Doktoritöö: ideoloogia on alati mõjutanud koolides õpetatavat ajalugu

16. okt. 2017 Tallinna ülikool - Kommenteeri artiklit

Heiki Haljasorg.

Täna, 16. oktoobril kaitseb doktoritööd Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi doktorant Heiki Haljasorg, kelle töö uuris ajalooõpetamist reguleerivaid ainekavasid ja aineprogramme eesti koolis vahemikus 1874‒2016. Töö näitab, et ajalugu kui õppeainet on alati mõjutanud ajastu kontekst.

„Tsaarivõim, Eesti-aegne võim, Saksa-aegne võim, nõukogude võim ja taasiseseisvunud Eesti võim – kõik on valitseva ideoloogia kaudu mõjutanud nii ajalooõpetuse eesmärke, õppesisu ning ka tundide arvu,” tõdes Haljasorg ja lisas, et eeldatavad õpitulemused ja arusaamad ajaloosündmustest nendel perioodidel on olnud otseselt seotud tollal kuulutatud ideoloogiaga.

Haljasorg lisas, et dokumentidele on iseloomulik mõningate ajalooliste terminite ja isikute nimetamine või väljajätmine. „Üldajaloo või Eesti ajaloo teemade valik ja vähendamine on olnud seotud vastava ideoloogia mõjuga. Sama võib täheldada lähiajaloo või NSV Liidu ajaloo osakaalu olulisuse tõstmise kohta,” selgitas töö autor.

Doktoritöö on alusuuring, mida saab kasutada eelkõige ajaloo ainekavade arenduseks üldhariduskoolides, samas annab see ülevaate, kuidas on ajaloo õppesisu meie identiteete ning maailmapilti ideoloogiliselt eri aegadel kujundanud. „Ajalugu kui õppeaine jääb hariduse sisu osaks, mis õpetab mõistma, kuidas on inimesed omal ajal tegutsenud, arenenud ning kasutama hakanud tsivilisatsiooni saavutusi,” selgitas töö autor õppeaine rolli olulisust haridusmaastikul. Lisaks on väga oluline lisada ajaloo riiklikesse ainekavadesse õppesisu valiku printsiibid.

Doktoritöö pealkiri on „Ajaloo õppeaine eesti õppekeelega üldhariduskoolide õpetamise plaanis, õppekavades ja aineprogrammides 1874‒2016. Ajaloolis-analüütiline käsitlus” ja selle avalik kaitsmine toimub 16. oktoobril kell 16 Tallinna ülikoolis (M-648, Uus-Sadama 5). Töö juhendaja on Urve Läänemets (PhD), oponendid Eesti kunstiakadeemia professor David Vseviov (PhD) ning Tallinna tehnikaülikooli dotsent Tiia Rüütmann (PhD).

Doktoritöö täistekst on kättesaadav TLÜ akadeemilise raamatukogu keskkonnas ETERA.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!