Eesti lasteraamatud pälvisid rahvusvahelise tunnustuse

13. okt. 2017 Helena Koch Eesti lastekirjanduse keskus - Kommenteeri artiklit

 

Kätlin Kaldmaa „Halb tüdruk on jumala hea olla” ja Jonas Tauli „Öömõtted” valiti rahvusvahelise tähtsusega „The White Ravens 2017” kataloogi.

Sel nädalal alanud Frankfurdi raamatumessil tutvustab rahvusvaheline noorteraamatukogu Münchenis lasteraamatute kataloogi „The White Ravens 2017”. Väljaandesse on seekord valitud ka kaks Eesti lasteraamatut: Kätlin Kaldmaa „Halb tüdruk on jumala hea olla” (Varrak, 2016) ja Jonas Tauli „Öömõtted” (Draakon & Kuu, 2016).

Rahvusvaheline noorteraamatukogu (Internationale Jugendbibliothek) on maailma suurim laste- ja noorteraamatukogu. Raamatukogu välja antavasse kataloogi valitakse parimad lasteraamatud tervest maailmast, sel korral 56 riigist 38 keeles. Kataloogist saavad uudiskirjanduse kohta teavet niihästi kirjastajad kui ka raamatukogutöötajad, see aitab raamatutel rahvusvaheliselt levida ja nende tõlkeõigusi müüa. „The White Ravensi” raamatuid esitletakse lisaks Frankfurdile ka kevaditi maailma suurimal lasteraamatumessil Bolognas.

Kätlin Kaldmaa raamatu „Halb tüdruk on jumala hea olla” peategelane on 11-aastane tüdruk Li, kes koos õe-venna ja naabripoistega tegutseb ühes väikeses Eestimaa paigas 1980. aastatel. Tihti toovad ühised seiklused kaasa äpardusi, millest pääsetakse vaid tänu heale õnnele. Raamat valiti tänavu heade lasteraamatute hulka ja oli Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia nominent.

Kirjastaja Leenu Nigu arvates teeb raamatu eriliseks autori suurepärane jutuvestmisoskus. Ta lisab: „Ühtlasi peegeldab see raamat lapsepõlve nüüdseks juba jäädavalt kadunud Nõukogude Eestis ning on seetõttu huvitav lugemine nii väikestele kui ka suurtele.”

Raamatu autori Kätlin Kaldmaa sõnul töötavad Müncheni laste- ja noorteraamatukogus tõelised oma ala spetsialistid, kes on kursis lastekirjanduse rahvusvahelise arenguga: „Muidugi on väga hea tunne, kui sinu tööd sellisel tasandil tunnustatakse!”

Öömõtted” on Jonas Tauli debüüt. Väikses formaadis delikaatsete mustvalgete piltidega raamat räägib väiksest poisist ja tema erisugustest mõtetest enne magamajäämist. Raamat valiti 2016. aastal Eesti viie kauneima lasteraamatu hulka ning selle avaldamise vastu on huvi tundnud juba mitmed välismaa kirjastused.

Jonas Tauli sõnul innustab kataloogi valimine teda oma loominguga edasi tegelema: „Ma loodan, et kui raamat saab rohkem tähelepanu, eriti väljaspool Eestit, siis saab ka enam lapsi (ja täiskasvanuid), kellel on tekkinud raskeid eksistentsiaalseid küsimusi, sellest lohutust. See ongi põhjus, milleks ma selle raamatu olen loonud.”

Frankfurdi raamatumess on maailma suurim, seda külastab aastas ligi 300 000 inimest enam kui sajast riigist. Tänavune raamatumess toimub 69. korda 11.–15. oktoobrini, seekordne peakülaline on Prantsusmaa.

 

Lisainfo:

Frankfurdi Raamatumess

Internationale Jugendbibliothek


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!