Haridusuudiseid välismaalt

8. dets. 2017 - Kommenteeri artiklit

Inglased avavad Hiinas koole

Inglise Westminsteri erakool avab Hiinas kuus kakskeelset kooli, mis tugevdab minister Gibbsi sõnul kultuurilist koostööd riigiga ning innustab lapsi mandariini keelt õppima. Kool, mille aastane õppemaks on kuni 37 000 naela, kasutab tulu majandusliku abi pakkumiseks andekatele õpilastele Londoni osakonnas, vahendab BBC. Kasutatakse Hiina õppekava, millele lisatakse aineid Westminsteri omast. Hiinas on osakonnad teistelgi mainekatel Briti erakoolidel, näiteks on kanda kinnitanud Harrow’ kool.

Pastakad asenduvad klaviatuuriga

Kas kümne aasta pärast kirjutatakse kontrolltöid ja eksameid käsitsi? Janet Brown Šotimaa kvalifikatsioonikeskusest arvab, et pastakad võivad eksamitelt kaduda mõne aasta jooksul ja asenduda klaviatuuriga, vahendab veebileht tes.com. Tema sõnul on elektrooniline hindamine mõnel kursusel juba praegu kasutusel ja ühiskond jätkab liikumist arvutite suunas. Käsitsi kirjutamise üle on maailmas ennegi arutletud, näiteks 2015. aastal levis kuuldus, et Soomes vähendatakse kirjatehnika osakaalu arvutiõppe kasuks.

Lastel väheneb lugemisoskus ja -harjumus

Saksamaal Berliinis esitleti rahvusvahelise algkooli lugemisoskuse uurimuse tulemusi (IGLU). Selgus, et üha vähem saksa õpilasi oskab algkooli lõpuks korralikult lugeda. Lastele ka ei meeldi enam lugeda. Kui 2001. aastal oli algeline lugemisoskus 16,9% algkoolilõpetajatest, siis nüüd on lugemisraskustes õpilaste arv tõusnud 18,9%-ni ehk iga viies ei oska lugeda, vahendab The Local. Uurimuse autorit Wilfried Bosi kurvastab, et lugemist nautivate laste arv on viie protsendi võrra langenud.

Rootsis lahvatas koolivormi skandaal

Norrköpingis asuv Põhjamaine Rahvusvaheline Kool peab loobuma kohustuslikust koolivormi nõudest, sest see ei järgi põhiseaduse punkti, mille kohaselt nähakse õpilase rõivastuses tema eneseväljendusviisi. Koolivormi pakkumine ei ole seadusega vastuolus, küll aga tekitab probleeme distsiplinaarkaristuse järgnemine, kui eiratakse koolivormi kandmise kohustust, milleks annab õpilane kooli astudes kirjaliku nõusoleku, vahendab The Local.

Inimkalkulaator: arendage oma omapära tugevuseks

Liibanonist pärit 13-aastane Mohammad al-Mir on võitnud kolm matemaatika maailmameistri tiitlit juunioride klassis. Maailmameistri tiitli nimel võistlevad ülikiired ülesandelahendajad rohkem kui 40 riigist, vahendab BBC. Inimkalkulaatoriks kutsutud noormees lahendab peast tehte 453 x 356 ainult seitsme sekundiga! Mälutreeninguks kasutab geenius Jaapani arvelauda. Ta soovitab igal inimesel endasse uskuda, sest meil kõigil on mingi anne. Igaüks on erinev, arendage oma omapärast välja enda tugev külg.

Erivajadustega lapsed jäävad koju

Ühendkuningriigis õpetab võrreldes 2013. aastaga 57% rohkem lapsevanemaid oma erivajadusega last kodus, vahendab BBC. Lorna Lynchi tütrel diagnoositi obsessiiv-kompulsiivne häire, Aspergeri sündroom, tähelepanupuudulikkus ja hüperaktiivsus ning tundlikkuse häire. Lynch valis koduõppe, sest tundis, et ta laps ei saa piisavalt tuge. Kuigi valdkond saab igal aastal riigilt üle 200 miljoni naela, on lapsevanem kindel, et tema lapsega ei tegelenud õigel ajal pädevad õpetajad.

