E-külalistunnis otsiti lahendusi koolistressile ja kiusamisele

24. nov. 2017 Kelli Seiton Tagasi Kooli kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Kohila kooli õpilased jälgivad ekraanilt e-külalistunni algust. Kokku võttis viimasest e-tunnist osa 20 000 õpilast üle Eesti. Fotod: Tagasi Kooli

 

Viimases e-külalistunnis arutles ligi 20 000 õpilast tervise teemal. Kesksed küsimused olid koolistress ja -konfliktid.

Mitu last on sel kuul rõõmsad?” küsis viienda klassi õpilane Norman mullu mais, kui Tagasi Kooli algatus palus õpilastel esitada enda jaoks mõni oluline küsimus. Õpilased esitasid 1100 küsimust ja suur osa neist puudutas õpilase heaolu koolis. Lausa 86 küsimust oli otseselt koolistressi ja konfliktide, sealhulgas kiusamise kohta. Õpilaste küsimused olid väga tõsised. Kui üheksanda klassi neiu küsib, kas Eestis on üldse võimalik olukord, kus mitte keegi ei tunne koolistressi, või viienda klassi laps pärib koolirõõmu kohta, näitab see, kui oluline tervise teema nende jaoks on,” tõdeb MTÜ Tagasi Kooli juht Teibi Torm.

Viimases e-külalistunnis võttiski 14 külalisõpetajat ette tervise, stressi ja kiusamise teemad, rääkides õpilastega üle Eesti YouTube’i otseülekande kaudu. Kokku võttis tunnist osa 20 000 õpilast üle Eesti.

Anna-Kaisa Oidermaa selgitas e-külalistunnis õpilastele, kuidas leevendada koolistressi.

Suhted teistega, suur õpikoormus, stress – need on teemad, mille peale koolinoored mõtlevad,” sõnas e-külalistunnis koolistressi leevendamisest rääkinud Anna-Kaisa Oidermaa, kes on MTÜ Peaasi tegevjuht ja psühholoog. Oidermaa rõhutas oma e-külalistunnis, et kui noor tunneb stressi, tuleb midagi ette võtta. „Midagi on ikka võimalik teha. Hea on juba seegi, et nad saavad e-külalistunnis oma mõtteid välja öelda,” ütles ta.

Koolikiusamine

Kiusamisvaba Kooli tegevjuht Triin Toomesaar astus viimases e-külalistunnis koolikiusamise teemaga korraga 189 (!) klassi ette. Kohe selgus ka tõsiasi, et ta tegi koolikiusamisest juttu mitmegi klassi jaoks täpselt õigel ajal. „Kuna eile oli meie klassis kiusamisjuhtum, siis oligi täna plaanis lastega seda teemat arutada,” märkis üks õpetaja tagasisides. Teine tõdes, et paljud õpilased tema klassis on ebameeldiva olukorraga kokku puutunud.

Uuringud näitavad, et neis Eesti koolides, kus ei tehta süstemaatilist ennetustööd, on iga viies, kohati lausa iga neljas õpilane kiusamise ohver,” tõi Triin Toomesaar välja. „Ja mitte ühekordse kakluse või konflikti, vaid korduva tahtliku kiusamise ohver.” Kiusamise teema on koolides nii oluline, et kui Toomesaar läheks kõikidele soovijatele tundi andma, kujuneks sellest täiskohaga töö, mille kõrvalt millegi muu jaoks enam aega ei jääks. „E-külalistund on väljakutsuv formaat nii külalis- kui ka klassiõpetajale, aga samas võimaldab see ühel inimesel, keda püütakse saada mitmesse kooli külalistundi andma, see ühekorraga ära teha,” märkis Toomesaar.

Kiusamisjuhtumite lahendamisel on suur roll kõrvalseisjatel,” pani Triin Toomesaar oma kuulajatele südamele. Ja kuulajaid-vaatajaid oli tal palju – 189 klassi üle Eesti. „Selgitasin sellele õpilaste suurele hulgale, kuidas rollid 20-liikmelises klassis jaotuvad. Väga suur osa on klassis õpilasi, kes otseselt kiusamisega kokku ei puutu, aga just nemad saavad teha midagi selleks, et kiusamine lõpeks,” sõnas Toomesaar. Teine oluline sõnum, mida kiusuennetuse puhul just õpetajatele edasi anda, on see, et mured lahenevad paremini laste ja õpetaja koostöös.

E-külalistunnis kestis Triin Toomesaare otseülekanne 15 minutit, pärast seda võtsid teema üle 189 klassi õpetajad eri koolides. „Õpetajad ütlesid tagasisides, et arutelu jätkus kauemaks kui üks tund, sest õpilaste jaoks oli teema oluline ja nad mõtlesid kaasa,” sõnas Toomesaar.

Külalisõpetajad pakuvadki teema ja avavad selle, õpetajad koolides võtavad teema vastu ja viivad selle oma õpilastega lõpuni. See ongi vau-efekt, mida e-külalistund võimaldab,” sõnas Teibi Torm. „Nii on loodud olukord, kus õpilased üle Eesti otsivad üheskoos lahendusi endale olulistel teemadel. Pärast e-külalistunde on õpilased mänginud näiteks liikumisharjumuste bingot, kehtestanud kooli jaoks olulisi reegleid ning valinud endale välja koolistressi ennetavaid tegevusi.”

Sada e-külalistundi on Tagasi Kooli ja tema partnerite kingitus Eesti Vabariigile sajandaks sünnipäevaks. Praeguseks on toimunud 39 e-külalistundi, kus on osalenud õpilased nii Kodu- kui ka Välis-Eesti koolidest, lisaks ka koduõppelt. Järgmised tunnid toimuvad 10.–12. jaanuarini, mil õpilased arutlevad tuleviku Eesti ja tehnoloogiliste arengute üle.


E-külalistunnid aitab koolidesse tuua EV100, Swedbank Eesti, Overall Eesti ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.


SAMAL TEEMAL


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!