Haridusuudiseid välismaalt

7. sept. 2017 - Kommenteeri artiklit

Inglismaa ülikool rajas meesterõivastuse arhiivi

Inglismaal rajas Westminsteri ülikool tõenäoliselt maailma esimese avaliku meesteriietuse arhiivi. Kogus on esindatud üle tuhande rõivaeseme. Arhiivi looja Andrew Grovesi sõnul leidub kogus näiteks Jean Paul Gaultier’ ja Levi disainitud riideid, samuti sõjaväelaste vormiriietust, millest vanimad eksemplarid pärinevad Esimese maailmasõja aegadest. Lisaks näeb, millist mõju on sõjaväeline riietus avaldanud igapäevariietuse disainile. Arhiivi avamine kattus meesterõivastuse magistriprogrammi avamisega, vahendab BBC.

Töötamise asemel kooli

Pakistanis avas ärinaine kooli lastele, kes pidid seni õppimise asemel perele elatist teenima. Kool asub tiheda liikluse keskel ühe pühamu lähedal, kus elab palju töötavaid lapsi ja liigub neid ära kasutada soovivaid jõukusid. Õpilastele antakse tasuta koolilõuna ja riided, lisaks 50 senti päevas, mis õppetöö tõttu teenimata jääb. Teenijana töötanud Neha soovib tänu koolile saada arstiks. Kooli rajaja soovib igale lapsele haridusvõimalusi. Pakistanis ei täida 20 miljonit last koolikohustust, vahendab BBC.

Poistele ja tüdrukutele sama koolivorm

Inglismaal keelas Priory School Lewesis tüdrukutel ära seelikute kandmise. Nimelt muudeti koolivormide kujundust. Alates seitsmendast klassist kannavad nii poisid kui ka tüdrukud sama koolivormi, mille üks osa on pikad püksid. Koolivormi muutmisel arvestati lapsevanemate, õpilaste ja töötajate tähelepanekutega, uus riietus peaks olema sündsam ja muutma õpilased võrdsemaks. Uus vorm lahendab ka koolis käivate transseksuaalide riietusega kaasnenud probleemid, vahendab veebilehekülg tes.com.

Vanemad peavad lapselt luba küsima

Kas esimese koolipäeva piltide postitamine sotsiaalmeediasse rikub laste privaatsust? Sel teemal arutleb Dorothy Lepkowska veebileheküljel tes.com. Tema laps ei tahtnud, et ema kostüümides klassipildi Facebooki postitaks. Laps oli näinud saadet, kus väideti, et vanemad peavad pildi üleslaadimiseks lapselt luba küsima. Dorothy on hoolimata postitamiskeelust lapse üle uhke, sest laps õppis telesaatest ütlema ei tema isikut puudutavates küsimustes ja eeldama, et tema otsust austatakse.

Mis on kooli kohus?

BBC arutleb selle üle, mida ootavad riigid koolidelt: kas olulisem on loovus ja iseseisev mõtlemisvõime või põhitõdede pähetuupimine ja kord. Hispaanias soovib 67% küsitletutest, et rõhutataks loovust. Loovuse poolt olid lisaks Saksamaa, Madalmaad, Rootsi ja Kanada. Skaala teises otsas asuvas Ühendkuningriigis soovib 51% aga distsipliinile ja põhitõdedele keskendumist. USA, Austraalia ja Jaapan jäävad skaala keskele. Veel leiti, et kõrgeltarenenud majandusega riikides mõjutasid vastust poliitilised vaated.

Ülekvalifitseeritud šotlased

Pooled ülikoolidiplomiga šotlased on oma töökoha jaoks ülekvalifitseeritud. Statistika järgi töötab viimase viie aasta jooksul lõpetanutest 52% ametikohal, mis ei nõua kõrgharidust. Varem lõpetanute vastav number on 40%.

Leidub nii kraadiga liinitöölisi kui ka administraatoreid. Näiteks doktorikraadiga ajaloolane Cat Taylor ei leidnud erialasel tööturul rakendust ja töötab muuseumis. Karis McColli tegi murelikuks tohutu õppelaenukoormus, mistõttu valis ta energeetika valdkonnas õpipoisi rolli, vahendab BBC.

Alandamine viis enesetapuni

Indias sooritas enesetapu tüdruk, keda õpetaja alandas menstruatsiooni tõttu klassi ees. Kui 13-aastase Fazana Karimi koolivormil nähti plekki, andis klassijuhataja talle tolmulapi ja käskis kogu klassi ees kleidi üles tõsta ja lappi hädaabivahendina kasutada. Lisaks karistati teda koolivormi rikkumise eest ja saadeti direktori juurde.

Tüdruk hüppas kodus teiselt korruselt alla ja suri teel haiglasse. Hüvastijätukirjas süüdistab ta õpetajat enda kiusamises, vahendab veebilehekülg thenewsminute.com.

Saksamaad kimbutab õpetajate puudus

Saksamaal on olenevalt liidumaast koolivaheaeg lõppenud või kohe lõppemas. Liidumaid ühendab aga õpetajate puudus. Kõige rohkem on vaja algklassiõpetajaid. Augusti alguses leiti, et õpetajate puudus ähvardab riiki mõne aasta pärast, aga probleemid on juba kohal.

Saksimaal, kus kooliaasta mõne nädala eest algas, on täitmata sada ametikohta. Koolid kasutavad abikäte leidmiseks igasuguseid meetodeid, näiteks Berliinis korraldati plakatikampaania, kirjutab Der Spiegel.

Õppida pole kunagi hilja

Inglismaal Stratford-upon-Avonis elav 90-aastane Joy Gibson on elav tõestus sellest, et õppida pole kunagi liiga hilja. Naine on õppimisest lausa sõltuvuses. Kui ajakirjanik ja teatriõpetuse õpetaja 59-aastaselt pensionile jäi, hakkas tal igav ja ta astus uuesti ülikooli. Praeguseks on tal viis kõrgharidust ja kuues lõpetamisel. Küsimuse peale, kas plaanis on omandada ka seitsmes kraad, vastas naine, et kõik sõltub sellest, kui kaua ta elab, aga 100. sünnipäevaks oleks tore seitsmes diplom kätte saada, vahendab BBC.

Õpilased kiidavad räppivat videoblogijat

Sajad briti teismelised saatsid tuntud youtuberile kiidusõnu, tänades teda abi eest GCSE eksamiteks valmistumisel. Räppiv Mr. Bruff töötas enne videoblogijaks hakkamist kümme aastat inglise keele õpetajana. Bruffil tekkis videoblogimise mõte, sest tema arvates ei ole riigi haridussüsteem õiglane ja ta soovis aidata õpilasi, hoolimata nende võimalustest. Seetõttu on ta aastate jooksul postitanud tuhandeid tasuta õppevideoid. Teda tänati eelkõige abi eest inglise keeles ja kirjanduses kirjutab tes.com.

Poolas juurdub tudengite sõjaline väljaõpe

Poola kaitseminister ja haridusminister sõlmisid kokkuleppe, mille kohaselt luuakse üliõpilastele vabatahtlikkuse alusel võimalus läbida sõjaline väljaõpe. Pilootprojekt hõlmab 30 tundi teoreetilist õpet oktoobrist juunini, lisaks praktilise treeningu koolivaheajal. Projekt koosneb 10 000 õppekohast ja maksab 46 miljonit eurot, vahendab thenews.pl. Eelarve katab väljaõppe, praktilise treeningu, vormiriietuse ja vaheaja treeningu eest makstavad palgakulud. Poolas puudub kohustuslik sõjaväeteenistus.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!