Loodusega sina peale

19. jaan. 2018 Annely Lambing TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia turundus- ja kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Loodus köidab nii suuri kui ka väikesi. Foto: Andres Tennus

 

Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia õppeprogrammid kutsuvad eri vanuses õpilasi täiendama oma teadmisi evolutsioonist, maavaradest, haruldastest liikidest ja taimedest.

2018. aastaks on lisaks varasematele valminud uued põnevad õppeprogrammid. Algklassidele mõeldud „Põneva loomariigi” käigus toimuvad praktilised õpitoad vaatlemis- ja uurimisülesannetega, et tutvustada nii Eesti kui ka maailma mitmekesist loomariiki.

Põhikoolile ja gümnaasiumile mõeldud programmis „Maavarad meie igapäevaelus” lahendatakse ülesandeid tähtsamate maavarade omadustest ja tunnustest, põlevkivi kasutusaladest, maavarade kasutamisest igapäevaelus (tarbekaupades, mobiiltelefonides, energeetikas jm), räägitakse mineraalidest inimese kehas. Otsitakse vastust küsimusele, kui kauaks maakeral maavarasid jätkub.

Programmis „Elurikkuse evolutsioonist Darwinist tänapäevani” saavad õpilased tutvuda evolutsiooni protsessidega Maa ajaloos eri elus­tikurühmade näitel. Uuritakse ja võrreldakse organismirühmade kohastumusi, diskuteeritakse inimese evolutsiooni ja mammutite väljasuremise teemal. Ülevaatlik õppeprogramm sobib vanema astme õpilastele.

Samale vanuserühmale on mõeldud ka „Kaduvate liikide otsingul” – programm, kus loodusmuuseumis otsitakse nutiseadmetega infot maailma haruldaste ja ohustatud liikide kohta. Rühmatööna lahendatakse mängulisi digiülesandeid.

TÜ botaanikaaia pakutavates uutes õppeprogrammides tutvutakse Eesti kooslustega ja samblaaiaga botaanikaaias, uuritakse huvitavaid samblaid ja taimeliike eri kooslustes. Sammalde programmis saab palju teada nii tavaliste kui ka haruldasemate liikide kohta, näiteks tutvustame põlispuudel kasvavat sulgjat õhikut. Koosluste programmis tutvutakse taimeliikidega Eesti metsa-, niidu- ja sookooslustes botaanikaaias.

Kõik õpetajad on oodatud õppeprogrammide infopäevale 22. jaanuaril kl 15 TÜ loodusmuuseumis (Vanemuise 46, Tartu), kus õppeprogramme lähemalt tutvustatakse.

Õppeprogrammide valmimist ja näitust „Kaduvate liikide kannul” on toetanud SA Keskkonnainvesteeringute Keskus. TÜ loodusmuuseumi püsiekspositsiooni valmimist rahastas mh Euroopa Liidu regionaalarengu fond.

Kõikide TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia õppeprogrammide tellimiseks on koolidel võimalik küsida toetust SA Keskkonnainvesteeringute Keskuselt (www.kik.ee).

Info ja registreerumine loodusmuuseum@ut.ee, tel 737 6076.

Õppeprogrammide tutvustused ja tellimistingimused leiab veebis www.natmuseum.ut.ee ja www.botaanikaaed.ut.ee (loodushariduse leheküljel).

Õppeprogrammide info: Kätlin Koser, loodusmuuseum@ut.ee ja Külli Kalamees-Pani, Kulli.kalamees.pani@ut.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!