Haridusuudiseid välismaalt

19. jaan. 2018 - Kommenteeri artiklit

Õpetajatel napib pädevust vaimsete häiretega tegelda

Iga koolitöötaja peaks läbima vaimse tervise alase koolituse, k.a koristajad ja sööklapersonal, vahendab tes.com. Šotimaa vaimse tervise liit (SAMH) avalikustas koolipersonali uuringu tulemused: selgub, et 3000 küsitletust usub vaid kolmandik, et nende koolis saab vaimse tervise probleemidega õpilane töötajatelt piisavalt tuge. Kaks kolmandikku õpetajatest arvab, et nad ei ole saanud õpilaste pädevaks aitamiseks piisavalt erialaseid koolitusi olukorras, kus igas klassis on umbes kolm probleemset õpilast.

Heade tavade vastu eksinud muusikaõpetaja jätkab tööd

Gümnasistidele alkoholi ostnud 22-aastane Walesi muusikaõpetaja Simpson töötab edasi, kuigi ületas õpilastega suheldes hea tava piire. Simpson hoidis õpilasel A käest kinni, helistas talle eranumbrilt, vastas tema suudlusele ega uurinud noortele alkoholi ostes, kas nad on täisealised. Noorel õpetajal oli kergem sõbruneda õpilastega kui kolleegidega. Kuna ei suudetud tõestada, et tal oli õpilasega seksuaalsuhe, ja õpetaja on oma käitumisvigu mõistnud, jätkab ta tööd, vahendab tes.com.

Koolitunnid paisatakse otse-eetrisse

The Hindustan Times kirjutab, et varsti saavad lapsevanemad otseülekandes vaadata, mis nende võsukeste koolis toimub. India pealinna Delhi riigikoolid hakkavad kasutama mobiilirakendust, mille abil pääsevad lapsevanemad ligi ainetunnile. Lapsevanemad saavad kasutaja ID ja peavad teadma, mis on parajasti lapse klassi number. Kaameraid hakatakse klassidesse paigaldama kolme kuu pärast. Lisaks vanematele võivad igal ajal klasse jälgida haridusminister, haridusdirektor ja haridussekretär.

Tööle läbi mägiliustike ja pakase

Mõne õpetaja teekond tööle on ohtlikum kui teisel. Itaalia fotograaf Zanzottera jäädvustas, kuidas Himaalaja Zanskari piirkonna Lamdon Model keskkooli õpetajad pärast vaheaega tööle naasevad. Mitmepäevane retk viib üle külmunud Zanskari jõe ja mägiliustike krõbedas pakases. Novembrist märtsi alguseni on kool suletud, sest ilmastikuolude tõttu on küla välismaailmast eraldatud. Uue talviti läbitava tee valmimine võtab aastaid ja seni jätkavad õpetajad ekstreemset retke, vahendab Der Spiegel.

Kakskeelsus tuleb kasuks

Florida Atlandi ülikooli teadlased (Hoff, Core jt) järeldavad uuringute põhjal, et kakskeelsus on lapsele pigem kasulik kui kahjulik, vahendab The Local. Nad selgitavad, et lapsed suudavad omandada rohkem kui ühe keele, ilma et see nende aju segadusse ajaks. Teiseks peaks immigrandid oma lastega emakeeles rääkima, sest see tugevdab etnilist sidet, mis omakorda soodustab häid õpitulemusi. Saksa teadlase arvates võib kakskeelsust pidada ajuharjutuseks, mis aitab tulevikus vastavalt nõuetele kohanduda, end ühest keskkonnast teise lülitada.

Rootsis on õpetajate puudus

Järgmise viie aasta jooksul peab Rootsi riik palkama 77 000 uut õpetajat, prognoosib haridusamet. Kaks aastat tagasi ennustati, et riigis jääb puudu ainult 7000 õpetajat. Arvu mitmekordistumise põhjuseks peetakse riigi elanike hulga kiiret kasvu. Samuti tuleb vahetada ajutised vajaliku hariduseta töötajad värskelt õpetajakraadi omandanute vastu 2031. aastaks, vahendab The Local. See omakorda suurendab 2031. aastaks tühjaks jäävate õpetajate ametikohtade arvu 80 000-ni.

