Energia Avastuskeskuses õpitakse sel sügisel Aristotelese kombel

22. sept. 2017 Krista Keedus Energia Avastuskeskuse juhataja - Kommenteeri artiklit

Energia Avastuskeskus on endises Tallinna elektrijaamas tegutsev teaduskeskus, mille eesmärk on innustada lapsi loodus- ja reaalteaduste õppimisel. Selleks on keskuses rohkem kui sada eksponaati, mis võimaldavad füüsikanähtusi ise uurida ja katsetada.

Keskuse programmis on uusi õpitube ja etendusi, mis aitavad koolimajas õpitut täiendada ja kinnistada ning muuta loodus- ja reaalainete õpet vaheldusrikkamaks. Peame oluliseks, et kõik pakutav oleks seotud õppekavadega.

Vana elektrijaama ainulaadne keskkond on ainuõige koht elektri toimimise ja tootmise selgitamiseks. Põhikooli vanema astme ja gümnasistide külaskäik avastuskeskusse tähendab enamasti juhendatud ringkäiku, kus räägime nii vanast elektrijaamast kui ka elektri tootmise loost Eestis. Külastuse tipphetked on välgu ja staatilise elektri demonstratsioonide ajal. Demonstratsioone teeme neli korda päevas, kuid hea meelega kooligruppidele ka neile sobival ajal.

Sügisest täiendavad keskuse helile ja optikale pühendatud püsiekspositsiooni ka põhikooli kolmandale astmele mõeldud Aristotelese õpitoad. Teatavasti oli antiikfilosoofil komme loengut pidades ringi jalutada. Meiegi usume, et liikumine hoiab õpilaste meeled värskena. Seetõttu toimuvad helide ning valguse ja optika teemalised õpitoad otse ekspositsiooni keskel.

Ühtlasi pakume vaatamiseks uut planetaariumifilmi „Helielu”, mis selgitab heli tekkimist ja levimist. Filmi täiendab avastuskeskuse leiutaja Aare Baumeri „Heli ja kaja” õpituba, mis toimub avastuskeskuse erilise akustikaga planetaariumis – nii satuvad õpilased ise katseobjekti või koguni omamoodi instrumendi sisse.

Pakume ka rohkem võimalusi saada osa planetaariumietendusest „Täna tähistaevas”, kus vaatleme planetarist Rauno Pilviku juhendamisel neid taevaseid objekte, mis parasjagu nähtavad. Etendus sobib õpilastele alates põhikooli teisest astmest kuni gümnaasiumi lõpuni.

Kooligruppidele on nüüdsest avastuskeskuse külastamine soodsam – keskuse pilet on viis eurot õpilase kohta ja sellele lisandub soovitud õpitoa või etenduse hind, mis on olenevalt õpitoa pikkusest kolm või viis eurot. Uuri programmide kohta lähemalt avastuskeskuse uuelt veebilehelt www.energiakeskus.ee.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!