Euroopa muinsuskaitsepäevadel ootavad külastajaid mõisapargid, militaar- ja arheoloogiapärand

4. sept. 2017 Muinsuskaitseamet - Kommenteeri artiklit

7.–10. septembrini toimuvate Euroopa muinsuskaitsepäevade teema on sel aastal pärand ja maastik. Tähelepanu keskmesse tuuakse see osa pärandist, mis on oluliselt mõjutanud meie igapäevase keskkonna kujunemist: mõisapargid, militaar- ja arheoloogiapärand. Nagu tavaks, toimub ka seekord muinsuskaitsepäevadel huvilistele ekskursioone üle terve Eesti. Euroopa muinsuskaitsepäevade avasündmus on 7. septembril seminar „Quo vadis, maastikupärand?”, mis toob kokku kultuuri- ja looduspärandi spetsialiste ühise mõtteruumi leidmiseks.

Seminari „Quo vadis, maastikupärand?” eesmärk on joonistada välja eri erialade lähenemine maastikule ning tekitada ühine arutelu maastikuliste väärtuste esiletoomiseks ja säilitamiseks. Teema muudab päevakajaliseks praegu käsil olevad ettevalmistused Eesti ühinemiseks Euroopa maastikukonventsiooniga. Konventsioon käsitleb kogu meid ümbritsevat keskkonda maastikuna, mille puhul tuleb lisaks loodusele arvestada ka inimtegevuse olulist rolli selle kujunemisel. Seminar toimub muinsuskaitseameti, Tallinna ülikooli maastiku ja kultuuri keskuse ja Eesti vabaõhumuuseumi koostöös.

Selleks nädalavahetuseks külastuskohtadena välja valitud mõisapargid, militaar- ja arheoloogiapärand toovad hästi esile inimese ja looduse koosmõju maastiku kujunemisel. Vanad mõisapargid räägivad eri aegadel moes olnud ettekujutusest maastiku ilust ja selle väljatoomiseks kasutatud kujundusvõtetest, mis nüüd on levinud igapäevapraktikatesse.  Linnused, kindlused, bastionid ja 20. sajandi suurte sõdade kaitseliinid on Eesti ajaloo kõnekad maastikurajatised ja räägivad sõjapidamisviiside arengust. Arheoloogiapärand laiemalt kannab aga endas maastiku kujunemise mitmekihilisust.

Muinsuskaitsepäevade sündmused on huvilistele tasuta. Kavas on ekskursioone, avatud uste päevi, seminare ja palju muud põnevat:  nii on Hiiumaal huvilistel võimalik osaleda militaarmaastike matkal, mitmes maakonnas ootavad külastajaid äsja värskenduskuuri läbi teinud mõisapargid (Neeruti mõisa park Lääne-Virumaal, Keila-Joa mõisa park Harjumaal) või pargid, kus taastamistööd on peatselt plaanis (Uuemõisa mõisa park Läänemaal, Purdi mõisa park Järvamaal). Arheoloogiapärandiga on võimalik tutvuda Võrumaal, kus arheoloog Tanel Moora tutvustab Võru linna varast ajalugu ehk linna külje all asuvaid Tamula kiviaegseid asulakohti ja sealseid leide.
Muinsuskaitsepäevade sündmuste kava maakondade kaupa leiad siit.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!