Seminar Tartu ülikoolis avab kaasava hariduse ideid

19. mai 2017 Tartu ülikool - Kommenteeri artiklit

19. mail toimub Tartu ülikooli haridusteaduste instituudis seminar, kus tutvustatakse kaasava hariduse rakendamist Šveitsis ja Serbias ning räägitakse olukorrast ja võimalustest Eestis.

Kaasav haridus tähendab, et kõigil õppijatel on õigus saada haridust vastavalt oma võimetele ja vajadustele. Praktikas tähendab see eelkõige põhimõtet, et hariduslike erivajadustega õppijad õpivad üldjuhul koos teiste õpilastega oma elukohajärgses tavakoolis, kus neile tuleb selleks luua sobiv õppekava, õppekorraldus ja -keskkond.

TÜ haridusteaduste instituudi juhataja professor Äli Leijeni sõnul on kaasav haridus ja erivajadustega õppijad praegu üks päevakajalisemaid ja poleemilisemaid teemasid hariduselus. Erivajadusi mõistetakse siinjuures väga laialt – nende hulka kuuluvad näiteks õppija keelelised ja kultuurilised eripärad. „Meie kui teadlaste kohus on pakkuda nii õpetajatele, eripedagoogidele, logopeedidele, hariduspoliitika kujundajatele kui lapsele kooli valivatele vanematele parimat kaasaegset rahvusvahelist teadmust sellest, millised viisid erinevate laste arengu toetamiseks on tõhusad ning aitavad neil koos õppida ja hiljem ka koos elada,” ütles Leijen. „Ülikooli õpetajakoolituses on juba praegu sees erivajaduste teemad, aga sügavuti minekuks on meil nüüd kavas avada töötavatele õpetajatele suunatud kaasava hariduse õppekava,” kinnitas ta.

Kaasava hariduse alast rahvusvahelist praktikat tutvustavad haridusteaduste instituudi seminaril BEJUNE pedagoogikaülikooli professor Francesco Arcidiacono, kelle ettekanne keskendub eripedagoogide väljaõppele Šveitsis, ning Tartu ülikooli külalisprofessor Aleksandar Baucal, kes koos professor Dragica Pavloviciga annavad ülevaate kaasavast haridusest Serbias. Rakendusuuringute keskuse Centar juhataja Epp Kallaste tutvustab keskuse uuringut kaasava hariduskorralduse tõhususest Eestis. Tallinna ülikooli ja Tartu ülikooli haridusteaduste instituutide juhid Kristi Vinter ja professor Äli Leijen kõnelevad kaasavast haridusest vastavalt Tallinna ja Tartu ülikoolis. Ettekannetele järgneb professor Margus Pedaste juhitav rühmaarutelu.

Seminarile oodatakse eripedagooge, õpetajaid, koolijuhte, haridusteadlasi ja -ametnikke ning kõiki teisi erivajadustega õppijate teemast huvitujaid. Ürituse korraldab Tartu ülikooli haridusteaduste instituut ning see toimub instituudi aulas Tartus Salme 1a kella 10‒17. Vaata täpsemalt haridusteaduste instituudi kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!