Tartus toimub rahvusvaheline traumakirurgia ja -anesteesia koolitus

20. nov. 2017 - Kommenteeri artiklit

Tartu ülikooli kirurgiliste haiguste professor Peep Talving toob esmakordselt Eestisse traumakirurgia koolituse, mis on seotud 2018. aastal Tartu ülikooli kliinilise meditsiini instituudi juurde loodava simulatsioonikeskusega.

Professor Peep Talvingu  eestvõttel toimub Tartus rahvusvahelise organisatsiooni International Association of Trauma Surgery & Intensive Care (IATSIC) koolitus Definitive Surgical Trauma Care & Definitive Anesthetic Trauma Care (DSTC & DATC), mille eesmärk on harjutada kirurgide ja anestesioloogide tegutsemist ühise meeskonnana. DSTC & DATC kursus õpetab Eesti kirurgidele ja anestesioloogidele nii teoreetilist kui ka praktilist meeskondlikku traumakäsitlust. Praktiliste oskuste ja koostöö arendamiseks on kursuse programm üles ehitatud simulatsiooniharjutustena, kus  mulaažidel mängitakse läbi reaalses elus ette tulevaid traumasituatsioone.

DSTC & DATC kursus on hea näide simulatsioonikoolituste üha kasvavast rollist meditsiinihariduses. Kursus on planeeritud üheks regulaarseks koolituseks Tartu ülikooli kliinilise meditsiini instituudi ja Tartu ülikooli kliinikumi koostöös loodava simulatsioonikeskuse programmis. „Loodava simulatsioonikeskuse peamine eesmärk on arstide, hambaarstide ja füsioterapeutide õpetamiseks vajaliku kaasaegse taristu loomine kliiniliste ja praktiliste oskuste omandamiseks ja simuleerimiseks,” sõnas DSTC & DATC koolituse üks korraldaja professor Peep Talving. 

Spetsiaalsed ruumid, kus tudengid ja residendid saaksid mannekeenide ja mulaažide peal enda praktilisi oskusi arendada, on plaanis kliinikumis sisse seada 2018. aastal. „Kaasaegne õppekeskkond loob praktiliste tegevuste omandamiseks turvalise keskkonna ja tagavad arsti, hambaarsti ja füsioteraapia õppekavade üliõpilastele vajalikud piisavad oskused enne kontakti reaalsete haigetega või iseseisvat kliinilist tegevust,“ kinnitab professor Joel Starkopf loodava keskuse ning koolituse vajalikkust.

Kursuse toimumist toetab Tartu ülikooli kliinikum, kaitseväe ühendatud õppeasutused, SA Põhja-Eesti regionaalhaigla, Tartu ülikool, AB Medical Group, AS Semetron ja Eesti kirurgide assotsiatsioon. Simulatsioonikeskuse valmimist toetatakse Euroopa Liidu Euroopa regionaalarengu fondist (Tartu ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA). Kursus  toimub Tartus kaitseväe ühendatud õppeasutuse ruumides.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!