Koidula tänav Kadriorus muutub septembri teisel laupäeval autovabaks kirjandustänavaks

4. sept. 2017 Tallinna kirjanduskeskus - Kommenteeri artiklit

9. septembril korraldab Tallinna kirjanduskeskus koostöös Kadrioru pargi ja paljude teiste partneritega Eesti esimese Kirjandustänava festivali.

Festivali eesmärk on tõmmata tähelepanu kirjanduspärandile meie linnaruumis ning tuua elav kirjandus otse tänavale.

„Koidula tänav on Tallinnas ainulaadne tänav, sest selle alguses on Tammsaare ja teises otsas Vilde muuseum. Ent on vähe teada, et tänava keskpaigas asub spetsiaalselt eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus on elanud ja elavad tänini mitmed armastatud kirjanikud. Lisaks on tänav kirjaniku-nimeline. Teiste sõnadega: Koidula tänav on eriliselt tihe kirjanduslikest jalajälgedest,” põhjendas asukohavalikut Tallinna kirjanduskeskuse direktor ja üks festivali peakorraldaja Maarja Vaino.

Kirjandustänava festivalil tulevad üheks päevaks tänavale  nii kirjanikud kui ka kirjandusasutused. Avatud telkides on kogu päev võimalik osa saada spetsiaalselt festivaliks loodud programmist, kohtuda kirjanikega, kuulata kõnekaid kultuuri- ja kirjandusteemalisi arutelusid jms. Teiste seas on kohal Andrus Kivirähk, Viivi Luik, Tõnu Õnnepalu, Kristiina Ehin, Karl-Martin Sinijärv, Indrek Koff, Doris Kareva, Janika Kronberg jpt. Melu tekitavad ka kultuuriloolised jalutuskäigud, raamatute esitlused, raamatute müük jpm.

„Üheks olulisemaks sündmuseks peame kindlasti Mati Undi nimelise pingi avamist Luigetiigi ääres,” ütles Vaino. „Samuti usume, et pisut provokatiivsena mõjub välinäitus linnaruumist, kuhu on paigutatud uusi kirjanike fiktiivseid monumente – saab fantaasia tööle panna ja mõelda, kuidas need päriselus võiksid Tallinnas välja näha.”

Eraldi lastetegevusi pakuvad nii keskraamatukogu kui ka Rahva Raamat koos Eesti lastekirjanduse keskusega.

Külastajaid ootavad kirjanduslikud välinäitused, tänavatoit, muusika ja mitmed üllatused.

Õhtul toimub Vilde muuseumis Raadio „Ööülikooli” avalik salvestus Joonas Hellerma ja Kadri Tüüri eestvedamisel. Tammsaare hoovis toimub aga kirjanduspiknik koos Viivi Luige, Tõnu Õnnepalu ja Lauri Sommeriga.

„Erilise rosina õhtuhämaruses pakub MTÜ Valgusfestival kogu tänava ulatuses kirjanduslikke valgusinstallatsioone näidates,” sõnas Vaino. „Vaadata saab valgustatud raamatuid, lugeda majaseintelt kirjanike põnevaid ütlemisi ning sõna otseses mõttes näha kirjanike jalajälgi Koidula tänaval.”

Festival on tasuta!

Tallinna kirjanduskeskuse Tammsaare ja Vilde muuseumides on festivali puhul ühe euro päev.

Üritust korraldab Tallinna kirjanduskeskus, mis koosneb Tammsaare ja Vilde muuseumist. Festival  on 2017. aasta jaanuaris asutatud asutuse esimene suurem linnaruumiline sündmus.

Festivali info siin.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!