Tartu ülikooli arvutiteaduse kõrge tase pälvis rahvusvahelise tunnustuse

27. okt. 2017 - 1 Kommentaar

Tartu ülikool (TÜ) oli üks kahest Kesk- ja Ida-Euroopa ülikoolist, mis jõudis arvutiteaduse erialal juhtiva Briti kõrgharidusajakirja Times Higher Education (THE) pingeritta. TÜ arvutiteadust hinnatakse maailma esimese 250 parima sekka. Lisaks valiti arvutiteaduse instituudi juhataja prof Jaak Vilo üleeuroopalise informaatikaühenduse juhatusse.

Alates 2004. aastast koostatud Times Higher Education ülikoolide edetabeleid peetakse maailmas kõige mainekamaks ja mõjukamaks. Eelmisel nädalal avaldatud edetabel reastab 300 parimat arvutiteadusega tegelevat ülikooli, neist 200 parimat individuaalselt ning ülejäänud 50 kaupa grupeerituna. Tartu ülikool platseerus edetabelis 201.‒250. kohale.

Praeguses edetabelis on arvutiteadus TÜ kõige kõrgemalt hinnatud eriala. THE võtab edetabeli koostamisel arvesse 13 tulemusnäitajat, mis kirjeldavad õppekeskkonda, teadustulemuste mõjukust, teadustöö mahtu, akadeemilist mainet, tulusid, innovatsiooni ja rahvusvahelistumise ulatust.

Kui Tartu ülikool tervikuna on edetabeli esimese 500 ülikooli sekka pääsenud juba mitu aastat, siis TÜ arvutiteadus jõudis THE erialasesse edetabelisse esmakordselt, olles seejuures Euroopa Liidu Kesk- ja Ida-Euroopa piirkonna ülikoolidest Varssavi ülikooli kõrval teine tabelisse pääsenu. Tabeli esikolmiku moodustavad Stanfordi ülikool ja Massachusettsi tehnoloogiainstituut (MIT) USA-st ning Oxfordi ülikool Suurbritanniast.

Tartu ülikooli teadusprorektori Kristjan Vassili arvates vääribki TÜ võrdlust pigem Lääne-Euroopa ja Põhja-Ameerika ülikoolidega: „Tartu ülikooli koht arvutiteaduste pingereas on muljetavaldav, sest me oleme kohe Uppsala ülikooli järel ning samal tasemel Berni, Bergeni, Essexi ja Washington State ülikoolidega. See näitab selgelt, et ülikool on IT-erialadega regiooni liider ning suure konkurentsivõimega ka globaalselt.”

„Kõrge edetabelikoht on tunnustus ülikooli arvutiteaduse instituudi töötajatele, kuid seab kõrgendatud ootused ka arendustegevusele ja investeeringutele tulevikus. Väliskeskkond vajab lõpetajaid ja teadustööd lisaks fundamentaalsele IT-erialale ka interdistsiplinaarsetes digitaalsete transformatsioonide, masinõppe ja tehisintellekti valdkonnas. Instituudis on uurimisgrupid neil teemadel juba mehitatud, kuid võimendus on võimalik saavutada vaid adekvaatse finantseerimise ja inimkapitali kaasamise toel,” lisas Vassil.

Tartu ülikooli arvutiteaduse kõrge tase on tähelepanu pälvinud ka mujal Euroopas. Sel nädalal valis Euroopa ülikoolide arvutiteaduse instituutide ja IT-teaduskondade ühendus Informatics Europe TÜ arvutiteaduse instituudi juhataja prof Jaak Vilo oma juhatuse liikmeks.

Informatics Europe ühendab praeguseks 120 Euroopa ülikooli ning aitab oma tegevusega edendada informaatika valdkonna kvaliteetset õpet, teadustööd ning teadmussiiret Euroopas. Eestist kuuluvad Informatics Europe võrgustikku Tartu ülikool ja Tallinna tehnikaülikool, kellel on erialaselt väga tihe ja pikaajaline koostöö informaatika tippteaduse ja hariduse edendamisel.

THE edetabeli leiab Times Higher Educationi koduleheküljelt.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Tartu ülikooli arvutiteaduse kõrge tase pälvis rahvusvahelise tunnustuse”

  1. inseneR ütleb:

    Kui Eestis reguleeritakse mingi ametliku paberiga IKT tegevust, siis lühend IKT on vaid pealkirjas. Tekstis endas käib jutt vaid IT-st ja massimeedias käsitletakse sama asja peamiselt E-teenusena ehk väga kitsa osana IT-st ja veelgi kitsama osana IKT-st. Need, kes taipavad laia IKT-d vaid E-teenusena, suruvad ühiskonda nägema maailma läbi väga kitsa E-digipilu. Kaasaegne kõrgtehnoloogiline toodet arendav tehas on täis laia spektriga IKT-d kasutavaid süsteeme, millest väga väike osa on hõivatud E-teenusega. Riigi funktsionärid aga rõhuvad kampaania korras vaid E-teenuse olulisusele, justkui peaks kõrgtehnoloogiline tehas vaid E-teenuse kitsukese pilu kaudu tajuma kompleksselt keerukat laia IKT-d.

    Kui TÜ on tugev IT-s, siis missugune ülikool on meil tugev KT-s?

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!