E-külalistunnid toovad kogu Eesti õpilased korraga ühte koolitundi

6. okt. 2017 Kelli Seiton Tagasi Kooli kommunikatsioonijuht - 1 Kommentaar

Martna põhikooli õpilased esimeses e-külalistunnis. Fotod: Tagasi Kooli

 

20. septembril tegi MTÜ Tagasi Kooli koos partneritega algust e-külalistundidega, mis jõuavad õpilasteni YouTube’i otseülekandena.

Laupa põhikooli õpilased koolitunnis ja samal ajal riigikogu ruumides.

Uus tunniformaat võimaldab kõik Eesti õpilased korraga ühte koolitundi kokku tuua. Järgmised e-külalistunnid toimuvad 11.–13. oktoobrini. Septembrist 2017 kuni maini 2018 toimub kokku sada e-külalistundi.

20. septembril kell 9.05 vajutasid õpetajad üle Eesti oma klassiruumis tööle videoakna YouTube’is. 70 klassitäit õpilasi pööras oma silmad ekraani poole, kus neid tervitas EV100 programmi juht Maarja-Liisa Soe Tallinna vanalinnast, riigikantseleist. Videoakna kõrvale ilmusid üksteise järel tervitused: „Albu põhikooli 1. klass tervitab ja lehvitab”, „Tervitusi Keeni kooli ajaloo klassist!”, „Tere! Pärnu Vanalinna põhikooli 2.c on platsis!”. Selliselt algas esimene e-külalistund sajast. Järgmise kolme päeva jooksul tuli 11 e-külalistundi kokku 200 klassitäit õpilasi 1.–12 klassini Eesti igast maakonnast.

200 klassitäit õpilasi

Neljapäeval oli kehalise kasvatuse tunni asemel e-külalistund. Lapsed olid ähmi täis, ei teadnud, mis see tähendab,” rääkis Valga Priimetsa kooli esimese klassi õpetaja Tiina Lillemets. Õpilased said aga õpetaja selgitusest kohe aru ja olid põnevil, et saavad teiste koolide õpilastega ühes tunnis osaleda. „Tund oli super! Õpilastele väga meeldis,” märkis Lillemets.

Laupa põhikooli õpilaste ettepanek: „Ei kiusa!”

Septembri e-külalistundides arutasid õpilased koos külalisõpetajatega, mis on demokraatia, kuidas ise oma kogukonda paremaks muuta, mida kinkida Eestile või kuidas ise kooliajast maksimum võtta. Tunni esimene pool jõudiski õpilasteni YouTube’i ülekandena.

Tunni teises pooles mõtlesid, arutasid või analüüsisid õpilased koos oma õpetajaga teemat edasi. Tagasi Kooli oli pakkunud õpetajatele tunni teiseks pooleks välja võimalikud tunnikavad koos töölehtedega. E-tunnid tiivustasid õpilaste fantaasiat. Näiteks Tiina Lillemetsa klass valis pärast e-külalistundi oma klassile presidendi ning üheskoos võeti vastu seadus koolis mitte joosta. Laupa põhikoolis otsustasid õpilased olla kiusamisvaba klass. E-külalistundidest saadi hulk kingiideid Eesti sajandaks sünnipäevaks, teiste seas valmistati siniste rukkililledega helkur. Nimetati ka märksõnu demokraatia kohta ja moodustati neist sõnapilv.

E-tundi annab õpilane

Septembris andsid interneti kaudu e-külalistunde Ülle Madise, Aune Valk, Rain Kooli ja Kristjan Vassil. Oktoobris annab e-külalistunni teiste seas Darja Saar, veebruaris aga president Kersti Kaljulaid.

Septembris andsid mõned e-tunnid ka õpilased ise. Näiteks viisid Herman (4. klass) ja Eliise (1. klass) õpilased interneti vahendusel presidendi kantseleisse, Stenbocki majja ja Toompea lossi. Tamsalu gümnaasiumi 11. klassi õpilane Anella Veebel võttis kaamera kätte ja usutles Eesti eesistumise korraldusmeeskonna juhti Piret Lillevälja Kultuurikatlas. „Paar sõbrannat teistest koolidest saatsid sõnumi, et mida sa siin meie tunnis teed,” muljetas Anella.

Septembri e-külalistundides käisid õpilased veel näiteks õiguskantsleri kabinetis, Viljandi gümnaasiumis ja Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuses. Oktoobri tunnid viivad õpilased aga telemajja, 700-aastase laeva peale ning politseiautosse. „Õpilaste jaoks on oluline tuua tundi elu väljastpoolt kooli,” sõnas Anella Veebel.

E-külalistund ei asenda vahetuid kogemusi, mida külalisõpetajad koolides kohal käies pakuvad,” märkis Teibi Torm ja lisas, et e-külalistundides saavadki kaasa lüüa kogu Eesti koolid asukohast sõltumata. „Ja Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva puhul on meil suur rõõm kõikide õpilastega nende jaoks sajal olulisel teemal arutleda ja kaasa mõelda,” sõnas Torm.

 

Oktoobris on fookuses karjääriteemad

11.–13. oktoobrini on e-külalistundide fookuses karjäärivalik ja külalisõpetajad võtavad 1.–12. klassi õpilased videoblogis oma tööpäeva kaasa. Samuti toovad nad näiteid, kuidas koolis õpitavat tööl rakendatakse.

8.–10. novembrini on e-külalistundide fookuses terve vaim, suhted ja füüsis.

E-külalistundidesse saab registreerida https://tagasikooli.ee/100e-tundi/tunniplaan/.

 


E-külalistunnid aitab koolidesse tuua EV100, Swedbank Eesti, Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Overall Eesti.

E-külalistunnid on kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “E-külalistunnid toovad kogu Eesti õpilased korraga ühte koolitundi”

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!