Juba augustis koolipinki

12. mai 2017 Sirje Pärismaa toimetaja - 5 Kommentaari

TERA õppedirektor Marjeta Venno. Foto: Sirje Pärismaa

 

Esimese Eesti koolina otsustas Tartu erakool (TERA) nihutada õppeaasta alguse nädala võrra varasemaks. Juba sel sügisel tulevad lapsed kooli 23. augustist.

Uudse rütmiga kohanemiseks ei istuta kohe koolipinki, vaid aasta algab teistmoodi, stardipäevadega. Esimesel päeval saab koolipere kätte koolivormid ja õppematerjalid, vaadatakse üle klassikaaslased ja õpetajad. Siis lähevad suuremad kahepäevasesse laagrisse, kus toimuvad sportlikud üritused, et tuleks meelde meeskonnana toimimine ja koostöö. Laagris on ka lõimingupäev, kus lapsed tegelevad õppimist toetava tegevusega. Noorematel klassidel on samal ajal spordi- ja teemapäevad. Eelmisel aastal stardipäevadega juba katsetati: kooliaastat alustati laagriga Valgemetsas.

TERA õppedirektori Marjeta Venno sõnul on kooliaasta varem alustamise eesmärk tuua õppimisaega efektiivsemale ja sobilikumale ajale. Juuni alguseks-keskpaigaks on õpetajad ja lapsed väga väsinud, eriti siis, kui õues lõõskab päike ja ilmad on kuumad. 23. augustist kooli alustades tulevad lapsed puhanuna ja saab veel looduseski õppida. See on ka efektiivne koosõppimise aeg.

Uue korra kohaselt hakkab kooliaasta TERA-s lõppema 1. juunil, mil tähistatakse kooli sünnipäeva. 9. klassil algavad eksamid ei jookse nii teiste koolitegemistega kokku ja lõpetajad saavad rahus keskenduda.

Oleme kooliaja muutmist pikalt kaalunud nii õpetajate kui ka vanematega ja vestelnud õpilastegagi,” ütles Marjeta Venno. Juba 2013. aastal jõuti teadmiseni, et õppetöö aega tuleb reformida, kuid toona saadi aru, et õppeaasta muutmiseks ei olda valmis, ja alustati väiksemast üksusest – koolipäevast. Nii ongi TERA-s alanud päev kell 8.45 ja järgmisest õppeaastast algab kell 9.

Osa tunde on paaristunnid, 80-minutised. See mudel toimib hästi ka nooremate õpilaste peal. Et koolis on üldõpetus, ei vaja lapsed kunstlikku, koolikellaga pausi, vaid teevad sirutuspause vastavalt vajadusele. Jääb ära tunni sissejuhatamine ja asjade pakkimine, seega pole ajakadu.

Koolipäeva mahuvad ka puuviljapausid ja õuevahetunnid. Muutusi tuleb uuest õppeaastast veelgi, näiteks ühisaeg infovahetuseks, tunnustamiseks, plaanide tegemiseks või lugemiseks.

Kooliaasta varasemale alustamisele on vanemad leidnud nii poolt- kui ka vastuargumente. „Suuremaid vastuargumente oli, et raske on sõpradest varem kooli minna, sest seda „kommi”, mis ootab juunikuus teistest varem puhkama minnes, on lapsele keerukas ette näidata,” sõnas Venno.

Kool on uurinud meiega samas ajavöötmes Põhjamaade praktikat. TERA direktori Urmo Uibolehe sõnul on Soome ja Põhjamaade kogemus end õigustanud. Tartu erakool liigubki samm-sammult veelgi varem, augusti keskpaigas algava kooliaasta suunas.

2010. aastal, kui haridusuuendustega alustasime, saime aru, et osa vanu asju ei toimi, ei toeta lapse arengut. Vaja on muuta mitte ainult sisu, vaid ka vormi. Vanasse kasukasse uus inimene ei mahu,” täheldas Marjeta Venno.


5 arvamust teemale “Juba augustis koolipinki”

 1. Oh ja Ah ütleb:

  1. septembril on nii ilus vaatepilt, kui tänavatel on pidulikult riides ja lilledega lapsed. See on aastaid nii olnud ja kahju, kui mõned õpilased jäävad sellest ilma. Ka ei mäleta ma juuni alguses lõõskavat päikest. Pigem on ikka külmad ja jahedad ilmad. Lisaks saavad mõned vanemad võttagi oma suvise puhkuse augustis.

 2. kapten ütleb:

  -„Oleme kooliaja muutmist pikalt kaalunud nii õpetajate kui ka VANEMATEGA ja vestelnud ÕPILASTEGAGI,” ütles Marjeta Venno.-
  Kõlab hästi, aga ma pole kindel, kas see on tõsi (ei minu ega mu lapse käest pole seda küsitud).
  On loogiline, et kooliaasta lõpus on lapsed väsinud ning alguses puhanud, olenemata sellest, mis kuupäeval see lõpp ja algus täpsemalt on.
  Mäletan, kuidas ma ise koolilapsena tundsin südamest kaasa oma Soome kirjasõbrale, kelle kool algas juba augustis. Augusti lõpus on need paar vaba nädalat lapse jaoks kullahinnaga. Ning tõesti – esimest septembrit tähistada, kui nii kaua on juba koolis käidus, ei tundu kuigi eriline. Siis võiks selle üldse ära jätta.

 3. kadi ütleb:

  Tegelikult esimene selline kool on hoopis Emili erakool tallinnas. Esimest aastat tegutseb. Nii et pealkiri vale. TERA saaks sealt hoopis kogemusi.

 4. inimene ütleb:

  Mis mõttega alustatakse kooli 1 nädal varem kui teisel? Kas see pole natuke ebaõiglane teiste koolide suhtes?

 5. Lapsevanem ütleb:

  Ega siis koolipäevi vähemaks ei jää. Lapsed väsivad ikka ära kooliaasta lõpuks(lõppegu see 1. või 8. juunil). Lihtsalt lapsel on raskem kooliaastat varem alustada kui sõbrad veel puhkavad või trennikaaslased laagrites viibivad.
  Mingit arutelu õpilaste ja lapsevanematega pole toimunud. Kõigile tuli see kevadel üllatusena.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!