Kus ma mängida saan?

10. nov. 2017 Martin Leis - Kommenteeri artiklit

Hiiglaslik lauamäng 2017. a Muuseumiööl Kultuurikatlas. Foto: Liis Treimann / Postimees / Scanpix

 

Üle maailma on lauamängurite ringkonnad tuntud oma sõbraliku ja avatud meelelaadi poolest ning Eesti lauamängufännid ei ole selles õnneks erand.

Lauamängud on loomult sotsiaalne ajaveetmise vorm. Ühise laua taha koondumine ja oma tegevuse allutamine ühiselt aktsepteeritud abstraktsele reeglisüsteemile ühelt poolt liidab inimesi, aga teiselt poolt eeldab kaaslasi, kes selle tegevuse vastu huvi tunnevad. Kust selliseid mängupartnereid leida?

Pikka aega mängiti lauamänge köögilaua taga perekonna või lähimate sõprade ringis. See traditsioon ei ole kuhugi kadunud, kuid tänu inimeste liikumisvõimaluste suurenemisele ja üldise seltsilise tegevuse elavnemisele on privaatsfääris mängimise kõrval välja kujunenud dünaamiline ja kasvav lauamängurite kogukond, millega kontaktis olek avab täiendavaid võimalusi leida just oma professionaalsetele või isiklikele vajadustele vastavaid mänge, mänguviise ja mänguseltskondi.

Esimese sammu tegemine, et n-ö jalg ukse vahele saada, võib tunduda keeruline, eriti kui elatakse kõrvalises kohas. (Eestis on teadupärast 15 linna ja 64 valda ning enamikus neist ei reklaamita aktiivselt võimalust lauamänge mängida.) Alustaval lauamängusõbral on tänapäeval siiski võimalik väga mitmesuguseid kanaleid pidi hobisse sukelduda. Järgnevalt tutvustan neist tõhusamaid.

Parimaks ja peamiseks Eesti lauamängunduse infosõlmeks on kujunenud Facebooki grupp Lauamängujutud (https://www.facebook.com/groups/lauamangujutud/), kust jookseb iga nädal läbi infot avatud ja poolavatud mänguõhtute kohta ning saab küsida mis tahes lauamänguteemalisi küsimusi.

Peale selle kaubeldakse grupis kasutatud lauamängudega. See võimaldab hobiga alustada suhteliselt väikese finantsriskiga – kasutatud mängud on uutest odavamad ja aktiivsel järel­turul saab mängu mittesobivusel sarnase hinnaga jälle edasi müüa.

Nagu öeldud, tasub kodukandis toimuvate mänguõhtute kohta teavet hankida sotsiaalmeediast. Kui aga sel teel midagi mõistlikku välja ei kooru (või kui miniüritustest jääb väheks), pakuvad parima võimaluse saada tuttavaks müriaadi mitmesuguste lauamängudega (ja lauamängusõpradega) Brain Gamesi lauamängulaagrid, mille tarbeks kogunevad Eesti lauamängurid regulaarselt Pärnumaal Jõulumäel. Järgmine sedasorti laager toimub 19.–21. jaanuarini ja vabade kohtade arv kahaneb kuulu järgi kiiresti. Üritus sobib eriti neile, kes naudivad seltskondliku ürituse vennalikku ja avatud õhkkonda, mis on ühendatud kõrvalises looduskaunis kohas paikneva suusabaasi pisut kloosterliku atmosfääriga.

Kellele aga Eesti männimetsas mängimisest väheks jääb, sellele korraldatakse ka suurejoonelisi rahvusvahelisi mängurite kokkutulekuid. Neist ajalis-ruumiliselt lähim on 25. ja 26. novembril Riias aset leidev BaltiCon, kuhu ooda­takse neljakohalist arvu osalejaid Balti riikidest ja mujalt. Toimuvad turniirid (sh „Katani asustajate”, „Sabotööri” ja „Carcassonne’i” meistrivõistlused), seminarid ja esitlused ning muidugi tavaline mängimine ja sotsialiseerumine. Üritus sobib neile, kes soovivad olla kursis uusimate trendidega ja kogeda suurürituse glamuuri. Ei sobi mängijaile, kes ei armasta rahvahulki.

Võistlusmomendi austajate jaoks viiakse lauamänguvõistlusi muidugi läbi ka kodumaal. Brain Games on enam-vähem regulaarselt korraldanud „Katani asustajate”, „Sabotööri” ja „Carcassonne’i” turniire ning jõukatsumisi on aset leidnud muudeski mängudes. Ka nende ürituste kohta saab teavet eespool nimetatud Lauamängujuttude grupist.

Lõpetuseks olgu lisatud, et lauamänge saab tundma õppida ka veebis mängides. Kõige mitmekesisemat valikut pakub Board Game Arena (boardgamearena.com), mis on osaliselt tõlgitud (halba) eesti keelde ja kus saab proovida nii abstraktseid kahe mängija strateegiamänge, lastemänge, seltskonnamänge kui ka keerulisemaid temaatilisi mänge. Alternatiivina võib soovitada veebisaite Yucata (yucata.de) ja Boîte à Jeux (boiteajeux.net).

Viimasel ajal populaarsust kogunud Tabletopia (tabletopia.com) pakub moodsat kasutuskogemust ja väga laia mänguvalikut, kuid arvestada tuleb, et tegemist on nn sandbox-tüüpi mänguplatvormiga, mis tähendab, et mängijalt endalt eeldatakse reeglite teadmist ja jõustamist.

Veebipõhised platvormid sobivad kiiresti ja odavalt mänguga tutvumiseks, et langetada informeeritud ostuotsus või jõuda lihtsalt selgusele, mida üks või teine mäng endast kujutab ning milliseid võimalusi ja takistusi näiteks kooli- või huvitegevuses kasutamiseks kätkeb. Puudub aga füüsiline ja silmast silma suhtlemise aspekt.

Üritusi ja mänguvõimalusi jagub niisiis mitmesugustele natuuridele ja eelis­tustele. Üle maailma on lauamängurite ringkonnad tuntud oma sõbraliku ja avatud meelelaadi poolest ning Eesti lauamängufännid ei ole selles õnneks erand. Tuleb lihtsalt teha esimene samm – võtta mängulaua taga istet, valida endale sobiv värv ja määrata, kes alustab.

Lauamängimiseni!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!