Kanepi gümnaasiumi rahvusvahelised projektid on tugevdanud kohalikku kogukonda

8. juuni 2017 Merike Luts inglise keele õpetaja, rahvusvaheliste projektide juht - Kommenteeri artiklit

Meie kooli põhikooli- ning gümnaasiumiosa hea koostöö näiteks on rahvusvahelised projektid, mis õppekava osana on muutunud igapäevaelu osaks. Sel õppeaastal tuli projektikoostöö eriti esile, sest toimus kaks õpilasvahetust ja rahastuse sai kaks „Erasmus+” projekti. Meie kool peab oma tugevuseks juba kuus aastat toimunud õpilasvahetusi, kuhu on kaasatud 7.‒12. klassi õpilased ning millesse panustavad lisaks koolile ka perekonnad.

„Erasmus +” projektid

SA Archimedes kaudu sai rahastuse meie „Erasmus+” K1 õpirände projekt. „Erasmus+” on Euroopa Liidu hariduse, koolituse, noorte ja spordi valdkonda käsitlev programm, mille kaudu rahastatakse ka haridustöötajate õpirändeid ja koolide strateegilisi partnerlusi. Meie õpetajate õpirände projekt keskendus STEM-hariduse (loodusteaduste, tehnoloogia, inseneriteaduse ja matemaatika ühendamine) ja keeleõpetuse edendamisele. Programmi raames toimus õpetajate koolitus Suurbritannias teemal „21. sajandi oskused”, Hispaanias El Teide observatooriumis teemal „Tähed ja täheruum”, Kreekas „Maavärinad ja nende detekteerimisvõimalused”, Portugalis „Aktiivõppe meetodid õpimotivatsiooni ja õpikeskkonna parandamiseks”.

Kanepi gümnaasium sai toetuse ka 2016.‒2018. a „Erasmus+” K2 koolide rahvusvahelise koostöö projektiks. Osaleme partnerina Itaalia, Hispaania, Kreeka, Rumeenia, Poola, Türgi, Eesti strateegilises koostööprojektis „Drop Out-Coaching at School”. Projekti on kaasatud õpetajad ning projektitegevus on suunatud 15‒17-aastastele. Projekti üldeesmärk on vähendada koolist väljalangemist ja koolistressi, suurendada õpimotivatsiooni ja näidata, et koolis on tore. Õpetajad läbisid projekti raames mentorluse koolituse ning nad hakkavad rakendama saadud teadmisi arenguvestlustes ja individuaalses töös õpilastega.

Sel õppeaastal kohtusid projektimeeskonnad kaks korda. Esimene kohtumine toimus 2016. aasta oktoobris Hispaanias Manresas, kus pandi paika täpsem projektitegevuste plaan. Teine kohtumine oli selle õppeaasta lõpus juunis Rumeenias Brasovis, kus koostati toimunud tegevuste vahearuanne ning planeeriti teine projektiaasta.

Projekti õppetegevuste raames toimus jaanuaris 2017 õpetajate koolitusprogramm Türgis Istanbulis, kus tegeldi õpilaste karjääriõppe ja õpimotivatsiooni tõstmise ja koolistressi vähendamise teemadega. Lähetustega oli seotud neli õpetajat.

5.‒11. märtsini toimus Kreekas Volose linnas esimene suur õpilaste mobiilne projektitegevus, mis keskendus tööintervjuudele, CV koostamisele ning ettevõtete külastusele, et parandada noorte tööhõive väljavaateid Euroopas. Igast riigist sai võimaluse osaleda kolm õpilast ja üks õpetaja. Mahukas kultuuriprogramm ja imelised väljasõidud andsid osalevatele õpilastele võimaluse näha ja tutvuda Kreeka kultuuriga, lisaks said seitsme riigi noored omavahel suheldes avarama pildi Euroopa kultuuriruumist.

Järgmisel õppeaastal toimub õpilaste projektitegevus Itaalias ning õpetajate projektimeeskond kohtub Poolas.

Evangelisches Gymnasium Werther

Kanepi gümnaasiumil on kaks partnerkooli: Saksamaal Nordrhein-Westfaleni liidumaal Wertheri linnas asuv EWG ‒ Evangelisches Gymnasium Werther on meie mõistes eragümnaasium, kus lastevanematel tuleb maksta õppemaksu. Koolis õpib umbes 700 õpilast, kes tulevad kooli kogu Bielefeldi piirkonnast. Wertheri gümnaasiumis pööratakse suurt tähelepanu välisprojektidele ja meie koostöö kestab 2013. aastast.

