonoomset õppimist praktiseeritakse juba nädalaid, tüdimuse märke ei ole.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!