Põhjamaalaste IQ-tase langeb

Põhjamaalaste IQ-tase on hakanud langema, vahendab The Local. James Flynni uurimusest järeldub, et Norras on üha vähem matemaatikas võimekaid ja kõrgel tasemel keeleoskusega inimesi. Kognitiivselt andekate arv väheneb ka Taanis ja Soomes. Norras on alates 1995. aastast märgata IQ 0,21% langust aasta kohta, mis tähendab, et põlvkondade IQ erinevus ulatub 6,5%-ni. Languse põhjusena tuuakse välja, et õpilased kulutavad vähem aega kodustele ülesannetele ja koolisüsteem nõuab neilt vähem kui minevikus.

Iraan takistab „keeleinvasiooni”

Iraan keelas inglise keele õpetamise algkoolis, sest peab keele õpetamist kultuuriliseks invasiooniks, vahendab BBC. Haridusminister soovib parandada pärsia keele oskust ja islami kultuuri omandamist. Iraani juht Ayatollah Ali Khamenei on minevikus tundnud muret inglise keele õppe pärast. Tavaliselt õpetatakse inglise keelt alates lapse 12. eluaastast, aga aine populaarsuse tõttu pakuvad paljud koolid võimalust varem keeleõppega alustada. Keeleõppe keeld kehtib algkooli tasemele ega puuduta tuntud erakoole.

PISA hakkab mõõtma globaalset pädevust

Järgmisel aastal testib PISA esimest korda lisaks traditsioonilistele õpilase võimekust näitavatele teadmistele globaalset pädevust. Testis osaleb üle 80 riigi.

Esitatakse küsimusi libauudiste, globaalse soojenemise ja rassismi kohta. Globaalse pädevuse testi tulemused on riikide PISA tabeli üldises järjestuses olulisel kohal, seega võib muutuda harjumuspärane pingerida, kus praegu võidutseb näiteks Soome. Testiga soovitakse teada saada, kui hästi suudavad õpilased analüüsida ühiskonna probleeme, vahendab BBC.

Lumi põhjustas Ühendkuningriigis massilise koolide sulgemise

Miks sulgevad koolid lume tõttu uksed? Birminghamis oli lumisel päeval ainsa koolina avatud West House’i vaba poiste ettevalmistuskool, kus jõudis kooli 70 õpilast. Kool ei ole oma 122-aastase tegutsemisaja jooksul ilma tõttu kordagi kinni olnud.

Esimene kriteerium, mille järgi otsustatakse, kas koolitöö toimub, on see, kas lapsed ja lapsevanemad saavad teel kooli ohutult liigelda, teiseks ei tohi lapsi kooli territooriumil ähvardada oht, vahendab BBC.

Prantsusmaa koolides keelatakse mobiiltelefonide kasutamine

Prantsusmaa haridusminister Jean-Michel Blanquer teatas, et riik keelab alates järgmise aasta septembrist mobiiltelefonide kasutamise koolis. Juba praegu ei tohi klassides mobiiltelefone kasutada, aga siis laieneb keeld vahetundidele, lõunavaheajale ja tundidevahelisele ajale. Keeld kehtib algkoolis ja põhikoolis.

Lütseumiõpilased võivad telefone kasutada. Lahtine on küsimus, kuidas keeldu rakendada. Kuidas kujutate ette, et 600 õpilast annab telefoni ära ja saab pärast tagasi, küsib The Local.

Uus juhend tõrjub ahistajad koolidest eemale

Ühendkuningriigi haridusministeerium väidab äsja koostatud juhendis „Koolilaste omavaheline seksuaalvägivald ja seksuaalne ahistamine”, et koolid ei tohi lubada seksuaalkurjategijal õppida samas klassis ohvriga isegi siis, kui kuritegu on alles uurimisfaasis ja kurjategijat nimetatakse kahtlustatavaks, vahendab tes.com. Samas tuleb arvesse võtta kahtlustatava vajadusi. Kui väike laps ahistab teisi, võib see olla märk, et teda ennast kasutatakse ära või ta puutub kokku pornograafilise materjaliga.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!