Mis toimub? Vastab Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse direktor Hannes Mets

15. dets. 2017 Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Hannes Mets.

Advendiaeg hakkas peale ja meil oli eelmisel nädalavahetusel Jõhvi õppekohas jõululaat juba ära, sel nädalavahetusel on jõululaat Narva õppekohas. Enne aastavahetust kutsub direktor kõik õpetajad pidulikult lõunale Narva spordihalli. Tullakse nii Jõhvi, Sillamäe kui ka Narva õppekohast.

Praeguseks on endised Jõhvi, Sillamäe ja Narva kutsekoolid juba poolteist aastat ühise mütsi all, moodustades suure Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse. Pole pikk aeg, kuid kolme kooli liitmise plussid ja miinused hakkavad välja tulema.

Peamine pluss on muidugi see, et kolm kutsekooli enam ei konkureeri. Jõhvi, Sillamäe ja Narva teevad koostööd, mitte ei võistle omavahel. Kui ühel õppekohal on mingi eriala õppimiseks vajalikud ruumid ja seadmed olemas, siis ei hakata analoogilisi teise õppekohta rajama, vaid kasutatakse olemasolevat baasi ühiselt. Samuti kasutavad kõik õppekohad ühiselt õpetajaid – kus on õpetajat vaja, seal ta ka õpetab. Kolme kooli ühinemist peetakse juba loomulikuks ja pöördumatuks protsessiks. Kahtlejaid enam eriti ei märka.

Saadakse aru sellestki, et vahemaad Jõhvi, Sillamäe ja Narva vahel ei ole ületamatult pikad. Jõhvist jõuab Sillamäele 17 minutiga. Võrdluseks võib tuua, et Tallinnas kulub Lasnamäelt Mustamäele sõitmiseks 45 minutit.

Paraku on meil kõige raskemad ajad veel ees. Soomlased, inglased ja ka venelased ütlevad, et mitme kooli ühendamine võtab väga palju aega. Kui Soomes liideti viisteist kooli kolmeks suuremaks kooliks, saavutati täiesti hea tulemus alles kuuendal aastal – seda nii õppetöös, inimeste kui ka raha kokkuhoius. Meie kutsehariduskeskus suurest kokkuhoiust veel rääkida ei saa, sest osa noori õpib edasi endiste kutsekoolide õppekavade järgi – nad lõpetavad oma õppetsüklit. Teine osa õpilastest õpib aga uute õppekavade järgi. Niimoodi töötab meil kaks süsteemi paralleelselt veel poolteist aastat.

Soomlaste ja inglaste järgi on koolide liitmisel kõige raskemad teine ja kolmas aasta. Meil on teisest aastast pool juba läbi ja saame ka järgneva pooleteise aastaga hakkama.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!