TÜ teadlane sai maineka grandi vähiravimi turule toomiseks

19. sept. 2017 - 1 Kommentaar

Euroopa teadusnõukogu (ERC) tunnustas Tartu ülikooli teadlast Tambet Teesalu 150 000 euro suuruse grandiga, toetades tema teadustööd targa vähiravimi leidmiseks.

Tambet Teesalu sai 2012. aastal teadusnõukogu alustava teadlase grandi, mille kestus oli neli aastat. Tema uurimisprojekt keskendus vähiravimi väljatöötamisele, mis veresoontesse süstituna otsiks üles vähirakud ja jätaks kahjustamata terved koed. Selleks, et teadusuuringust saaks apteegiletile jõudev ravim, kulub üldjuhul märkimisväärne hulk raha ning seepärast on Euroopa teadusnõukogu otsustanud toetada Eesti teadlaste töö jõudmist ettevõtlusesse.
„Idee ongi selles, et võtta ühe meie avaldamata teadustöö tulemused ja kaitsta selle intellektuaalomandi õiguseid,” selgitas Teesalu. „Et üldse jõuda teadusuuringust kliiniliste katseteni, mis omakorda on aluseks ravimi jõudmiseks patsientideni, on esmalt vaja võtta teadusavastusele eelpatent. Siis on aasta aega, et avaldada uuringu tulemused teadusajakirjas ning liikuda edasi patendi poole. See kõik aga nõuab konsultantide ja ekspertide tuge ning maksab päris palju raha,” rääkis Teesalu.
Teesalule omistatud tunnustus, „Proof of Concept Grant”, ongi toetus varasemalt ERC grandi saanud uurimisprojektis leitud teadustulemuste innovatsiooni- ja turupotentsiaali uurimiseks.
Tark vähiravim toimib järgmiselt: nanoosakeste abil on võimalik toimetada vähiravim kehas täpselt sinna, kus ta mõjuma peaks, ehk kasvajasse. Seesugune ravimi manustamine jätab puutumata terved koed ning vähendab ühtlasi vähiravi ebameeldivaid kõrvaltoimeid. See teeb nii diagnoosimise kui ravi oluliselt täpsemaks.
Loe Teesalu saavutusest ja targast vähiravimist pikemalt ERR Novaatorist.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “TÜ teadlane sai maineka grandi vähiravimi turule toomiseks”

  1. inseneR ütleb:

    Huvitav, missugune Eesti omanikuga ravimitehas tellis selle uuringu, et tagada oma konkurentsivõime suurendamine, näiteks 1000 kordse tulu teenimise panusest teemastatud teadusesse? Oleks ju 150 miljoni teenimine uue ravimiga tore majanduslik võit tehasele, millelt saab maksud ka riik.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!