Eesti vabaõhumuuseumi leivapäev tutvustab nutikaid lahendusi köögis ja kodus

13. sept. 2017 Eesti vabaõhumuuseum - Kommenteeri artiklit

Sel pühapäeval, 17. septembril toimub Eesti vabaõhumuuseumis Eesti leiva päev, mis pakub põnevat ajaviidet ning avastamisrõõmu kogu perele. Ürituse raames toimub suur sügislaat, mahetoodete ja leivalaat ning parimate koduküpsetajate Pirukafest.

Ürituse koordinaatori Triin Aadli sõnul on Eesti leiva päevast kujunenud eesti toidukultuuri tutvustav sügisene suursündmus, mis avab eri tahke meie toiduajaloo varasalvest.

„Selle aasta läbiv teema on nutikad lahendused köögis ja kodus. Inimesed on läbi aegade leidnud viise, kuidas oludega toime tulla: olgu selleks siis toiduks või tohterdamiseks loodusandide korjamine, toiduvalmistamine tänapäeval ennekuulmatutest ainetest või ka populaarsust koguv taaskasutus,” sõnas Aadli.

Eesti leiva päev toimub Eesti vabaõhumuuseumis 17. septembril kella 10‒16. Kell 11.30 toimub leiva õnnistamine Sutlepa kabelis. Muuseumi taludes saab näha ning kätt proovida leiva saamislooga seotud vanades talutöödes ja maitsta tänapäeval imestust väärt leibasid, mida meie esivanemad olid sunnitud ikaldusaastatel küpsetama. Sepa talu õuel satub aastasse 1963, kus on käimas kolhoosi lõikuspidu. Mitmeid vahvaid tegevusi on sel aastal suunatud lastele: Nätsi tuuliku juures rõõmustab pisiperet Polli loomaaed ja toimuvad Eesti pagarite seltsi ning Eesti korstnapühkijate ühingu eestvedamisel teatevõistlused. Kuie kooliõuel saab aga näha ja kaasa lüüa taaskasutust ja keskkonnasõbralikkust tutvustavas näitemängus „Mida Juku jäätmetest ei õpi, seda Juhan ei tea!”.

Suurelt sügislaadalt leiab nii kohalikku toidukaupa kui ka ainulaadset käsitöömeistrite loomingut, leivalaadalt hea valiku kodumaiseid leibasid ja küpsetisi. Kiigeplatsil toimuv Pirukafest on aga tõeline kogukonnaüritus, kus Haabersti kodukokad pakuvad oma põnevaid hõrgutisi.

Taas kord kogunevad parimad mahetootjad üle Eesti Sassi-Jaani talu Maheõule, et  tutvustada nii uusi huvitavaid, kui ka varasemalt tunnustatud mahetoite. Traditsiooniliselt valitakse ka laadaliste lemmikmahetoode. Kolu kõrtsi ees avalikustatakse kell 15 konkursside „Parim mahetootja 2017” ja „Parim mahetoode 2017” võitjad.

Eesti leiva päeva kava leiab vabaõhumuuseumi veebist.

Piletid on müügil muuseumi veebilehel, Piletilevis ja muuseumi kassas. Ostes pileti 15. septembrini Eesti vabaõhumuuseumi kohvik-poest aadressil Pikk t 2, kehtivad piletile soodushinnad. Muuseumisse toovad tasuta bussid Viru hotelli eest.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!