Vaskpillide pidupäevad Tallinnas

27. okt. 2017 Kaisa Luik festivali toimetaja - Kommenteeri artiklit

EMTA Brass, dirigent Aavo Ots. Foto: Lembit Michelson

 

1.–5. novembrini toimub Eesti muusika- ja teatriakadeemias rahvusvaheline vaskpillifestival Baltic Nordic Brass Academy (BNBA), mis seekord on pühendatud Eesti, Läti, Leedu ja Soome 100. sünnipäevale.

Tänavu neljandat korda toimuv festival sai alguse dirigendi ja trompetisti Aavo Otsa ning tema Leedu kolleegi Adomas Kontautase ideest korraldada Balti riikide ülene vaskpillisündmus. Nii toimus 2014. aastal Tallinn Brass Academy, millest võtsid lisaks Eesti muusika- ja teatriakadeemia tudengitele osa üliõpilased Jāzeps Vītolsi nimelisest Läti muusikaakadeemiast ning Leedu muusika- ja teatriakadeemiast. Praeguseks on Baltimaade muusikutega liitunud ka Helsingi kunstide ülikooli Sibeliuse akadeemia vaskpilliosakond, mille eesotsas on kõrgelt hinnatud õppejõud Aki Välimäki ja Pasi Pirinen.

BNBA raames toimuvad meistrikursused trompeti-, trombooni-, metsa­sarve- ja tuubamängijatele. Aavo Otsa sõnul on just see aspekt festivali tuum: „Siin musitseerivad noored, kes tulevikus kujundavad meie rahvusorkestrite vaskpillide kõla ning erialade arengu.”

BNBA-l varem osalenud trompetimängija Mihkel Kallip hindab sündmuse ainulaadsust: „BNBA on festival, kus saavad kokku peaaegu kõik Baltimaade ja Soome noored vaskpillimängijad. 50-liikmelises brassansamblis mängimine ei ole mitte kellegi jaoks igapäevane ning igaüks pingutab, et ainult noortest koosnev vägi võimalikult hästi kõlaks. Tundub, et osalejad naudivad võimalust koos musitseerida ning selline õhustik on nii mängijatele kui saalisviibijatele väga inspireeriv.”

Festivalil osalevaid brassansambleid on võimalik kuulata kahel korral. Reedel, 3. novembril kell 19 algaval kontserdil Tallinna Jaani kirikus astuvad lühikese kavaga üles kõikide kõrgkoolide kollektiivid. BNBA lõpeb galakontserdiga pühapäeval, 5. novembril kell 15 Estonia kontserdisaalis, kus festivaliorkestri esituses kõlab Pärt Uusbergi spetsiaalselt selleks sündmuseks kirjutatud uudisteose maailma esiettekanne. Sissepääs kontsertidele on tasuta.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!