Ilmast ilma me uurime …

14. juuni 2017 Kätlin Kaljas Räpina Vikerkaare lasteaia õppealajuhataja - Kommenteeri artiklit

Ilmavaatlusnädalad õpetavad lapsi märkama muutusi looduses.

Parimat sõpra sel õppeaastal kui ilmataat on Räpina Vikerkaare lasteaiaperel küll raske leida. Sügisesel Epiima ilmastikuprojekti „Ilm on imeline iga ilmaga” avamispäeval oli meid tervitamas lisaks meie tegelaskujudele Päikesele ja Vihmale jõuline Tuulepoiss, kes kaunistatud vihmavarjud peaaegu kumeraks painutas, ometi nad terveks jättis ja meil silmailu lubas nautida.

Ilmavaatlusnädalad eri aastaaegadel on õpetanud lapsi märkama muutusi looduses ja aru saama ka sellest, et ilm vahel vingerpussi mängib. Näiteks talvel, kui oleks pidanud olema korralik pakane ja lumi maas, polnud teda kusagil ning termomeeter näitas suisa plusskraade. Seevastu kevadkuul, kui lilled ninaotsad mullast välja ajasid, sadas korralik lumi maha.

Meie suuremaid õues toimunud ühisüritusi: jõulupidu, matkapäevi, talgupäeva ja kevadist spordipäeva, soosis ilm siiski väga. Jõuluvana tervitamiseks detsembris oli õues ideaalne talveilm, varakevadine spordipäev aga tõeliselt päikeseline ja lustlik.

Kõigi laste rikkalikke teadmisi kasutades ja õpetajate abiga valminud vahvad ilmastikumängud annavad juurde võimalusi oskusi kinnistada: loendamine, paari leidmine, mõistatamine.

Kõige vahvamaid emotsioone tekitasid tõenäoliselt laste esitatud loovad, ilmekad ja kohati itsitama ajavad ilmastikuteemalised etendused. Võime uhkusega nentida, et õppevara täienes üheksa etteastega, mis jäävad meie videosalve mälestuseks. Näitlejaid oli laval sõimerühmast kuni kooliminejateni ja oma rolli täitis iga mudilane suure innu ja uhkusega. Meie, õpetajad, oleme samuti õppinud rohkem väärtustama seda, mis on meie ümber, ja nautima käesolevat hetke, sest mine tea, millega homne üllatab …


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!