Küberkiusamisest rääkimine nõuab suurt julgust

1. dets. 2017 Holger Haljand Telia Eesti erakliendiüksuse direktor - Kommenteeri artiklit

Tänavu sügisel kutsusime ellu küberkiusamisvastase kampaania, mille eesmärk oli teemal kate maha tõmmata ning rääkida asjast ilustamata kujul. Kogesime selle käigus palju emotsioone, siirast rõõmust südantlõhestava kurbuseni. Mis peamine, tõdesime, et küberkiusamisega on kokku puutunud suur hulk kooliõpilasi ja täiskasvanuid.

2016. aasta sügisel viis lastekaitse liit kooliõpilaste seas läbi uuringu, mille tulemused pakkusid rohkelt mõtteainet. Veerand Eesti õpilastest märkis, et on kogenud küberkiusamist, 17% tunnistas, et on olnud kiusaja rollis.

Need numbrid on pehmelt öeldes murettekitavad. Kahjuks näitas küberkiusamise vastane kampaania #suurimjulgus, et kiusamine on koolides tõepoolest levinud ning võib olla veelgi tõsisem murekoht, kui oleme seni arvanud. Lisaks noortele ja lastele puudutab see ühiskonda laiemalt, oma roll on nii õpetajatel kui ka lapsevanematel.

Kui ühiskonnas mõnest probleemist aktiivselt ei räägita, ei tähenda see veel, et probleemi pole. Väga paljudel juhtudel on küberkiusamine sedavõrd isiklik ja kõrvalseisjale nähtamatu mure, et seda ei osata ära tunda, sellest rääkida ja seda ennetada. Seejuures ongi kõige suurem julgus murest rääkida ja sellele tähelepanu juhtida.

Nagu teame, ei kipu eestlased sedasorti teemadel oma muresid teistega jagama. Et muutust tuua, saatsime kogu sügise jooksul kampaaniaga seotud materjale kokku 505 üldhariduskooli, kus õpib ligi 144 000 õpilast. Sõna levis ning praeguseks on toimunud ligi paarsada koolikülastust, kus lektorid on jaganud küberkiusamise äratundmise ja ennetamise kohta selgitavat infot.

Mõju on olnud näha ka lasteabitelefoni 116111 kui ka veebivestluse kasutusaktiivsuse kasvus. Nende rakenduste eesmärk on pakkuda võimalust küsida anonüümselt nõu professionaalsetelt lastepsühholoogidelt. Kusjuures olulise uuendusena saab Telia võrgus Lasteabi keskkonnas spetsialistiga rääkida, aga vestelda aadressil www.suurim­julgus.ee ka veebis mobiilse interneti mahtu kulutamata.

See kõik on siiski vaid pika teekonna algus, tahame õpilaste, õpetajate ja lastevanematega kohtumisi kindlasti jätkata. Olime väljas 29. novembril Nordea kontserdimajas koolinoortele suunatud konverentsil „Lahe koolipäev”, kus osales üle 1300 koolinoore. Aktiivsemalt jätkub #suurimjulgus kampaania juba kevadel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!