Haridusuudiseid välismaalt

12. jaan. 2018 - Kommenteeri artiklit

Kakskeelsus tuleb kasuks

Florida Atlandi ülikooli teadlased (Hoff, Core jt) järeldavad uuringute põhjal, et kakskeelsus on lapsele pigem kasulik kui kahjulik, vahendab The Local. Nad selgitavad, et lapsed suudavad omandada rohkem kui ühe keele, ilma et see nende aju segadusse ajaks. Teiseks peaks immigrandid oma lastega emakeeles rääkima, sest see tugevdab etnilist sidet, mis omakorda soodustab häid õpitulemusi. Saksa teadlase arvates võib kakskeelsust pidada ajuharjutuseks, mis aitab tulevikus vastavalt nõuetele kohanduda, end ühest keskkonnast teise lülitada.

Rootsis on õpetajate puudus

Järgmise viie aasta jooksul peab Rootsi riik palkama 77 000 uut õpetajat, prognoosib haridusamet. Kaks aastat tagasi ennustati, et riigis jääb puudu ainult 7000 õpetajat. Arvu mitmekordistumise põhjuseks peetakse riigi elanike hulga kiiret kasvu. Samuti tuleb vahetada ajutised vajaliku hariduseta töötajad värskelt õpetajakraadi omandanute vastu 2031. aastaks, vahendab The Local. See omakorda suurendab 2031. aastaks tühjaks jäävate õpetajate ametikohtade arvu 80 000-ni.

Põhjamaalaste IQ-tase langeb

Põhjamaalaste IQ-tase on hakanud langema, vahendab The Local. James Flynni uurimusest järeldub, et Norras on üha vähem matemaatikas võimekaid ja kõrgel tasemel keeleoskusega inimesi. Kognitiivselt andekate arv väheneb ka Taanis ja Soomes. Norras on alates 1995. aastast märgata IQ 0,21% langust aasta kohta, mis tähendab, et põlvkondade IQ erinevus ulatub 6,5%-ni. Languse põhjusena tuuakse välja, et õpilased kulutavad vähem aega kodustele ülesannetele ja koolisüsteem nõuab neilt vähem kui minevikus.

Iraan takistab „keeleinvasiooni”

Iraan keelas inglise keele õpetamise algkoolis, sest peab keele õpetamist kultuuriliseks invasiooniks, vahendab BBC. Haridusminister soovib parandada pärsia keele oskust ja islami kultuuri omandamist. Iraani juht Ayatollah Ali Khamenei on minevikus tundnud muret inglise keele õppe pärast. Tavaliselt õpetatakse inglise keelt alates lapse 12. eluaastast, aga aine populaarsuse tõttu pakuvad paljud koolid võimalust varem keeleõppega alustada. Keeleõppe keeld kehtib algkooli tasemele ega puuduta tuntud erakoole.

PISA hakkab mõõtma globaalset pädevust

Järgmisel aastal testib PISA esimest korda lisaks traditsioonilistele õpilase võimekust näitavatele teadmistele globaalset pädevust. Testis osaleb üle 80 riigi.

Esitatakse küsimusi libauudiste, globaalse soojenemise ja rassismi kohta. Globaalse pädevuse testi tulemused on riikide PISA tabeli üldises järjestuses olulisel kohal, seega võib muutuda harjumuspärane pingerida, kus praegu võidutseb näiteks Soome. Testiga soovitakse teada saada, kui hästi suudavad õpilased analüüsida ühiskonna probleeme, vahendab BBC.

Lumi põhjustas Ühendkuningriigis massilise koolide sulgemise

Miks sulgevad koolid lume tõttu uksed? Birminghamis oli lumisel päeval ainsa koolina avatud West House’i vaba poiste ettevalmistuskool, kus jõudis kooli 70 õpilast. Kool ei ole oma 122-aastase tegutsemisaja jooksul ilma tõttu kordagi kinni olnud.

Esimene kriteerium, mille järgi otsustatakse, kas koolitöö toimub, on see, kas lapsed ja lapsevanemad saavad teel kooli ohutult liigelda, teiseks ei tohi lapsi kooli territooriumil ähvardada oht, vahendab BBC.

