Haridusuudiseid välismaalt

25. aug. 2017 - Kommenteeri artiklit

Õppida pole kunagi hilja

Inglismaal Stratford-upon-Avonis elav 90-aastane Joy Gibson on elav tõestus sellest, et õppida pole kunagi liiga hilja. Naine on õppimisest lausa sõltuvuses. Kui ajakirjanik ja teatriõpetuse õpetaja 59-aastaselt pensionile jäi, hakkas tal igav ja ta astus uuesti ülikooli. Praeguseks on tal viis kõrgharidust ja kuues lõpetamisel. Küsimuse peale, kas plaanis on omandada ka seitsmes kraad, vastas naine, et kõik sõltub sellest, kui kaua ta elab, aga 100. sünnipäevaks oleks tore seitsmes diplom kätte saada, vahendab BBC.

Õpilased kiidavad räppivat videoblogijat

Sajad briti teismelised saatsid tuntud youtuberile kiidusõnu, tänades teda abi eest GCSE eksamiteks valmistumisel. Räppiv Mr. Bruff töötas enne videoblogijaks hakkamist kümme aastat inglise keele õpetajana. Bruffil tekkis videoblogimise mõte, sest tema arvates ei ole riigi haridussüsteem õiglane ja ta soovis aidata õpilasi, hoolimata nende võimalustest. Seetõttu on ta aastate jooksul postitanud tuhandeid tasuta õppevideoid. Teda tänati eelkõige abi eest inglise keeles ja kirjanduses kirjutab tes.com.

Poolas juurdub tudengite sõjaline väljaõpe

Poola kaitseminister ja haridusminister sõlmisid kokkuleppe, mille kohaselt luuakse üliõpilastele vabatahtlikkuse alusel võimalus läbida sõjaline väljaõpe. Pilootprojekt hõlmab 30 tundi teoreetilist õpet oktoobrist juunini, lisaks praktilise treeningu koolivaheajal. Projekt koosneb 10 000 õppekohast ja maksab 46 miljonit eurot, vahendab thenews.pl. Eelarve katab väljaõppe, praktilise treeningu, vormiriietuse ja vaheaja treeningu eest makstavad palgakulud. Poolas puudub kohustuslik sõjaväeteenistus.

Läti võitleb koolilaste suitsu- ja kärakatarbimise vastu

Läti korraldab uue kooliaasta eel lauskontrolle poodides, kohvikutes ja baarides, et selgitada välja, kas alaealistele müüakse alkoholi ja tubakatooteid. Kontroll kestab septembri esimeste päevadeni. Nii loodetakse vältida keelatud ainete sattumist alaealiste kätte. Samal ajal palutakse lapsevanematel oma võsukestele selgitada, mida tohib ja mida ei tohi tarbida. Politseid aidata soovivad lapsevanemad võivad allkirjastatud avaldusega lubada vähemalt 15-aastase lapse kontrolloste tegema, vahendab latviannews.lv.

Taani kõrgkoolidesse astus mullusest vähem noori
Taanis on alates 2008. aastast kõrgkoolidesse vastuvõetavate arv igal aastal suurenenud. Erandiks on käesolev aasta.
91 539 sisseastumisavaldusest õnnestus õppekoht saada 65 165 õppuril. Eelmisel aastal asus ülikoolides õppima üle tuhande õppuri rohkem. Taani haridusministri sõnul ei ole muretsemiseks põhjust. Languse tingib fakt, et humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas vähendati tunduvalt õppekohtade arvu, aga vastukaaluks suurenes tulevaste inženeride ja IT-spetsialistide arv, vahendab The Local.

Saksa lasteaias õpetatakse mudilastele demokraatiat
Saksamaal Schleswig-Holsteini liidumaal tegutseb eriline lasteaed nimega Dolli Einstein Haus. Omapäraseks muudavad lastaeaia demokraatia õpetamise meetodid. Kord nädalas on igal lasteaiarühmal hääletusistung. Esimeses hääletusvoorus valitakse, millist kooki pärastlõunal pakutakse, teises pakutakse välja sobiv reedene hommikusöök.
Projekti loojate sõnul käivad mõlemad lapsevanemad sageli tööl ja lapse õpetamine jääb üha rohkem haridusasutuste kanda. Nii sündis erilise lasteaia idee, vahendab The Guardian.

Walesi vaeslapsed saavad tasuta lõunaid
Suurbritannias Walesis pakutakse vaesematele lastele suvisel koolivaheajal tasuta lõunaid. Nn lõunaklubid pakuvad lisaks söögile lastele võimalust koos aega veeta. Walesi valitsuse rahastatud projekt maksab pool miljonit naela, iga lapse kohta päevas 30 naela. Lõunaklubid tegutsevad 39 koolis.
Hinnanguliselt on Ühendkuningriigis kolm miljonit last, kes suvel iga päev kõhtu täis ei saa, seega ei tasu imestada, et näiteks Cardiffis sai sel suvel toidupangas toit otsa, vahendab BBC.

Kanada haridustase on hüppeliselt tõusnud
Kui tavaliselt teatakse, et maailma parimat haridust pakuvad Singapur ja Soome, siis hiljuti pääses Kanada PISA testidega nii matemaatikas, loodusteadustes kui ka lugemisoskuses maailma kümne parima riigi hulka. Kanadas otsustab iga provints haridusküsimuste üle eraldi. Ometi on 55% tööealistel kõrgharidus.
OECD haridusdirektori sõnul peitub Kanada edu õpilastele võrdsete võimaluste pakkumises: Kanada on üks väheseid riike, kus immigrantide lapsed saavutavad õpingutes häid tulemusi, vahendab BBC.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!