Patsi, patsi leivapätsi!

5. okt. 2017 Anna Sõõrd Tabasalu Tibutare lasteaia liikumisõpetaja ja tervisemeeskonna juht - Kommenteeri artiklit

Nakside rühma poisid nõgeseleiba proovimas.

Loodus kasvatas rukkiterad,

kivi veskil jahvatas nad.

Jahust ema küpsetas leiva

perel süüa ja tänada …

Oskar Ehaste

Must rukkileib on eestlaste toidulaua alustala, mida meie inimesed on väärtustanud põlvest põlve. Igasügisese traditsioonina tuletame Tibutare lasteaias üheskoos meelde, kuidas valmib põllul rukis, tutvustame rukkileiva saamislugu rehepeksust ja jahu jahvatamisest kuni värske leiva maitsmiseni. Uurime, kuidas valmistati leiba vanasti ja kuidas valmib leib praegusel ajal.

Üle-eestilise leivanädala raames korraldas Tabasalu Tibutare lasteaed 3. oktoobril leivapäeva, mille keskmes olid tervislikud juuretisega Muhu Pagarite küpsetatud rukkileivad. Tervisehuviliste hulgas tuntud Muhu Pagarid tõid lastele maitsmiseks Muhu leiba seemnetega, ristiköömnetega, rosinatega, metspähklitega ning isegi nõgesega. Oi, küll maitsesid leivad lastele hästi! Eks kaaslaste seltsis süües on ju igal toidul mõnusam mekk.

Leivapäeval valis iga laps viie rukkileiva hulgast talle kõige enam maitsenud lemmiku. Edasi selgitati välja iga rühma maitse-eelistused, et valida välja Tibutare lemmikleib 2017. Päeva peakangelasi oli seekord kaks: nõgeseleib ja Muhu leib metspähklitega.

Õpetajate väljavalituteks osutusid Muhu leib metspähklitega ja Muhu leib seemnetega. Eks nii maitsvate leibade hulgast ongi keeruline valikuid teha.

Sissejuhatuseks leivapäevale valmistasid lapsevanemad koos lastega tervislikke võileibu, mis hommikul lasteaeda kaasa võeti ja millest pandi rühmades kokku tore näitus, mida kogu lasteaed vaatamas käis. Laudadel olid muuhulgas tikuvõileivad, võileivatort ning igat sorti põnevaid loomi ja muid tegelasi. Kõige mõnusam oli, et need võileivad sai lõunasöögi juurde ära süüa.

Koostöös lapsevanematega sai teoks imetore leivapäev. Leivanädala tegevused ja saadud teadmised õpetavad lapsi meie igapäevast leiba austama.

Täname Muhu Pagareid maitsvate leibade eest ja tublisid lapsevanemaid, kes valmistasid koos lastega leivast suupisteid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!