Prantsusmaa koolides keelatakse mobiiltelefonide kasutamine

Prantsusmaa haridusminister Jean-Michel Blanquer teatas, et riik keelab alates järgmise aasta septembrist mobiiltelefonide kasutamise koolis. Juba praegu ei tohi klassides mobiiltelefone kasutada, aga siis laieneb keeld vahetundidele, lõunavaheajale ja tundidevahelisele ajale. Keeld kehtib algkoolis ja põhikoolis.

Lütseumiõpilased võivad telefone kasutada. Lahtine on küsimus, kuidas keeldu rakendada. Kuidas kujutate ette, et 600 õpilast annab telefoni ära ja saab pärast tagasi, küsib The Local.

Uus juhend tõrjub ahistajad koolidest eemale

Ühendkuningriigi haridusministeerium väidab äsja koostatud juhendis „Koolilaste omavaheline seksuaalvägivald ja seksuaalne ahistamine”, et koolid ei tohi lubada seksuaalkurjategijal õppida samas klassis ohvriga isegi siis, kui kuritegu on alles uurimisfaasis ja kurjategijat nimetatakse kahtlustatavaks, vahendab tes.com. Samas tuleb arvesse võtta kahtlustatava vajadusi. Kui väike laps ahistab teisi, võib see olla märk, et teda ennast kasutatakse ära või ta puutub kokku pornograafilise materjaliga.

Inglased avavad Hiinas koole

Inglise Westminsteri erakool avab Hiinas kuus kakskeelset kooli, mis tugevdab minister Gibbsi sõnul kultuurilist koostööd riigiga ning innustab lapsi mandariini keelt õppima. Kool, mille aastane õppemaks on kuni 37 000 naela, kasutab tulu majandusliku abi pakkumiseks andekatele õpilastele Londoni osakonnas, vahendab BBC. Kasutatakse Hiina õppekava, millele lisatakse aineid Westminsteri omast. Hiinas on osakonnad teistelgi mainekatel Briti erakoolidel, näiteks on kanda kinnitanud Harrow’ kool.

Pastakad asenduvad klaviatuuriga

Kas kümne aasta pärast kirjutatakse kontrolltöid ja eksameid käsitsi? Janet Brown Šotimaa kvalifikatsioonikeskusest arvab, et pastakad võivad eksamitelt kaduda mõne aasta jooksul ja asenduda klaviatuuriga, vahendab veebileht tes.com. Tema sõnul on elektrooniline hindamine mõnel kursusel juba praegu kasutusel ja ühiskond jätkab liikumist arvutite suunas. Käsitsi kirjutamise üle on maailmas ennegi arutletud, näiteks 2015. aastal levis kuuldus, et Soomes vähendatakse kirjatehnika osakaalu arvutiõppe kasuks.

Lastel väheneb lugemisoskus ja -harjumus

Saksamaal Berliinis esitleti rahvusvahelise algkooli lugemisoskuse uurimuse tulemusi (IGLU). Selgus, et üha vähem saksa õpilasi oskab algkooli lõpuks korralikult lugeda. Lastele ka ei meeldi enam lugeda. Kui 2001. aastal oli algeline lugemisoskus 16,9% algkoolilõpetajatest, siis nüüd on lugemisraskustes õpilaste arv tõusnud 18,9%-ni ehk iga viies ei oska lugeda, vahendab The Local. Uurimuse autorit Wilfried Bosi kurvastab, et lugemist nautivate laste arv on viie protsendi võrra langenud.

Rootsis lahvatas koolivormi skandaal

Norrköpingis asuv Põhjamaine Rahvusvaheline Kool peab loobuma kohustuslikust koolivormi nõudest, sest see ei järgi põhiseaduse punkti, mille kohaselt nähakse õpilase rõivastuses tema eneseväljendusviisi. Koolivormi pakkumine ei ole seadusega vastuolus, küll aga tekitab probleeme distsiplinaarkaristuse järgnemine, kui eiratakse koolivormi kandmise kohustust, milleks annab õpilane kooli astudes kirjaliku nõusoleku, vahendab The Local.

 

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!