Koolipärimuse kogumisaktsioon 2017‒2018

22. dets. 2017 Reet Hiiemäe - Kommenteeri artiklit

Äsja lõppes üle ootuste edukalt Eesti kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna koolipärimuse kogumise võistluse pilootprojekt, mis kestis 20. oktoobrist 20. detsembrini.

Sellega valmistati ette üle-eestilist koolipärimuse kogumise põhiaktsiooni „Koolipärimus 2018, mis toimub 2018. aasta kevadtalvel – alates Eesti Vabariigi aastapäevast ehk 24. veebruarist 2018. Need ettevõtmised on jätkuks 1992. ja 2007. aastal toimunud koolipärimuse kogumisaktsioonidele. Kuna vahepealsete aastate jooksul on peale kasvanud uus põlvkond noori, soovisime materjalikogusid taas täiendada ja ootasime osalema 4.–12. klassi õpilasi (nii eesti kui ka vene õppekeelega, samuti kutsekooliõpilasi) kogu Eestist.

Pilootprojekti eesmärk oli selgitada välja küsitluskava sobivus, kogumise veebirakenduse kasutuskindlus ning saada ülevaade materjali sisust ja esitamise viisist. Pilootprojektis osales üle 300 õpilase, mis on oodatust oluliselt enam. Laekunud vastuste hulgas on lastemängude, huumori, usundiliste tõekspidamiste, tähtpäevade tähistamise, laste ja noorte tänapäevaste hirmude kirjeldusi jms. Kokku laekus materjali kaheksa kooli õpilastelt, kõige aktiivsemad olid Rõngu keskkool ja Are põhikool, kuid samuti paistsid silma Orissaare gümnaasium ja Vaimastvere põhikool.

Koolipärimuse üle-eestiline kogumisaktsioon valiti ka üheks Euroopa kultuuripärandi aasta sõlmsündmuseks. Aktsiooni põhifaasis ootame lisaks küsitluskava vastustele sisukaid õpilasuurimusi. Parimatele vastajatele ja õpilaste osalemist kõige aktiivsemalt organiseerinud õpetajatele on ette nähtud auhinnad. Laekunud materjal moodustab olulise baasi Eesti-uuringute tippkeskuse töötajate edasiseks uurimistööks.

Üle-eestilise koolipärimuse kogumisaktsiooni koduleht koos osalemisjuhiste ja küsitluskavaga asub veebiaadressil: http://folklore.ee/kp/ ja reet@folklore.ee. Koolipärimuse pilootprojekti läbiviimist on toetanud Euroopa Liidu regionaalarengu fond Eesti-uuringute tippkeskuse kaudu.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!