Euroopa Liidu kutsehariduse juhid: kutsehariduse kvaliteedi tõstmiseks tuleb toetada nii õpetajaid kui ka praktikajuhendajaid

13. okt. 2017 Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Kutseõpetajad ja praktikajuhendajad vajavad terviklikku tuge, et tõsta töökohapõhise õppe ja praktika kvaliteeti, nentisid Euroopa Liidu kutsehariduse peadirektorid Tallinnas toimunud kohtumisel.

Haridus- ja teadusministeeriumi kutsehariduse osakonna juhataja Helen Põllo sõnul on küsimus töökohapõhise õppe ja praktika kvaliteedist muutunud Euroopa Liidu kutseharidusmaastikul järjest tähtsamaks.

See on oluline mitte ainult hariduse ja tööelu tihedamaks sidumiseks, vaid täiendamaks ka täiskasvanute oskusi, kes juba on tööturul aktiivsed,” ütles Helen Põllo. Ta märkis, et võtmeteema on kutseõppeasutuste ja tööandjate koostöö, et inimesed leiaksid oma oskuste täiendamiseks aega ja motivatsiooni.

Liikmesriikide delegaadid arutasid, kuidas tagada õpetajatele ja praktikajuhendajatele parem tugi ja soodustada koostööd, et tõsta kutsehariduse kvaliteeti. Jagati eri riikide häid kogemusi, nt õpetajate töötamine tööstusettevõtetes ühel päeval nädalas, kohaliku tasandi koostöö toetamine koolide ja ettevõtete vahel kohalike õppekavade arendamiseks ning ühised koolitused kutseõpetajatele ja ettevõtete praktikajuhendajatele. Nõustuti, et kõik asjaosalised vajavad stiimuleid, näiteks karjäärimudelit ja tunnustussüsteemi õpetajatele ning juhendajatele, aga ka toetusi ja ettevõtete ligipääsu praktikakorraldusest tulenevatele võimalustele.

Arutleti kutsehariduse võimalike tulevikustsenaariumide üle. Delegaadid märkisid, et piirid haridussektorite vahel hajuvad: üldharidusse ja kõrgharidusse lisandub kutsehariduse elemente ja kutseharidus muutub akadeemilisemaks. Teine suundumus on senisest individuaalsem lähenemine õppe ja koolituspakkumiste kujundamisel. Nõustuti, et õpetajatel ja koolitajatel on õpitulemuste kvaliteedi tagamisel jätkuvalt põhiroll ja edendada tuleb uusi õpetamismeetodeid.

Pärast koosolekut külastasid delegaadid Tallinna polütehnikumi, Tallinna ehituskooli ja Tallinna teeninduskooli, et tutvuda Eesti kutseõppeasutustega. Külastuse osa oli ka osalemine dekupaaži, kommikaunistamise ja trükkimise õpitoas.

Kutsehariduse peadirektorite kohtumine toimus Tallinnas Eesti Euroopa Liidu nõukogu eesistumise raames. Arutelude tulemused on sisendiks 20. novembril Brüsselis toimuvale haridusministrite kohtumisele.

Eesti eesistumise prioriteedid hariduse vallas on õppe nüüdisajastamine kõigil haridustasemetel ning suurema tähelepanu pööramine õppe ja tööturu seostele.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!