Haridusuudiseid välismaalt

26. jaan. 2018 - Kommenteeri artiklit

Solvavaid väljendeid liigub endiselt palju

Inglismaal Nottinghami vabakoolis räägiti õpilastele, mida tähendab sõna „misogüünia” ja paluti neil kirjutada seksistlikke sõnu, mida nad igapäevaelus kasutavad. Selgus, et solvavaid väljendeid liigub väga palju, kusjuures tihti ei tajuta, et nii võidakse kedagi solvata, sest kõneviis on muutunud harjumuspäraseks, vahendab BBC. Näitena võib tuua „feminats”, „jookseb nagu tüdruk” ja „mine tagasi kööki!”. Kui koolid Nottinghami eeskuju järgiksid, oleks tüdrukutel rohkem julgust öelda: „Ära nii ütle, see solvab mind.”

Võtke teatavaks: raha tuleb töö eest!

Kirtoni algkool Bostonis õpetab lapsi rahaga ümber käima. Koolis tegutseb pank, mis kasutab rahana kirtse. Panka juhatavad lapsed ise. Lõunavaheajal viivad nad ära raha, mille on heade tulemuste eest kogunud. Piisava summa eest saavad nad kooli poest asju osta. Vanemad lapsed tohivad samas poes müüjana töötada. Mõni laps suudab kogu veerandi raha säästa, et endale mänguasi osta. Projekti eesmärk on õpetada lastele, et raha ei tule automaadist, vaid on tasu töö eest vahendab BBC.

Kas inimesel ja ahvil oli ühine esivanem?

India haridusminister Satyapal Singh väidab, et Darwini evolutsiooniteooriat ei saa tõestada ja seega peaks selle koolide õppekavadest eemaldama. Keemikuharidusega minister väidab, et 10−15 teadlase arvates ei ole piisavalt tõendeid selle teooria tõestamiseks. „Keegi ei olevat näinud ahvi inimeseks muutumas,” vahendab The Guardian. Üle 2000 India teadlase allkirjastasid petitsiooni teooria eemaldamise vastu, lisades, et enamik teadlasi on seisukohal, et inimestel ja inimahvidel oli ühine esivanem.

Režiim pigistab Hongkongi tudengeid

Hongkongi ülikoolides on akadeemiline vabadus märgatavalt vähenenud, vahendab The Guardian. Austraalia Macquarie ülikooli professori Kevin Carrico aruande kohaselt on vähenenud eneseväljendusvabadus, häälekamad professorid on töölt eemaldatud ja kooli juhivad valitsuse määratud neile sobivad isikud. Aruandes kirjeldatakse ülikoolide arengut pärast üliõpilaste kahe aasta tagust protesti, mille käigus nõuti suuremat demokraatiat. Ülikoolidesse soovitatakse saata asutusest sõltumatud järelevalverühmad.

Õpetajatel napib pädevust vaimsete häiretega tegelda

Iga koolitöötaja peaks läbima vaimse tervise alase koolituse, k.a koristajad ja sööklapersonal, vahendab tes.com. Šotimaa vaimse tervise liit (SAMH) avalikustas koolipersonali uuringu tulemused: selgub, et 3000 küsitletust usub vaid kolmandik, et nende koolis saab vaimse tervise probleemidega õpilane töötajatelt piisavalt tuge. Kaks kolmandikku õpetajatest arvab, et nad ei ole saanud õpilaste pädevaks aitamiseks piisavalt erialaseid koolitusi olukorras, kus igas klassis on umbes kolm probleemset õpilast.

Heade tavade vastu eksinud muusikaõpetaja jätkab tööd

Gümnasistidele alkoholi ostnud 22-aastane Walesi muusikaõpetaja Simpson töötab edasi, kuigi ületas õpilastega suheldes hea tava piire. Simpson hoidis õpilasel A käest kinni, helistas talle eranumbrilt, vastas tema suudlusele ega uurinud noortele alkoholi ostes, kas nad on täisealised. Noorel õpetajal oli kergem sõbruneda õpilastega kui kolleegidega. Kuna ei suudetud tõestada, et tal oli õpilasega seksuaalsuhe, ja õpetaja on oma käitumisvigu mõistnud, jätkab ta tööd, vahendab tes.com.

