Valimiste aeg

13. okt. 2017 Tiina Vapper toimetaja - Kommenteeri artiklit

Tiina Vapper

Kahe päeva pärast saavad kohalike omavalitsuste valimistel esmakordselt hääle anda 24 000 16–17-aastast noort. Kas hääletusõiguse andmine neile on põhjendatud ning kas ja kuidas noorte osalemine hääletustulemust muudab, selle kohta on erinevaid arvamusi.

Juba on prognoositud ka noorte valimisaktiivsust. Uuringufirma Emori suvel läbi viidud küsitlusest selgus, et 16–17-aastastest kavatseb kindlalt valima minna vaid 24%. Kõhkleval seisukohal oli 41% ning ülejäänud hääletada ei plaaninud. Põhjuste kohta ütles 40% noortest, et neil puudub huvi poliitika vastu, 16%, et nad on poliitikutes pettunud, 10% tunnistas, et ei leia sobivat kandidaati, ning arvestatav hulk noori – tervelt 12%! – ei teadnud üldse, et valimised toimuvad. Emori uuringujuht Aivar Voog tõdes, et noored on kriitilised valijad, kes eelistavad pigem valikust loobuda, kui et lähevad populistlike lubaduste ajel valimiskasti juurde.

Milliseks protsendid tegelikult kujunevad, selgub peagi. Tõenäoliselt saab valimishuvi olema siiski suurem, sest pea kõik koolid on õpilasi selleks ette valmistanud.

Vaimukad varivalimised korraldas hiljuti värsketele valijatele „soojenduseks” Antsla gümnaasium. Kooli aulasse olid üles seatud valimiskabiin ja valimiskast, kohal oli komisjon hääletussedelitega, hääletada sai vaid isikut tõendava dokumendi alusel ning valimiste korrektset läbiviimist jälgis sõltumatu vaatleja.

Kooli direktor Katrin Martinfeld räägib, et õpetajad kogusid augustis enne kooliaasta algust kokku Eesti poliitiliste erakondade eelmiste aastate valimisplatvormid ja hüüdlaused ning analüüsisid neid õpilastega septembrikuu jooksul ajaloo-, ühiskonnaõpetuse ja eesti keele tunnis. Loosungite põhjal moodustasid õpilased viis erakonda, kelle vahel tuli valimistel valik langetada. Kõik erakonnad lubasid uut ja paremat maailma, mistõttu see oli paras pähkel.

Lubadustega „Ajame Eesti asja!” ja „Eesti rahvuslike huvide eest” peibutas valijaid Sinine erakond. Tegusid põhimõttel „Aitab jamast!”, „Aru pähe!” ja „Kindlalt edasi!” lubas erakond Karu. „Hoolime!”, „Inimeste eest!”, „Vali parem tulevik!” oli Unistajate erakonna lipukiri.

Antsla kooli valimised võitis mäekõrguselt erakond Euro lubadustega „Arukus ausse ja jõukus majja!” ning „Parem haridus, parem töö, parem palk!”. Kõige viletsama tulemuse valimistel tegi erakond Luud, kelle loosungid „Aitab!” ja „Plats puhtaks!” noori paraku ei kõnetanud, mistõttu erakond 5% häältekünnist ei ületanud.

Elevust tekitanud varivalimistele lisaks tegeldi tundides valimisteemadega ka tõsises võtmes, et õpilased oskaksid paljusõnalistest lubadustest sisu üles leida. Saab näha, kuidas noortel esimestel valimistel läheb.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!