Haridusuudiseid välismaalt

10. nov. 2017 - Kommenteeri artiklit

Professorit süüdistatakse ahistamises

The Locali teatel on Šveitsi kodanikust mainekas Oxfordi professor Tariq Ramadan sattunud ahistamisskandaali. Teda süüdistatakse alaealiste seksuaalses ärakasutamises peaaegu 25 aastat tagasi Genfis, kus mees töötas riigikoolis õpetajana. Professor eitab oma süüd.

Lisaks endistele õpilastele süüdistavad teda seksuaalkuritegudes kaks täiskasvanud naist, keda ta olevat Prantsusmaal rünnanud. Šveitsi ajalehtede sõnul ei esitatud Ramadani Genfis töötamise ajal politseile ühtegi sellesisulist avaldust.

Taani kaotab kraadiga eksperte

Taani haridus- ja teadusministeeriumi teatel lahkub enamik kraadi omandanud välisüliõpilastest riigist. Fakt, et ainult iga viies välismaalane töötab kaks aastat pärast lõpetamist Taanis, ajendas vähendama ingliskeelsete rahvusvaheliste õppekavade õppekohtade arvu 27,8% ehk 1765 üliõpilase võrra, vahendab The Local. Oponendid väidavad, et riigist lahkutakse range immigratsioonipoliitika tõttu, näiteks antakse uue seaduse kohaselt alaline elamisluba neile, kes elanud riigis vähemalt kaheksa aastat.

„Ümberpööratud klassiruum” tõhustab matemaatika õppimist

Ümberpööratud klassiruum (flipped learning) aitab paremini matemaatikat õppida, vahendab tes.com. Aastatel 2014−2015 uuriti Ühendkuningriigis 24 kooli. 12 neist kasutasid algkoolis matemaatika õpetamiseks ümberpööratud klassiruumi meetodit ja 12 traditsioonilist õpet. Tehnoloogiat kasutanud koolide õpilased jõudsid eakaaslastest ühe kuu võrra ette. MathsFlip programmi loonud kooli sõnul oleksid tulemused olnud veelgi paremad, kui uuring ei oleks ajaliselt kattunud matemaatika õppekava reformiga.

Kolleegide tundide vaatlemine õpilaste tulemusi ei parandanud

Kui USA-s näitasid uuringud, et kolleegide tundide vaatlemine parandab õpetajate ametioskuseid, mille tagajärjel paranevad õpilaste hinded, otsustas Ühendkuningriik sarnase uuringu läbi viia 82 koolis. Õpetajad vaatlesid kolleegide tunde vähemalt kolm või neli korda, olenevalt testgrupist, 20-minutiliste sessioonidena ja hindasid tunni läbiviimise eri aspekte. Kaheaastane struktureeritud tunnijälgimine aga ei mõjutanud õpilaste matemaatika- ja inglise keele eksamite tulemusi, vahendab tes.com.

Juhend kopsude kaitsmiseks

Ühendkuningriigis annab riiklik hariduse liit (NEU) koostöös Briti kopsude sihtasutusega (British Lung Foundation) välja juhendi, kuidas koolid saaksid kaitsta lapsi õhusaaste eest. Greenpeace’i andmetel asub riigis üle 2000 kooli ja lasteaia tiheda liiklusega teede lähedal. Näiteks soovitatakse koolidel mõõta õhusaastet ja tulemuste põhjal leida kehalise kasvatuse tunni läbiviimiseks sobilikke kohti ja teavitada rahvast keskkonnasäästlikest käitumismustritest, nagu autojagamine, vahendab tes.com.

Õpetajate vaimne tervis muudkui halveneb

USA-s kimbutab õpetajaid tööstressi tõttu halvenenud vaimne tervis. Kui 2015. aastal vastas 34% küsitletustest,et viimase kuu jooksul on vähemalt seitsmel päeval nende vaimne tervis olnud halb, siis sel aastal juba 58%. Lisaks leidis 86% 5000 vastanuist, et haridusminister ei suhtu neisse austusega, sest tema poliitilise tegevuskava keskmes on erakoolide tegevuse soodustamine. 61% õpetajatest peab oma tööd stressirohkeks. Õpetajad ka magavad vähe, 78% uinub 5−7 tunniks, vahendab veebileht usatoday.com.

