Tartus heidetakse valgust Astrid Lindgreni raamatute populaarsuse saladusele

21. sept. 2017 Tartu linnaraamatukogu - Kommenteeri artiklit

28.–30. septembrini esmakordselt toimuval Tartu laste- ja noortekirjanduse festivalil kohtub Astrid Lindgreni  loomingu austajatega kirjandusteadlane ja Lindgreni uurija Lena Törnqvist Rootsist. 29. septembril kell 17 Eesti kirjandusmuuseumis toimuval kirjandusõhtul vestleb raamatu „Kasutad tavalisi sõnu … Astrid Lindgreni keel” (e. k Sinisukk 2016) autori Lena Törnqvistiga Jaanika Palm Eesti lastekirjanduse keskusest. Vestluses osaleb ka laste- ja noortekirjanik, tänavuse Tartu lastekirjanduse auhinna laureaat Reeli Reinaus.

Lena Törnqvist püüab oma raamatus vastata küsimusele, milles peitub Astrid Lindgreni (1907–2002) teoste populaarsuse saladus. Ta leiab, et armastatud lastekirjaniku loomingust lähtudes annab küsimusele kõige lühema vastuse Schopenhaueri tsitaat, mida Lindgren vahel kasutas oma raamatutest rääkides: „Kasutad tavalisi sõnu ja ütled ebatavalisi asju.”

Lena Törnqvist on raamatukoguhoidja ja kirjandusteadlane, kes töötanud aastakümneid Rootsi lastekirjanduse instituudis. Ta on uurinud Lindgreni loomingut ja pühendanud ligi kümme aastat kirjaniku arhiivi kataloogimisele kuninglikus raamatukogus.

End Pipi Pikksuka eakaaslaseks pidava Törnqvisti sõnul olid Lindgreni raamatud tema lapsepõlve enesestmõistetav osa, aga arhiivitöö kaudu laienes pilt märkimisväärselt, sest täiskasvanuna tekste lugedes tekib hoopis uus pilt uuel tasandil. Aastate jooksul on Lena Törnqvist kirjutanud mõned raamatud, pidanud arvukalt loenguid ja avaldanud artikleid Lindgrenist, samuti on ta jalutanud huvilistega kirjaniku radadel Stockholmis.

Raamatus „Kasutad tavalisi sõnu … Astrid Lindgreni keel” toob autor lugejani oma tähelepanekud, mida ilmestavad tsitaadid Lindgreni teostest ja isiklikest kirjadest. Törnqvist puudutab paljusid teemasid, nagu näiteks keel, poliitika, soorollid, türannid, emalikud amatsoonid, armastus Stockholmi vastu ning aitab avada Lindgreni teoste sügavamaid kihte. Kuigi raamatu keskmes on kirjaniku looming, avaneb raamatu lehekülgedel lugejale Astrid Lindgren ka inimesena.

Vestlusele järgneb peatselt eesti keeles ilmuva kirjaniku biograafia „Astrid Lindgren. Päev nagu elu” (autor Jens Andersen, Koolibri 2017) lühiesitlus. „Päev nagu elu” on esimene uus põhjamaine Astrid Lindgreni biograafia pärast 40 aastat.

Kirjandusõhtule on oodatud Astrid Lindgreni loomingu austajad ja lugejad, samuti kõik need, kes kirjaniku loomingut  lastele tutvustavad, olgu nad tänased või tulevased õpetajad, lasteaednikud või lapsevanemad.

Mõlemat raamatut on võimalik kohapeal soetada.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!