Haridusuudiseid välismaalt

9. juuni 2017 - Kommenteeri artiklit

Isehakanud raamatukogu

Kolumbia pealinnas Bogotas on Jose Alberto Gutierrez üle 20 aasta prügikastidest raamatuid päästnud. Tema kogus leidub üle 20 000 raamatu. Esimeseks päästetuks osutus Tolstoi „Anna Karenina”. Mees hüüdnimega Raamatute Isand avas raamatukogu Sõnade Jõud, mille raamatud pärinevad rikkamate linnaosade prügikastidest. Raamatuid saavad tasuta kõik soovijad. Ainult algkooliharidusega keskealine mees kavatseb edasi õppida ja kooli ära lõpetada, vahendab BBC. Raamatud on mehe jaoks rahu sümboliks.

Õpetajaks maailma lõppu

Šotimaa Foula saar otsib ühe õpilasega kooli uut õpetajat, kirjutab BBC. Saarele saab 15-minutilise lennuga või kahe ja poole tunnise praamisõiduga. Saarel elab 32 inimest. Ühendkuningriigi eraldatuim saar on kuulus selle poolest, et 1937. aastal valmis Michael Powelli film „Maailma lõpus”, mis filmiti just Foula saarel. Aastapalgaks pakutakse peaaegu 50 000 naelsterlingit, lisaks kolmetoaline üürikorter. Praeguseks on kaugemad huvilised kirjutanud Lõuna-Aafrikast. Sobiv kandidaat on selline, kes suudab elada eraldatuses.

Ülikooli saab nahavärvi alusel

The Guardian kirjutab, et Brasiilias on pärast 2012. aastal vastu võetud ülikoolikohtade saamise seadust esinenud ülikoolidesse saamisega hulk pettusi. Näiteks on kandidaatide kategoriseerimine taaselustanud tundlikud rassiteemad. Pool õpilastest peab pärinema riigikoolidest ja teatud osa üliõpilastest peab kuuluma mustade hulka. Probleem seisneb selles, kuidas defineerida rassi. Mõned üliõpilased, kes näevad välja suhteliselt valged, aga näiteks vanaema on olnud must, kandideerivad mustadele mõeldud kohtadele.

Eksamistress ajab teismelised nutma

Üle poole teismelistest tunnistas uuringus, et on eksamistressi tõttu nutnud, kirjutab tes.com. Peaaegu kolmandik nutjatest olid poisid ja suurem osa tüdrukud. 48% õpilastest tunneb enne kirjutama hakkamist meeletut ärevust ja neil tekib iiveldustune. Uuringus osales tuhat teismelist vanuses 16−17. Tulemused avaldas National Citizen Service. NCS töötab Danny Penmaniga, et aidata teismelistel ja nende vanematel stressi leevendada. Stressiga toimetuleku nõuandeid leiab leheküljelt ncsyes.co.uk.

Inglise koole kimbutab rahahäda

Kuigi absoluutarvudes rahastatakse Ühendkuningriigi koole hästi, siis arvestades inflatsiooni ja jooksvaid kulusid, väheneb koolide eelarve 2020. aastaks 8% võrra. Furzedowni algkool Londonis palub vanematel õpilastel koolipäeva lõpus tolmuimeja kätte võtta ja klasse koristada, kooli õppealajuhataja abikaasa teeb tasuta torutöid ja lapsevanemad annetavad näiteks spordivarustust. Lapsevanematel palutakse tõsiselt mõelda, kelle poolt nad järgmistel valimistel hääletavad, vahendab The Guardian.

Texase õpetajad käitusid taktitundetult

USA-s Texase osariigis karistati halva käitumise pärast õpetajaid, kes võtsid osa pilatseremooniast ja naersid õpilaste üle, „premeerides” neid alandavate auhindadega. Näiteks Lizeth Villanuevale andis õpetaja libatunnistuse tiitliga „tõenäoliselt järgmine terrorist”. Ebaõnnestunud pilatseremoonia toimus üks päev pärast Manchesteri kontserdirünnakut. Lisaks anti välja tiitleid „tõenäoliselt järgmine kodutu” ja „nutab iga pisiasja pärast”. 13-aastane Lizeth ei ole pärast tseremooniat koolis käinud, vahendab BBC.

11 miljonit õpilast sõnasõjas

USA spelling bee ehk sõnade tähthaaval ütlemise võistluse võitja on 12-aastane Ananya Vinay Californiast. Washingtonis toimunud pingelises finaalis edestas tüdruk 14-aastast Rohan Rajeevi Oklahomast sõnaga „marocain” (žoržett – toim) Kokku võttis võistlusest osa 11 miljonit 6−15-aastast last USA-st ja Puerto Ricost, lisaks ka Jaapanist ja Jamaicalt. 40 000 dollari suuruse auhinnaraha teeb lugemist armastav võitja vennaga pooleks ja paneb ülikooli jaoks kõrvale, vahendab BBC.

Kurb kodutöö ärritas lapsevanemat

New Yorgis ärritus ema lapse kodutöö peale. Kuueaastane tütar pidi täitma lüngad tekstis, mis algas lausetega: „Lisa oli kurb. Ta ema läks tagasi tööle.” Tekstis räägitakse, kui halb on Lisal kodus olla. Ema tahtis, et laps loeks positiivsemat teksti ja kirjutas uue jutu, milles Lisa on õnnelik ja ema uus töökoht võimaldab tal lapse kojutuleku ajaks kodus olla. Lapse õpetajale saatis ema e-kirja, milles kurtis, et tekst ei sobi. Õpetaja lubas tulevikus hoolikamalt tekste valida, vahendab today.com.

Kes tahab, teeb eksami uuesti

Saksamaal Nordrhein-Westfaleni liidumaal võivad 16-aastased vabatahtlikkuse alusel kooli inglise keele lõpueksami uuesti sooritada, vahendab Der Spiegel. Eelmise nädala inglise keele eksam sütitas õpilastes pahameeletormi, mis viis üle 44 000 allkirjaga petitsioonini. Põhjuseks prints Harry pomisev kõne kuulamisosas, millest oli väga raske aru saada, lisaks vali taustamüra. Veel valmistas eksamil raskusi apartheidi teema sõnavara. Liidumaal moodustab eksam 50% põhikooliõpilase inglise keele lõpuhindest.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!