Lasteaed ja bordellid asuvad ilusasti kõrvuti

Hollandi pealinnas Amsterdamis asub punaste laternate piirkonnas, kahe täiskasvanute meelelahutusasutuse vahel lasteaed, vahendab BBC. Hoolimata asukohast, pälvis lasteaed kvaliteedihindamisel valgusfoori järgi rohelise tule märgi. Printsess Juliana lasteaia juhataja Sally Fritzsche ütleb, et lasteaed aitab kaasa kogukonna elule, sest lapsed näevad jalutuskäike tehes, et prostituudid on tavalised inimesed. Lasteaia kasvandikud ei ole prostituutide lapsed, nagu väidavad ekslikult mõned giidid.

Poisid laulavad end tõelisteks meesteks

Arki poiste laulmispäev tähendab, et 270 poissi 14 koolist laulavad terve päeva laule, mille on kirjutanud mehed just poistele ja meestele. Tihti on poiste hulgas neid, keda ohustab koolist väljaviskamine käitumisraskuste tõttu. Muusika aitab neil muutuda. Laulmine viib nad maailma, kus nad pingutavad ühise eesmärgi ehk laulmise nimel ja unustavad oma probleemid. Arki programmi eesmärk on näidata poistele eeskuju, meest ei muuda mehelikuks ainult sporditrenn, vahendab tes.com.

Viiendikul sakslastest on raskusi rühmatööga

PISA rahvusvahelisest uuringust võttis osa 125 000 teismelist. Osalejad pidid arvutilt saadud probleemülesande lahendama rühmatööna. Probleemilahendajatena jäi Saksa koolisüsteem 50 hinnatava hulgas 10. ja 14. koha vahele. Samas selgus, et igal viiendal õpilasel on raske rühmatöös osaleda. OECD hinnagul on rühmatöö siiski oluline, sest sotsiaalsed oskused mängivad töökohal üha olulisemat rolli. Rühmatöö esirinnas võidutsesid Jaapan ja Singapur, vahendab The Local. Saksamaaga sarnased on oskused USA-s, Ühendkuningriigis ja Taanis.

Ameerika pedofiil hiilis Briti kooli

USA pedofiil muutis nime ja pääses Ühendkuningriigis kooli tööle, vahendab The Guardian. Stephen Jackson, eelmise nimega Stephen Myers, adopteeris USA-s kaks poissi, kes temalt hiljem ära võeti. Lisaks puudutas ta ebasündsalt aastate jooksul mitmeid õpilasi. USA-s ei koostanud politsei tema kohta toimikut, sest tema kuriteod olid kas aegunud või pandud toime osariigist väljas, näiteks klassiekskursioonil. Inglismaal vallandati ta Tendringi koolist pärast seda, kui politsei kooliga ühendust võttis.

Kiikumine parandab õpitulemusi

Inglismaal Essexis avati Glenwoodi kool erivajadustega lastele. Koolis on tegevusi soodustavad ruumid 210 kasvandikule. Pehmes mängutoas saavad lapsed mängida ja sotsiaalseid oskusi arendada. Hüdroteraapia ruumis saab basseinis vesiraviga tegeleda. Lisaks on koolis sensoorne ruum, rahustav tuba, kiikumistuba, vahendab BBC. 15,5 miljonit naela maksva kooli ehitust rahastas Essexi volikogu.

Kas kinnisvaraarendajatele on võimalik eetikat õpetada?

BBC arutleb teema üle, kas kinnisvaraarendajatele on võimalik eetikat õpetada. Kinnisvaraarendajaid peetakse isekateks ja ahneteks. Arusaama neist soovib muuta Columbia ülikool New Yorgis, kus on avatud magistriõppekava kinnisvaraarendajatele, mis õpetab neid arvestama kogukonna vajadustega. Lisaks loodetakse, et teadmised aitavad ette näha kriisiolukordi, nagu näiteks 2008. aasta kinnisvaramulli lõhkemine, milles nähakse olulist süüd kinnisvaraturul. Igal aastal võetakse vastu üle saja esmakursuslase.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!