Huvitume kosmosest!

22. sept. 2017 Janet Laidla Tartu tähetorni juhataja - Kommenteeri artiklit

Tartu ülikooli muuseum käivitab Tartu tähetorni juurde astronoomia- ja kosmoseteemalise huvihariduse tugikeskuse, mis pakub huviringidele koolitusi ja õppematerjale. Foto: Andres Tennus

 

Kui paljud meist ei ole kordagi oma elu jooksul vaadanud tähti ja kuud või mõelnud, milliseid saladusi maailmaruum endas peidab? Astronoomia ja kosmos on kahtlemata teemad, millega on võimalik eri vanuses lapsi ja noori loodus- ja täppisteadustele lähemale tuua. Samas on Eestis veel üsna vähe kosmoseteemalisi teadushuviringe.

Tartu ülikooli muuseum käivitab Teeme+ projekti raames Tartu tähetorni juurde astronoomia- ja kosmoseteemalise huvihariduse tugikeskuse, mis pakub olemasolevatele ja tulevastele huviringidele koolitusi ja õppematerjale.

Esimesed koolitused toimuvad 23. ja 24. oktoobril 2017 ning 23. ja 24. märtsil 2018. Kahepäevase koolituse ühel päeval keskendume kitsamalt astronoomiale ning teisel päeval vaatame, kuidas siduda kosmoseteemat teiste erialadega. Osa võib võtta nii ühest kui ka mõlemast päevast. Mõlemad koolituspäevad sisaldavad teoreetilist tausta ja praktilisi ülesandeid ja annavad uusi ideid tegevusteks nii huviringides kui soovi korral ka koolitunnis.

Kolmeaastase programmi lõpuks valmivad parimatest ideedest eestikeelsed n-ö retseptiraamatud tegevustest eri vanuses õpilastele, mida saab kasutada inspiratsiooni ammutamiseks või juhul, kui endal järgmiseks tunniks lihtsalt ideed otsa saavad.

Lisaks huviringi igapäevase tegevuse toetamisele soovime sarnaste huvidega õpilased kokku tuua temaatiliste võrgustikusündmuste kaudu. Käesolevaks kooliaastaks kavandame näiteks teaduslaata 4.–6. klassi õpilastele ja astrofoto konkurssi põhikooli vanema astme ja gümnaasiumiõpilastele.

Peagi valmib rändnäitus „Kosmoseteadlaseks”, milles tutvustame kosmosega seotud karjäärivõimalusi astronoomide, inseneride ja astronautide lühilugude kaudu. Koolides liikuva rändnäituse juurde kuuluvad ka temaatilised töötoad.

Projekt kestab kuni 2020. aasta 31. märtsini ja loodame, et selleks ajaks on Eestis kosmoseteemalisi huviringe oluliselt rohkem. Projekti toetatakse Euroopa regionaalarengu fondist. Lisateavet koolituse, näituse ja teiste tegevuste kohta leiate Tartu tähetorni kodulehelt (tahetorn.ut.ee).


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!