Viikingid tulevad Tartusse!
Alates 6. oktoobrist on Tartu linnamuuseumis avatud näitus „Viikingiaja aarded Eestist”. Näitus toob avalikkuse ette suurel hulgal haruldasi viikingiaegseid leide ja uusi uurimustulemusi Eesti viikingiaja kohta. Et kuulsusrikas viikingiaeg oma lugudega jõuaks ka noorema publikuni, on koolidel ja lasteaedadel võimalik tellida viikingiaega käsitlevaid muuseumitunde.
Eestist on leitud arvukalt mitmekesiseid viikingiaegseid aardeid – maapõuest on päevavalgele tulnud münte, mõõkade käepidemeid, tööriistu ning ehteid, mis paistavad silma oma filigraansuse ning fantaasiarikaste vormidega. Lisaks silmailu pakkumisele on esemetel rääkida ka oma lugu. Nii ongi viikingiaja muuseumitundide eesmärk osalejatele näidata, et esemeid tähelepanelikult uurides on võimalik saada teada nii mõndagi põnevat nende omanike ning viikingite maailma kohta: kes oli eseme omanik, mis seisusesse ta kuulus, mida ta uskus jne.
Võimalik on valida kolme eri vanuseastmele suunatud muuseumitunni vahel:
„Õnneleiuga viikingite külla”. Lasteaia ja 1.–3. klassi õpilastele tutvustatakse näitust siil Õnneleiu radadel, kus giid räägib viikingite eluolust ning arheoloogide tööst.
„Uudiseid viikingitest”. 4.–6. klassi õpilased mängivad pärast lühikest näituse tutvustust rollimängu, kus üks rühm näitab oma oskusi arheoloogilistel väljakaevamistel ning teine rühm on ajakirjanikud, kes kirjutavad väljakaevamiste kohta reportaaži.
„Viikingiaja aarded Eestist”. 7.–12. klassi õpilastele tutvustatakse näitust ning seejärel arutletakse, millist infot on võimalik leidudelt välja lugeda ning kuidas nendega toimima peaks.
Muuseumitund kestab 60 minutit (1.–6. klass) ja 90 minutit (7.–12. klass). Maksumus 2 eurot õpilane.
Info ja registreerimine nele.dresen@katarina.ee; 5345 8788.