Eesti lastekirjanduse keskus soovitab: Lahedat suvelugemist

16. juuni 2017 Eesti lastekirjanduse keskus - 1 Kommentaar

Kadri Hinrikus Katariina ja herned”

Illustreerinud Anne Pikkov. Kõva köide, 80 lk. Kirjastus Tammerraamat, 2017.

Katariina elus on olnud rasked ajad. Tema isa on hiljuti endale uue elukaaslase leidnud ja kodust ära kolinud, emal on aga silmi ja aega vaid töö jaoks. Nüüd, mil ees on suvine koolivaheaeg, tunneb toimekas Katariina end tõeliselt üksikuna. Kui aga nende naabermajja kolib elama vahva vanamemm, kellega Katariina kiiresti ühise keele leiab, saab tüdruk aru, et kõik polegi veel lootusetult kadunud. Üheskoos külvatakse maha herned ja hoolitsetakse nende eest. Kui sellest aga aega üle jääb, võetakse ette nii mõndagi põnevat. Sõbra juures pole ju tema vanus kõige tähtsam!

 

Christine ­Nöstlinger Konrad ehk Laps konservipurgist”

Illustreerinud Annette Swoboda, tõlkinud Piret Pääsuke. Kõva köide, 136 lk. Kirjastus Pegasus, 2017.

Berti Bartoletti on üksik naisterahvas, kes üle kõige naudib õnnelikku vallalisepõlve. Tal on oma väike vaibafirma ning tore sõber apteeker Egon. Bertile meeldib väga kataloogidest kaupa tellida, nii ei üllatu ta eriti, kui ühel päeval saabub ukse taha taas saadetis. Pakk peidab endas konservipurki kääbusega. Kui Berti sellele juhendis soovitatud toitelahuse peale valab, saab krimpsus kääbusest kena seitsmeaastane poiss. Selgub, et tema nimi on Konrad ning tegemist on tehases toodetud nn eelkasvatatud kiirlapsega. Algul ei oska Berti poisiga midagi peale hakata, kuid Konrad aitab tal uue olukorraga toime tulla. Kui boheemlasliku naise kõrval sekkub kasvatusse ka korrektne ja auahne Egon, ei lase segadused end kaua oodata. Asjad lähevad aga veelgi pöörasemaks, kui selgub, et pakid on läinud vahetusse ning Konradit tahavad tagasi nii tehas kui ka tegelikult tellimuse esitanud vanemad.

 

Caleb Krisp Ainult mitte Ivy Pocket”

Illustreerinud Barbara Cantini, tõlkinud Tiina Viil. Pehme köide, 400 lk. Kirjastus Varrak, 2017.

12-aastane Ivy Pocket on kasvanud orbudekodus, kuid sealsed head kombed pole talle just ülemäära hästi külge hakanud. See aga ei kahanda vähimalgi määral tema enesekindlust ja tahet tegutseda. Paraku ei ole teenijatüdrukuna töötava Ivy tööandjad ja kaaskondsed tema agarusest just ülemäärases vaimustuses ning kasutavad iga võimalust, et temast vabaneda. Ühel päeval avastabki tüdruk end päris üksi Pariisis ilma raha ning elu- ja töökohata. Kui ta aga kutsutakse kuulsa Trinity hertsoginna surivoodile ja ta nõustub täitma vana naise viimase soovi (kena tasu eest loomulikult!), saavad alguse seiklused, mis näitavad, millisest puust Ivy Pocket tegelikult tehtud on.

 

 

David WalliamsRotiburger”

Illustreerinud Tony Ross, tõlkinud Ehte Puhang. Kõva köide, 252 lk. Kirjastus Tänapäev, 2017.

Zoe igatseb üle kõige armastust. Kuna ta ema on surnud ning isa uuesti abiellunud naisega, kellele tüdruk ei meeldi, suudab talle hingesoojust pakkuda ennekõike lemmikloom. Armas hamstrike Punapea on Zoele kõige kallim maailmas. Kui loomake sureb, tunneb tüdruk end üksikumana kui kunagi varem. Siis aga kuuleb ta toanurgas krabinat ning õige pea saavad tüdrukust ja rotist sõbrad. Paraku ei jaga Zoe vaimustust uuest lemmikloomast keegi ta lähedastest.

 

 

Ilmar Tomusk Seiklused paralleelmaailmas”

Illustreerinud Hillar Mets. Kõva köide, 224 lk. Kirjastus Tammerraamat, 2017.

Ilmar Tomuski „Ajarändurite” sarja avaraamatus „Algaja ajaränduri seiklused” (2016) saime tuttavaks kaheksandas klassis õppivate Anette ja Mariliisiga. Tüdrukute arvates olid nii nende klassikaaslased kui ka õppimine nõme, eriti vihkasid nad füüsikatunde. Kui nad aga ühel päeval nägid kummalist õnnetust, pani see neid ootamatult füüsika vastu huvi tundma. Varsti said tüdrukutest algajad ajarändurid, keda aeg ja ruum ei takistanud. Algul tundus kõik tüdrukutele vaid lõbusa naljana, kuid siis taipasid nad, et minevikku muutes muutub ka olevik ja tulevik. Sarja teises osas „Seiklused paralleelmaailmades” tekib noortel plaan minna aastasse 1914, et hoida ära atentaat Austria troonipärijale Franz Ferdinandile, sellega koos ka Esimene maailmasõda. Loomulikult ei kulge asjad ootuspäraselt ning tüdrukutel tuleb kõik oma senised teadmised ajaloost ja füüsikast mängu panna.

 

Bobbie Peers Lüriidiumivaras”

Tõlkinud Annika Kupits, kaaneillustratsioonid Nikolai Lockertsen. Kõva köide, 206 lk. Heliose kirjastus 2017.

Raamatu peategelaseks on 11-aastane William, kes elab koos vanematega Norras. Varem asus pere Inglismaal, kuid kui isa ja poeg sattusid koos ränka liiklusõnnetusse, otsustati Inglismaalt lahkuda ning kaugel põhjas uut elu alustada. Peadpööritavate sündmuste algpunktiks on klassiekskursioon muuseumisse, kus poissi tõmbab vanemate keelust hoolimata vastupandamatult Võimatuse-nimelise koodmõistatuse lahendamise poole. Kui poiss erinevalt sadadest teistest proovijatest koodi murrab, saab alguse sündmuste ahel, mis viib lugeja põnevate tehnikasaavutuste ja keerukate koodide murdmise maailma, milles on oma osa kanda Teisel maailmasõjal, teadusspioonidel ning rohkelt võimalusi pakkuval maagilisel ainel lüriidiumil.

 


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Eesti lastekirjanduse keskus soovitab: Lahedat suvelugemist”

  1. Anette ütleb:

    Väga lahedad raamatud,minu laps luges neid ja aina kiitis. Tänud!

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!