Haridusuudiseid välismaalt

13. okt. 2017 - Kommenteeri artiklit

Tüdrukuid tõrjutakse koolist eemale

Organisatsiooni ONE andmetel sõltub ligipääs haridusele vaesuse kõrval ka lapse soost, kusjuures piiratud võimalustega pered eelistavad kooli saata poisse. Nii ei käi maailmas hinnanguliselt 130 miljonit tüdrukut koolis.

Kõige probleemsemad riigid asuvad Aafrikas. Näiteks Lõuna-Sudaanis lõpetab ainult iga viies tüdruk algkooli, Malis omandab tüdrukutest alghariduse 38%. Põhikoolis suurenevad lõhed veelgi, näiteks Burkina Fasos lõpetab põhikooli vaid 1% tüdrukutest, vahendab ajaleht Der Spiegel.

Vanemad hoiavad lapsi vati sees

Saksamaal teevad lastega kokku puutuvatele spetsialistidele muret helikoptervanemad. Väljaandes Der Spiegel mainitakse, et ühes lasteaias on tervelt 80% lapsevanematest helikoptervanemad. Tuuakse näiteid piire ületavatest käitumismustritest, näiteks läks ema täiskasvanud pojaga ülikooli kaasa, et tema eest loengut konspekteerida. Artikli autorid kogusid sarnased näited kokku raamatusse „Jätke saksa keele kodutöö ära – mu pojal on sünnipäev!”. Laste vati sisse mässimine võib tuleneda faktist, et vanemad ei usalda mitte kedagi.

Kuidas mälu paremini õppetöös rakendada?

Veebilehekülg tes.com avaldas salvestise, kus maailmas tuntud mälu-uurijad Elizabeth ja Robert Bjork räägivad, mida peaks õpetajad mälu kohta teadma ja kuidas saaks neid teadmisi õppeprotsessi läbiviimisel rakendada. Mainitakse ka, et rühmatööd ei tohi mitte mingil juhul ära kaotada ning teine võtmetegevus on seostada õppimine laste huvialadega. Õpilane seob uue materjali sellega, mida ta eelnevalt teab, seega aitavad taustateadmised õpetajatel õpilastele edukalt individuaalselt läheneda.

Ohvri isa pani kiusamisvideo sotsiaalmeediasse

Mis ajendab lapsevanemat koolikiusamise videot sotsiaalmeediasse postitama? Jõuetustunne, kui ta arvab, et ei suuda muul viisil oma last kaitsta, sest kool ei tee mitte midagi. Just nii juhtus Craig McCombega, kes jagas sotsiaalmeedias videot oma 12-aastase poja kiusamisest Glengormley keskkoolis. Ohvri isa sõnul lubati talle, et kiusaja isoleeritakse nädalaks teistest õpilastest, aga lubaduseks see jäigi. Nimetatud kool on koolikiusamise tõttu ametivõimude huviorbiidis olnud varemgi, vahendab BBC.

Taani tudengid tulevad tänavatele

Taanis tulevad üliõpilased järgmisel nädalal tänavatele meelt avaldama. Viies suuremas linnas protesteeritakse muudatuste vastu kõrghariduses. Protestijate esindaja sõnul teeb neile muret õppejõudude suurenev töökoormus, nii et individuaalseks lähenemiseks jääb vähem aega, mille ajendiks on olukord, kus riigi hariduse kogurahastus suureneb õpilaste kasvava arvu tõttu, aga nn prioriteetide muutmise sildi all kärbitakse kõrgkoolide eelarvet 2%, seega väheneb pearaha ühe tudengi kohta, vahendab The Local.

Noored tunnistavad oma küberpattu

Ühendkuningriigis uuriti 668 noore küberkäitumist Facebookis. Veerand 16−18-aastastest võttis omaks, et on kedagi veebis kiusanud. Küberkiusajaid oli poiste hulgas pea kolmandik ja tüdrukute hulgas 22%. Uuritavatest 15% on ühinenud teistega, et koos trollida mõnd kuulsust või avaliku elu tegelast. 93% kiusajatest oli ise eelnevalt küberkiusamist kogenud. Vastukaaluks negatiivsele ilmnes, et 88% osalejatest oli sotsiaalmeedias oma sõpru emotsionaalselt toetanud, vahendab veebilehekülg tes.com.

Kesk-Euroopa ülikooli tulevik vaekausil

Ungaris ähvardas George Sorose asutatud Kesk-Euroopa ülikooli (CEU) sulgemine. Ungari valitsuse sõnul loodab Budapestis asuv ülikool saada privileege, mida teistel riigis asuvatel ülikoolidel ei ole, ja ülikool peab alluma uutele riiklikele regulatsioonidele. CEU on akrediteeritud USA-s, kus toimusid uued läbirääkimised ülikooli tuleviku osas. Läbirääkimistel jõuti kokkuleppeni, mis ootab Ungari valitsuse heakskiitu. Kui Ungari valitsus kokkuleppe allkirjastab, jääb ülikool Budapesti, vahendab BBC.

Hümni ajal tuleb püsti seista

USA-s muutus kõmuliseks Parkway keskkooli direktori kiri lapsevanematele ja spordiga tegelevatele õpilastele, kus kästakse spordivõistluste alguses hümni ajal püsti seista. Käsu eirajaid ootavad karistused, näiteks võistkonnast välja viskamine. Kirja sisu on vastuolus riigi põhiseaduse esimese parandusega, kus mainitakse sõnavabadust. Kirja ajendiks on riigis leviv komme, kus hümni ajal põlvitatakse või istutakse, mis on sümboolseks protestiks rassilise ebaõigluse vastu, vahendab The Washington Post.

Tähesõdalane sattus ühiskonnaõpetusse

Liibanoni pealinna Beiruti gümnasistid üllatusid, kui neile vaatas ühiskonnaõpetuse õpikust vastu „tõeline jõud“. Ajaloolisel fotol kirjutab kuningas Faisal 1945. aastal ÜRO hartale alla. San Franciscos toimunud sündmusel istub tema kõrval ei keegi muu kui „Tähesõdadest“ tuntud jedi meister Yoda. Haridusminister Ahmed al-Eissa palus  vea pärast vabandust. Keegi ei tea, kuidas sattus kunstnik Shehri töödeldud pilt õpikusse. Jõudu täis õpikud asendatakse korrektsetega, vahendab The New York Times.

Esmaspäev on ikka halvim

Eelmisel ja käesoleval aastal uuriti üheksas Ühendkuningriigi koolis õpilaste ja õpetajate meeleolu nädalapäevade kaupa. Õpilaste tulemus ei üllata: kõige rohkem halba tuju põhjustas esmaspäev, kus praktiliselt poolte küsitletute tuju oli „tujubaromeetri“ negatiivseimas otsas. Õpetajatel tekitas üllatuslikult halba tuju neljapäev, kus vastav näitaja 37,6%. Paha tuju põhjuseks peetakse tunnet, et koormuse ja tähtaegade eest pole pääsu, jõuetust kontrollida tööjaotust, vahendab veebilehekülg tes.com.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!