USA-s vohab kirjaoskamatus

Miks elab USA-s 16 miljonit kirjaoskamatut ehk 8,1% täiskasvanud rahvastikust? Puudulik lugemis- ja kirjutamisoskus on suureks takistuseks tööturul. Kõige hullem on olukord Kentucky osariigis. Inimeste arvates peitub viga haridussüsteemis, mis esiteks ei suuda piisavalt aidata õpiraskustega lapsi, lisaks erineb kirjaoskamatute osakaal tohutult rikkamates ja vaesemates piirkondades. BBC videos räägib pereema Peggy Fleming, et õppis täiskasvanuna lugema, sest soovib olla parem ema.

Kaamerad tualettruumidesse

Suurbritannias kritiseerivad lapsevanemad Sommerhilli keskkooli, kus otsustati paigaldada kaamerad tualettruumidesse, vahendab The Guardian. Kuigi juhtkond kinnitab, et kaamerad filmivad lapsi, kes sisenevad tualetti või väljuvad sealt, ja pildile ei jää vööst allapoole jääv piirkond, leiavad kritiseerijad, et filmimine häirib laste privaatsust. Mõni laps ei julge seetõttu koolitualette kasutada. Kaamerate paigaldamise tingis juhtkonna sõnul vajadus selgitada välja koolireegleid rikkuvad õpilased.

Ettelugemine tõstab laste enesehinnangut

Inglismaal loodetakse Fred-programmi abil julgustada isasid iga päev lastele ette lugema. Isaduse instituudi hinnangul parandab programm „Fathers Reading Every Day” („Isad loevad iga päev ette”) laste käitumist ja tõstab nende enesehinnangut. Programmis osaleva düsleksikust isa Graham Langi arvates muudab gruppides osalemine ka teda enesekindlamaks, sest ta julgeb raamatu kätte võtta ja lapsele näidata, et ta vähemalt proovib, julgustades oma käitumisega last lugemist katsetama, vahendab BBC.

Lõpp kahele muusikaõpetajale korraga

Ühendkuningriigis kärbiti üldhariduskoolide eelarveid, mis pani õpilased protestima. Paremaid õpitingimusi soovivad õpilased kontakteerusid piirkonna parlamendiliikmega, kellele selgitasid koolides toimuvat. Mõned näited kärbete tulemustest: tasuta ei saa printida töölehti; kahe muusikaõpetaja asemel annab tunde üks; õpilased peavad kaunite kunstide tundide eest ise maksma; teatud tundide mahtu, näiteks muusikaõpetuse oma, vähendati iga kahe nädala kohta 15 minutit, vahendab BBC.

Lünk haridusstatistikas – puruvaeste ja illegaalide lapsed

UNESCO hoiatab, et kui hariduse kohta statistikat kogutakse, tekib probleem inimeste ülelugemisel, mistõttu on võimalik, et 350 miljoni inimese hariduse kohta andmed puuduvad. N-ö radarilt võivad kadunud olla vaesematest vaesemad, näiteks arengumaade agulite registreerimata lapsed ja illegaalsed immigrandid üle kogu maailma. Lisaks tekitab probleeme õpetamise halb kvaliteet, mille tagajärjel puudub hinnanguliselt 600 miljonil kooliskäinul elementaarne kirja- ja arvutamisoskus, vahendab BBC.

Trump külvab koolides segadust

Ajaleht Der Spiegel kirjutab IDEA aruandest USA riiklike keskkoolide sisekliima muutuste kohta praeguse presidendi ametiajal. Tulemused on järgmised: Trumpi võimuloleku ajal on valdavalt valge nahavärviga keskkooliõpilaste hulgas suurenenud polariseerumine, ebaviisakus ja ebapiisava tõendusmaterjaliga algallikatele toetumine; kasvanud on koolide hulk, kus vähemusgrupid tunnetavad enda suhtes vaenulikku suhtumist. 79% õpetajate arvates kardavad õpilased uute seaduste negatiivset mõju oma perekonnale.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!