Koolitunnid paisatakse otse-eetrisse

The Hindustan Times kirjutab, et varsti saavad lapsevanemad otseülekandes vaadata, mis nende võsukeste koolis toimub. India pealinna Delhi riigikoolid hakkavad kasutama mobiilirakendust, mille abil pääsevad lapsevanemad ligi ainetunnile. Lapsevanemad saavad kasutaja ID ja peavad teadma, mis on parajasti lapse klassi number. Kaameraid hakatakse klassidesse paigaldama kolme kuu pärast. Lisaks vanematele võivad igal ajal klasse jälgida haridusminister, haridusdirektor ja haridussekretär.

Tööle läbi mägiliustike ja pakase

Mõne õpetaja teekond tööle on ohtlikum kui teisel. Itaalia fotograaf Zanzottera jäädvustas, kuidas Himaalaja Zanskari piirkonna Lamdon Model keskkooli õpetajad pärast vaheaega tööle naasevad. Mitmepäevane retk viib üle külmunud Zanskari jõe ja mägiliustike krõbedas pakases. Novembrist märtsi alguseni on kool suletud, sest ilmastikuolude tõttu on küla välismaailmast eraldatud. Uue talviti läbitava tee valmimine võtab aastaid ja seni jätkavad õpetajad ekstreemset retke, vahendab Der Spiegel.

Kakskeelsus tuleb kasuks

Florida Atlandi ülikooli teadlased (Hoff, Core jt) järeldavad uuringute põhjal, et kakskeelsus on lapsele pigem kasulik kui kahjulik, vahendab The Local. Nad selgitavad, et lapsed suudavad omandada rohkem kui ühe keele, ilma et see nende aju segadusse ajaks. Teiseks peaks immigrandid oma lastega emakeeles rääkima, sest see tugevdab etnilist sidet, mis omakorda soodustab häid õpitulemusi. Saksa teadlase arvates võib kakskeelsust pidada ajuharjutuseks, mis aitab tulevikus vastavalt nõuetele kohanduda, end ühest keskkonnast teise lülitada.

Rootsis on õpetajate puudus

Järgmise viie aasta jooksul peab Rootsi riik palkama 77 000 uut õpetajat, prognoosib haridusamet. Kaks aastat tagasi ennustati, et riigis jääb puudu ainult 7000 õpetajat. Arvu mitmekordistumise põhjuseks peetakse riigi elanike hulga kiiret kasvu. Samuti tuleb vahetada ajutised vajaliku hariduseta töötajad värskelt õpetajakraadi omandanute vastu 2031. aastaks, vahendab The Local. See omakorda suurendab 2031. aastaks tühjaks jäävate õpetajate ametikohtade arvu 80 000-ni.

Põhjamaalaste IQ-tase langeb

Põhjamaalaste IQ-tase on hakanud langema, vahendab The Local. James Flynni uurimusest järeldub, et Norras on üha vähem matemaatikas võimekaid ja kõrgel tasemel keeleoskusega inimesi. Kognitiivselt andekate arv väheneb ka Taanis ja Soomes. Norras on alates 1995. aastast märgata IQ 0,21% langust aasta kohta, mis tähendab, et põlvkondade IQ erinevus ulatub 6,5%-ni. Languse põhjusena tuuakse välja, et õpilased kulutavad vähem aega kodustele ülesannetele ja koolisüsteem nõuab neilt vähem kui minevikus.

Iraan takistab „keeleinvasiooni”

Iraan keelas inglise keele õpetamise algkoolis, sest peab keele õpetamist kultuuriliseks invasiooniks, vahendab BBC. Haridusminister soovib parandada pärsia keele oskust ja islami kultuuri omandamist. Iraani juht Ayatollah Ali Khamenei on minevikus tundnud muret inglise keele õppe pärast. Tavaliselt õpetatakse inglise keelt alates lapse 12. eluaastast, aga aine populaarsuse tõttu pakuvad paljud koolid võimalust varem keeleõppega alustada. Keeleõppe keeld kehtib algkooli tasemele ega puuduta tuntud erakoole.

 

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!