Haridusuudiseid välismaalt

19. mai 2017 - Kommenteeri artiklit

Apple ootab uusi tudengeid

Apple lahendab digispetsialistide puuduse seeläbi, et kahekordistab ettevõtte Euroopa akadeemiasse vastuvõetavate õppurite arvu, vahendab BBC. Eelmisel aastal avati õppeasutus Itaalias Napolis.

Õppeteenustasuta õpetatakse aasta jooksul välja tarkvaraarendajaid, kodeerijaid, rakenduste loojaid ja start-up-ettevõtjaid. Ingliskeelsele õppekavale oodatakse õppima 18−30-aastaseid noori kogu maailmast. Sisseastumiskatsed toimuvad järgmisel kuul Münchenis, Pariisis, Londonis, Madridis, Roomas ja Napolis.

105-aastane sai keskhariduse

USA-s võttis 105-aastane Theresia Brandl vastu keskkooli lõputunnistuse. Pidulikule sündmusele saabusid ta neli lapselast, kaheksa lapselapselast ja nende viis last. Lõpetamata keskharidus oli ainus asi, mida vanadaam elu jooksul kahetses.

Autunnistusel seisab Oakdale’i keskkool. Theresia unistuse täitis sihtasutus Twilight Wish, mis tegeleb vanemate inimeste unistuste täitmisega. Theresia haridustee katkes omal ajal keskkoolis, sest ta pidi hakkama oma haige ema eest hoolitsema, vahendab Der Spiegel.

Saksa õpilased joovad varasemast vähem

Saksamaal on alkoholitarbimine õpilaste hulgas vähenenud, kinnitab viimane suurem uuring. 12−17-aastaste hulgas tarbib iga kümnes kord nädalas alkoholi, 2004. aastal jõi kord nädalas iga viies. Kolmandik küsitletutest ei ole kunagi õlut, veini ega viina proovinud. Iga seitsmes teismeline joob kord kuus mälukaotuseni.

2004. aastal oli sama arv pea kaks korda kõrgem. Kui 2004. aastal joodi end esimest korda purju 15-aastaselt, siis viimase uuringu järgi 16-aastaselt, vahendab Der Spiegel.

Avalik noomimine ei tee head

James Bowen kirjutab tes.com veebilehel, et õpilaste noomimine eakaaslaste ees annab harva häid tulemusi. Ta lisab, et avalik alandamine käivitab lapse ajus põgene-võitle-või-tardu-refleksi, mille tõttu ollakse harva õpetajale tänulik veale tähelepanu juhtimise eest. Pigem peab õpetaja proovima n-ö publiku vaatemängust ilma jätta, näiteks minnes vaikselt õpilase laua juurde ja selgitades probleemi, või õpilase ruumist välja kutsuma. Selline käitumisviis aitab kasvatada õpilase usaldust õpetaja vastu.

Millal alustada inglise keelega?

Ruhri Bochumi ülikooli ja Dortmundi tehnikaülikooli teadlased leidsid, et inglise keele õpe alates esimesest klassist on andnud loodetust kehvemaid tulemusi. Nad uurisid Saksamaal 5130 katseõpilast. Võrreldi õpilasi, kes alustasid inglise keele õpet vastavalt esimeses ja kolmandas klassis. Viiendas klassis valdasid keelt paremini õpingutega varem alustanud õpilased, seitsmendas klassis oli olukord vastupidine: võimekamad olid kolmandas klassis keeleõpinguid alustanud, vahendab Der Spiegel.

Saksamaa asub digiteele

Saksamaal soovitavad haridusteadlased koolidel investeerida IT-valdkonda ja pakkuda õpetajatele digipädevuste arendamiseks koolitusi, vahendab Der Spiegel. Ettepaneku aluseks on uuring, mis näitas, et algklassiõpilased, kes regulaarselt arvutit kasutavad, saavutavad matemaatikas paremaid tulemusi. Digitaliseerumist ja teisi haridusega seotud teemasid käsitletakse kümne haridusteadlase Münchenis esitletud teadusaruandes „Bildung 2030 – veränderte Welt” (Haridus 2030 – muutuvas maailmas).

Taliban kontrollib õpetajaid

Afganistani õpetajad kurdavad, et neid survestatakse. Survestajateks vihaste lapsevanemate asemel Talibani rühmitus. Nad peavad väikestele võitlejatele häid hindeid panema, hoolimata soorituse kvaliteedist, lisaks kontrollib Taliban õpikuid ja näiteks ajaloos ei tohi rääkida teemadest, mis rühmitusele ei meeldi. Puudujaid ei tohi registreerida. Huvitaval kombel kuulub osa õpetajaskonnast Talibani. Päeval saavad nad valitsuselt õpetajapalka, pärast tunde võitlevad valitsusvägede vastu, vahendab The Guardian.

Tudengid kuritarvitavad ravimeid

Ülikoolid peaksid rohkem võitlema tudengite nootroopsete ravimite väärkasutamise vastu, kirjutab The Guardian. Nootroopsed ravimid on retseptiravimid, mida kasutatakse keskendumisvõime, mälu ja vaimse vastupidavuse parandamiseks eksamiperioodil, näiteks Modafin. Need ravimid on mõeldud näiteks narkolepsia ja tähelepanu defitsiidi ja hüperaktiivsuse sündroomi raviks. Üliõpilasi peaks teavitama nn tarkusetablettide kuritarvitamise tagajärgedest ja võimalusel kaaluma narkotestide läbiviimist enne eksameid.

USA koolilaste eined muutuvad jälle ebatervislikumaks

Kui USA endine esileedi Michelle Obama korraldas tervisliku koolilõuna kampaania, mille sisuks on soola ja rasva vähendamine toidus, siis nüüd on Valge Maja otsustanud koolilõuna koostise nõudeid lõdvemaks lasta. Näiteks lükati edasi soola vähendamise nõude kehtestamine, täisteraviljatoodete osakaalu nõuded leevenesid ja taas lubatakse pakkuda magusat piima. Tervisekampaania korraldajaid häirib enim liigse soola lubamine toidus, mida seostatakse kõrge vererõhu, südameinfarkti ja insuldiga, vahendab BBC.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!