Ekspertkomisjon: kunstiakadeemia panus on märgatav nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil

6. okt. 2017 Eesti kõrg- ja kutsehariduse kvaliteediagentuur - Kommenteeri artiklit

Eesti kõrg- ja kutsehariduse kvaliteediagentuuri hindamisnõukogu võttis vastu otsuse, mille kohaselt pälvis Eesti kunstiakadeemia institutsionaalsel akrediteerimisel maksimaalse, 7-aastase tulemuse.

EKA-t hinnanud rahvusvaheline komisjon tõi kõrgkooli tugevustena välja põhjaliku ja kaasava arendustegevuse ja koostöö nii Eesti-siseselt kui ka rahvusvahelisel tasandil. Erilist tunnustust pälvis akadeemia innovaatiline koostöö ühiskondlike sidusrühmade, riigiasutuste ja loomemajandussektoriga. Hindamisraport toob välja, et EKA korraldab arvukalt avalikke näitusi, performance’eid ja üritusi, mis ei jää Eesti ühiskonnas märkamata. EKA teaduskonnad võtavad osa rahvusvahelistest festivalidest, messidest, näitustest ja konverentsidest. EKA üliõpilased osalevad edukalt rahvusvahelistel konkurssidel.

Hindamiskomisjon ja EKKA kõrghariduse hindamisnõukogu sedastavad samuti, et võrreldes teiste Eesti kõrgkoolidega on EKA üks rahvusvahelistumise lipulaevu nii tudengite kui ka õppejõudude mobiilsuses, kasutades enim ära Erasmuse programmi võimalusi ja osaledes ka nt Nordplusi ja muudes rahvusvahelistes võrgustikes.

Ekspertidele avaldas muljet, et EKA on jõudnud 2017. aasta QS World University Rankingu edetabelis kahesaja parima kunsti- ja disainiülikooli hulka.

Parendusvaldkondade hulgas osutas hindamiskomisjon eelkõige vajadusele kriitiliselt üle vaadata EKA organisatsiooniline ülesehitus, seda ühtlustada ning selgelt määratleda kõigi üksuste pädevused, ülesanded, liikmelisus, tegevused ja omavaheline info jagamine. Samuti tasub eriti valmiva uue õppehoone potentsiaali ära kasutades tugevdada inter- ja transdistsiplinaarset koostööd teaduskondade vahel, teiste ülikoolidega ja ka väljaspool akadeemilist sfääri.

Hindamiskomisjon rõhutas oma aruandes loomepõhise teadustöö olulisust õppe läbiviimisel kunstide valdkonnas ning kutsus Eesti hariduspoliitika kujundajaid üles leidma võimalus loomealase teadus- ja uurimistegevuse süsteemsemaks rahastamiseks. Praegune, valdkonna eripära mitte piisavalt arvesse võttev rahastamismudel, seab komisjoni hinnangul kunstide valdkonna õppurid teiste erialadega võrreldes kehvemasse olukorda.

Eesti kunstiakadeemia rektor Mart Kalm kommenteeris tulemusi järgnevalt: „Eestis pole ju kellelgi kahtlust, et EKA on korralik kool, aga nüüd on sellel järjekordne rahvusvaheline pitser peal. Kuna EKA töötajad valmistusid akrediteerimiseks hoolsalt, mõtlesid läbi palju majas toimuvaid protsesse, siis ei oleks tohtinudki vähem kiita saada. Kõik meid eelmisel talvel tabanud akrediteerimised ja evalveerimised ei ole ainult bürokraatlik liialdus, küllap oleme nende varjus õppinud oma tööd ka paremini korraldama.”

Koos akrediteeringuga väljastati õppeasutusele ka kvaliteedimärk, mis tõendab, et kõrgkooli iseloomustab efektiivne juhtimine, rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline õppe- ja teadustegevus ning järjepidev panustamine ühiskonna arengusse.

Hindamisnõukogu otsusega on võimalik tutvuda siin.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!