EDUhäkk ehk Värske pilk haridusele

1. nov. 2017 Maarja Hallik Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse partnerlussuhete koordinaator - Kommenteeri artiklit

20.–22. oktoobrini toimus Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuses (HIK)  esimene EDUhäkk koolirõõmu teemal.

Häkatonid on maailmas kogunud populaarsust uute idufirmade ning lahenduste katalüsaatorina, mis algselt keskendusid IT-valdkonnale, tänaseks on aga jõudnud praktiliselt kõikjale, ka haridusse. Häkaton on intensiivne ideemaraton, kus  kohapeal moodustunud meeskonnad pakuvad 48 tunni jooksul välja uue idee ja töötavad välja selle rakendamise prototüübid. Esimese EDUhäki tulemuseks oli kuus unikaalset ideed, millega algatajad loodavad nii  Eesti kui  ka rahvusvahelist hariduselu mõjutada.

HIK-i häkatonil osalenud meeskondade vahel käis tihe rebimine, lõpuks otsustas žürii pärjata võiduga meeskonda EEDU (Kadi Kivilo, Maibritt Kuuskmäe, Külli Suvi ja Carry Kangur), kes arendab kogu Eestit haaravat distantsõppesüsteemi. Meeskond ise kirjutab oma idee kohta: „Nüüdisaegne õppija peaks saama enam juhtida omaenda õppimist ka põhikoolis: valida, mis kellaajal, mis vormis ja kus ta õpib. Eestis on kasvav hulk peresid, kes otsivad tavaõppele alternatiivi, neid aitab distantsõpe. EEDU loob selle jaoks süsteemi.”

Teise koha pälvis EDULog (Merike Saar, Nefeli Ioanna ja Pearu). Nende idee keskmes on õpetaja professionaalse arengu toetamine tunnivaatluse telefonirakendusega, mille abil saab õpetaja lihtsa nupuvajutusega fikseerida iga muutuse oma tunnitegevuses, näiteks ülemineku grupitöölt arutelule. Hiljem logi vaadates saab õpetaja  hinnata, kas tund kulges plaanipäraselt ning kõiki õpilasi kaasa haarates.

Kolmanda koha, ja ühtlasi Huvitava Kooli ning STARTER-i eripreemiad sai aga SÄGE ehk maakeeli „sajaga äge”. SÄGE on tööriist, mis mõeldud õpetajatele, et läbi viia projektõpet sündmustepõhise õppe meetodil. „Sündmustepõhine õpe annab väga hea  võimaluse ainetevaheliseks lõiminguks. SÄGE abil on õpetajate käsutuses  andmebaas sündmuste kogumiga, kust nad saavad vastavalt vajadusele ise oma õppematerjalide ja tundide stsenaariumid valida. Eesmärk on soodustada aineõpetajate koostööd ja kommunikatsiooni,” kirjeldab meeskond oma ideed. Meeskonda kuulusid Raido Marmor, Mihkel Kukk, Andreas Arne Weiss, Ingemar Lilium, Janar Kuusk, Lemme-Getter Bogatkin ja Ulla Lehtsaar. Kõigi häkatonil osalenud meeskondade ja välja pakutud ideedega saab tutvuda siin.

Rahva lemmik oli Tartu vabaõppe kooli idee (Kalle, Epp, Ketlin, Peep).

Haridusinnovatsiooni keskus on varem läbi viinud nn minihäkatone Narvas, Haapsalus ja Tallinnas. Täismahus 48-tunnine häkaton oli esimene ning õppisime sellest palju. Näiteks nägime, kui erinevad on tulemused siis, kui ideede arendamiseks on piisavalt aega, kui osalejad on motiveeritud ja neid toetavad professionaalsed mentorid. Suurem üritus meelitas kohale erineva tausta ja oskustega inimesi, mis on innovatsiooniprotsesside juures oluline.

Soovime tänada toetajaid ja vabatahtlikke. Häkatoni mentoritena tegutsesid Tõnis Kusmin ja Kaia Tammekänd Eesti ühest suurimast ja edukaimast hariduse valdkonna Tebo. Lisaks mentordamisele rääkis Tõnis esimese päeva õhtul oma kogemustest uue idee elluviimisel ja rahastuse leidmisel. Suure kastitäie hea ja paremaga osalejate jaoks tuli kohale  Mart Objartel, mobiilse interneti tootejuht Telias, kes kõik päevad osalejaid väsimatult nõustas. Head nõu jagasid Luis P. Prieto (haridustehnoloogia ekspert ja teadur), Jüri Bogatkin (ZettaByte Knowledge’i asutaja ja tegevjuht), Sander Kukk ja Oskar Vilo (õpilased ja Laps Kooli firma asutajad), Anna-Kaisa Oidermaa (Peaasi.ee tegevjuht) ning Grete Arro (Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur). Lisaks olid suureks abiks Mihkel Kangur, kes viis läbi esinemiskoolituse, ning Triinu Jesmin ja Martin Sillaots, kes rääkisid õpimängude loomisest ning ideede mängustamisest.

Auhinnalaud oli rikkalik. Eriauhinnad panid välja  Huvitav Kool  ja STARTER, üks õnnelik meeskond sai kastitäie LaMuu jäätist ning kõik meeskonnad akupangad, kõrvaklapid ja ekraanipuhastuslapid Telialt. HIK pakub meeskondadele edaspidist  mentordamist ja ruumide kasutamise võimalust. TLÜ digitehnoloogiate instituut pani igale meeskonnale kokku toreda sussikoti, kust oli leida mälupulk „Language Games” keeleõppemänguga, rasvakriidid ja muud toredat. Peaauhinnaks oli 500 eurot haridussõpradest ärimeestelt.
Aitäh kõigile! See häkaton ei jää kindlasti viimaseks, sest haridusuuenduslikele ideedele tasub anda hoogu.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!