30. märtsist kuni 7. aprillini viibisid Kanepis õpilasvahetuse raames 32 saksa õpilast ja kaks õpetajat. Osaliselt olid külalised juba tuttavad, sest eelmine kord kohtuti aasta tagasi Saksamaal.

Programm oli huvitav ja tihe. Looduses tegutsemine oli saksa õpetajate soov ja juba esimesel päeval toimus lund ja vesist ilma trotsides metsas meeskondlik seiklusmäng. Teine päev möödus Võhandu jõel parvematkal, mis oli kõigile külalistele esmane ja tõeliselt nauditav kogemus.

Koolipäevadel käisid sakslased koos meie õpilastega tundides. Näiteks füüsikas konstrueeriti õpetaja juhendamisel etteantud materjalist iseliikuvaid autosid. Võiduauto läbis suurema vaevata 10,2 meetrit! Inglise keeles prooviti 12. klassi suulist riigieksamit. Saksa külalised said võimaluse osaleda pillide õpitoas, kus tutvuti parmupilli ja eesti lõõtsaga, ning kunsti õpitoas, mille viis läbi Epp Margna. Suurt elevust pakkus korvpallimatš ja Eesti õhtu koos laulu, tantsu ning diskoga seltsimajas.

Tartus võttis meid vastu linnapea Urmas Klaas, eelnevalt kohtusime Kanepi vallavanema Mikk Järvega. Tartus külastati Aura veekeskust ja AHHAA teaduskeskust, Varbusel käidi Eesti maanteemuuseumis ja Võrus Kuperjanovi jalaväepataljonis.

Külalised majutati peredesse. Saksa õpilaste ja õpetajate hinnangud olid ülivõrdes, kiideti nii meie külalislahkust kui ka väga huvitavat programmi.

Liceo G.B. Bodoni

Meie teine hea partnerkool on Loode-Itaalias Saluzzo linnas. Liceo G. B. Bodoni kooliga on meil sidemed 2015. aastast alates. Lütseum on praktilise loodusteadusliku kallakuga ülemise astme kool, kus õpivad 15‒19-aastased noored.

Jaanuari lõpus olid Kanepi gümnaasiumis külas 25 õpilast ja kaks õpetajat Saluzzost. Külalised jõudsid käia 8.‒12. klassi koolitundides, toimus sõbralik korvpallimäng, kus oli palju entusiastlikke kaasaelajaid, ning meeleolukas õhtu Kanepi seltsimajas, mis liitis eesti-itaalia noored ühtseks pereks. Jõudsime veel Võrumaale räätsamatkale ja Suure Munamäe torni ning Tartu ülikooli füüsikainstituuti füüsika ja keemia õpitubadesse. Vahva eesti-itaalia õpilaste seltskond tegi kõike sõbralikult koos.

Kanepi gümnaasium külastas Itaaliat mai keskel ja kohtumisrõõm oli suur. Itaallaste programm oli väga vahva: jõudsime Itaalia Alpidesse ja Vahemere äärde, Torino linna ning ümberkaudsetesse väikelinnadesse. Nautisime itaalia pitsat ja pastat. Päev mägedes oli tõsine matk läbi lume, pori, rägastiku umbes 2000 meetri kõrgusele. „Lihtsalt fantastiline tunne, et ma tulin sellega toime,” ütles üks õpilane. „Kogu aeg imeline õnnetunne,” kirjeldas teine. „Ma tulin Itaaliast tagasi tuhat korda rikkamana, kui sinna läksin,” meenutab kolmas. Itaallaste avatus ja perede sõbralikkus avaldas meile kõigile sügavat muljet.

Õpilasvahetuse projektid annavad võimaluse palju laiemaks suhtlemiseks, aitavad mõista teisi kultuure ja väärtustada oma. Projektid toimuvad kooli, lastevanemate ja valla koostöös ja toetusel. Sel õppeaastal tuli selgelt välja kogu kogukonna koostöö ja panus kooli algatatud projektidesse. On tore, et tagasiside on olnud ainult tunnustav. Seda jääb meenutama õppetöö osana valminud blogi.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!