Haridusuudiseid välismaalt

1. juuni 2017 - Kommenteeri artiklit

Inglise koole kimbutab rahahäda

Kuigi absoluutarvudes rahastatakse Ühendkuningriigi koole hästi, siis arvestades inflatsiooni ja jooksvaid kulusid, väheneb koolide eelarve 2020. aastaks 8% võrra. Furzedowni algkool Londonis palub vanematel õpilastel koolipäeva lõpus tolmuimeja kätte võtta ja klasse koristada, kooli õppealajuhataja abikaasa teeb tasuta torutöid ja lapsevanemad annetavad näiteks spordivarustust. Lapsevanematel palutakse tõsiselt mõelda, kelle poolt nad järgmistel valimistel hääletavad, vahendab The Guardian.

Texase õpetajad käitusid taktitundetult

USA-s Texase osariigis karistati halva käitumise pärast õpetajaid, kes võtsid osa pilatseremooniast ja naersid õpilaste üle, „premeerides” neid alandavate auhindadega. Näiteks Lizeth Villanuevale andis õpetaja libatunnistuse tiitliga „tõenäoliselt järgmine terrorist”. Ebaõnnestunud pilatseremoonia toimus üks päev pärast Manchesteri kontserdirünnakut. Lisaks anti välja tiitleid „tõenäoliselt järgmine kodutu” ja „nutab iga pisiasja pärast”. 13-aastane Lizeth ei ole pärast tseremooniat koolis käinud, vahendab BBC.

11 miljonit õpilast sõnasõjas

USA spelling bee ehk sõnade tähthaaval ütlemise võistluse võitja on 12-aastane Ananya Vinay Californiast. Washingtonis toimunud pingelises finaalis edestas tüdruk 14-aastast Rohan Rajeevi Oklahomast sõnaga „marocain” (žoržett – toim) Kokku võttis võistlusest osa 11 miljonit 6−15-aastast last USA-st ja Puerto Ricost, lisaks ka Jaapanist ja Jamaicalt. 40 000 dollari suuruse auhinnaraha teeb lugemist armastav võitja vennaga pooleks ja paneb ülikooli jaoks kõrvale, vahendab BBC.

Kurb kodutöö ärritas lapsevanemat

New Yorgis ärritus ema lapse kodutöö peale. Kuueaastane tütar pidi täitma lüngad tekstis, mis algas lausetega: „Lisa oli kurb. Ta ema läks tagasi tööle.” Tekstis räägitakse, kui halb on Lisal kodus olla. Ema tahtis, et laps loeks positiivsemat teksti ja kirjutas uue jutu, milles Lisa on õnnelik ja ema uus töökoht võimaldab tal lapse kojutuleku ajaks kodus olla. Lapse õpetajale saatis ema e-kirja, milles kurtis, et tekst ei sobi. Õpetaja lubas tulevikus hoolikamalt tekste valida, vahendab today.com.

Kes tahab, teeb eksami uuesti

Saksamaal Nordrhein-Westfaleni liidumaal võivad 16-aastased vabatahtlikkuse alusel kooli inglise keele lõpueksami uuesti sooritada, vahendab Der Spiegel. Eelmise nädala inglise keele eksam sütitas õpilastes pahameeletormi, mis viis üle 44 000 allkirjaga petitsioonini. Põhjuseks prints Harry pomisev kõne kuulamisosas, millest oli väga raske aru saada, lisaks vali taustamüra. Veel valmistas eksamil raskusi apartheidi teema sõnavara. Liidumaal moodustab eksam 50% põhikooliõpilase inglise keele lõpuhindest.

Kodu üürimine käib õpetajale ülejõu

Kiire üürihindade tõus Suurbritannias on jätnud nii mõnegi õpetaja kodutuks, kirjutab The Guardian. Eriti puudutab probleem üksikvanemaid, näiteks üksikemast õpetaja Bathis kaotas kodu, kui omanik selle maha müüs. Uue samaväärse üür moodustaks 80% ta kuupalgast. Ta pöördus heategevusliku õpetajaid toetava võrgustiku ESP poole, mis aitas tal soodsama elukoha leida ja toetas teda tagatisraha summaga. Hinnanguliselt käivad 41% kodutute öömajade klientidest tegelikult tööl, õpetajate protsent on teadmata.

iPad soodustab õppimist ja suhtlemist

Põhja-Iirimaal uuriti kahe ja poole aasta jooksul Belfasti lasteaedades ja algkoolides iPadide õppetöös kasutamise mõju laste arengule, vahendab BBC. 650 õpilasega uuringu tulemused on järgmised: paranes laste kirja- ja arvutamisoskus; vastupidiselt ootustele hakkasid lapsed omavahel rohkem suhtlema; kuna lapsed nägid seadmetes mänguasja, süvenesid nad rohkem; poisid kasutasid tehnoloogiat innukamalt kui tüdrukud. Lisaks leiti, et lapsevanemaid peaks harima internetiohutuse teemadel.

Rootsi vaeb PISA-tulemuste tagajärgi

OECD haridusvaldkonna peadirektor Andreas Schleicher arvab, et Rootsi PISA testide tulemuste languse põhjus seisneb riikliku sekkumise vähenemises. Siiski usub Schleicher, et asjade käiku on võimalik muuta ja Rootsi tulemuste esiritta tagasi tuua. Esiteks peaks riik taastama vaesemate õpilaste tugisüsteemi, teiseks on vaja võimuesindajatelt koolidele selgeid juhiseid ja strateegilist haridusvisiooni, kolmandaks peaksid vanemad aktiivselt lapsele kooli valima, vahendab The Local.

Apple ootab uusi tudengeid

Apple lahendab digispetsialistide puuduse seeläbi, et kahekordistab ettevõtte Euroopa akadeemiasse vastuvõetavate õppurite arvu, vahendab BBC. Eelmisel aastal avati õppeasutus Itaalias Napolis.

Õppeteenustasuta õpetatakse aasta jooksul välja tarkvaraarendajaid, kodeerijaid, rakenduste loojaid ja start-up-ettevõtjaid. Ingliskeelsele õppekavale oodatakse õppima 18−30-aastaseid noori kogu maailmast. Sisseastumiskatsed toimuvad järgmisel kuul Münchenis, Pariisis, Londonis, Madridis, Roomas ja Napolis.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!