Võrumaa kutsehariduskeskuse tehnomajas häkiti puitu

28. okt. 2017 Hille Lillemägi kompetentsuskeskuse TSENTER turundusjuht - Kommenteeri artiklit

20.‒22. oktoobri nädalavahetusel sai Väimelas ideest teoks esimene puiduhäkaton „Garage48 Wood”. 48 tunni jooksul valmistasid puiduvaldkonna tudengid ja spetsialistid nii Eestist kui ka Lätist prototüüpe ning lahendasid puidu- ja mööblitööstuse väljakutseid.

Võrumaa kutsehariduskeskuse direktori Tanel Linnuse sõnul sai selline idee teoks tänu kooli hästivarustatud puidutöötlemise tööruumidele ning Väimela tehnomaja ja TSENTRI masinapargile. Erilist tunnustust väärivad muidugi kooli inimesed, kes panustasid oma nädalavahetuse aega, energiat ja oskusi. Osalejatel oli võimalik kooli masinaid ja töövahendeid kasutada prototüüpide valmistamiseks ning lisaks puidutöömasinatele said häkkijad kasutada ka metalli- ja tekstiilitöö vahendeid.

Tanel Linnus: „Oli tore ja meeldejääv üritus, mis kindlasti aitab puiduvaldkonnas toimuvat paremini mõista. Kui tulevad kokku väga erinevate valdkondade esindajad, kes moodustavad ühise idee teostamiseks oma meeskonna ja lõpptulemuseks on koostöös sündinud prototüüp – see on just see, mida kutseõppeasutustes üha enam rakendatakse igapäevases õppetöös. Selliste ürituste läbiviimiseks on kutseõppeasutused valmis, meie materiaalne baas ja õpetajate oskused on heal tasemel. Vaja vaid rohkesti ettevõtlikkust, loovat vaimu ja soovi midagi ise ära teha. Meeskonnana ja meeskonnaga.”

Häkatoni mentortiimi juht ja kompetentsikeskuse TSENTER* arendusjuht Jörgen Dobris nentis ürituse 40. tunnil antud intervjuus, et poolmagamata ööst hoolimata on adrenaliin laes: „Täna ütles ühe meeskonna liige mulle, et ta on nõus Tallinnast siiakanti kolima, sest siin saab teha nii lahedaid asju. Ta on osalenud tarkvara häkatonidel, aga siin näeb reaalset tulemust. Kõigil silm särab. Väga äge on!”

Ürituse Garage48-poolne korraldaja Anu Piirisild leidis, et Väimela juba ise on koht, mis annab head emotsiooni ja energiat. „Meeskonnaliikmetel tekkis hea koostöö ja kui lisada veel tehnomaja võimalused ning mentorite juhendamine, ütleks ma, et tegu oli ideaalse nädalavahetusega. Tahtmine luua ja meisterdada unetunde lugemata ‒ sellist energiat päris iga päev ja igal pool ei kokku ei saa. Seepärast sellised arendusnädalavahetused kasulikud ongi. Loodetavasti oli huvitav ka koolil endal, meeskonnad võtsid oma leiutistega nii masinatelt kui ka juhendajatelt maksimumi. Silmad särasid 48 tundi kõigil.”

Üritusel sündis 18 ägedat toodet: näiteks kerge ja stiilne valimiskabiin, ostukäru kaht last lõbustava mänguautoga, kaunis ja stiilne prügikast, koerajaam ehk kapp koera toidule ja muule kraamile, vineerist volditav paat jne. Mitmed projektid olid nädalavahetuse ajaviide, kuid mõnda toodet on arvatavasti varsti võimalik osta. Häkatoni üldvõitja on Bike Box meeskond, kes ehitasid volditava rattakorvi, millega saab kaubad poest mugavalt ratta pakiraamil koju tuua ning sama korviga kaubad ka tuppa transportida.

Häkatoni võitjateks on tegelikult kõik osalejad ja kaasaaitajad ning muidugi peategelane Puit, kes taas kord tõestas, et  puidust saab valmistada mida iganes.

Garage48 Wood finantseerija on Interreg Estonia-Latvia programm ning kaasfinantseerija rahandusministeerium. Üritust toetas Võrumaa kutsehariduskeskus.


*Puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus TSENTER on Võrumaa kutsehariduskeskuse struktuuriüksus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!