Põltsamaa piirkonna koolide taliolümpia Adaveres

25. jaan. 2018 Annika Kallasmaa Põltsamaa valla noorsootöö koostööprojekti koordinaator - Kommenteeri artiklit

Pirliksi kuiv trenn koolimajas. Foto: Adavere kool

5. ja 6. veebruaril toimuvad Põltsamaa piirkonna koolide taliolümpiamängud Adaveres.

Kooliolümpiamängude spordipeo ülesehitus sarnaneb päris olümpiamängudega ning selle tseremooniate korraldamisel arvestatakse olümpiaharta reeglitega.

Sportmängudele eelneb ja järgneb olümpiahariduse periood – koolidesse kutsutakse külla sportlasi, külastatakse Eesti spordi- ja olümpiamuuseumi, ainetundides käsitletakse olümpiaga seotut, koostatakse esitlusi ja stende, kaunistatakse amforaid, osaletakse maskotikonkursil, toimub koolidevaheline teadmiste võistlus.

Mängud avatakse pidulikult 5. veebruaril kell 9 ja kella 14 paiku autasustatakse esimese päeva parimaid. 6. veebruaril alustatakse samuti kell 9 hommikul ning pärastlõunal algavad autasustamine ja lõputseremoonia. Kõik huvilised on oodatud võistlusi vaatama.

Põltsamaa vallas on kooliolümpiamängud toimunud varem kaks korda. Eelmised mängud toimusid nii suvel kui ka talvel. Sel korral on mängudel suurem ulatus, kuna kaasatud on nii ühinenud Põltsamaa valla seitse kooli (Põltsamaa, Adavere, Lustivere, Puurmani, Pisisaare, Esku-Kamari, Aidu) kui ka Kolga-Jaani ja Leie põhikool.

Spordipidu toimub kahel päeval, kuna osalejad üheksast koolist on ligi 430. 1.‒9. klassi õpilased on kooliastmete kaupa jagatud riikideks, võisteldakse kas individuaalselt või meeskondlikult, kokku on üheksa ala.

Spordialad on uisutamine, suusatamine, tõukekelgutamine, discgolf’i täpsusvisked, kelgutamine, takistusrada, jääpall, jääkeegel ja piriliks. Kui esimesed nimetatud alad pikemat selgitust ei vaja, siis piriliks on Adaveres leiutatud spordiala – uiskudel pukil edasi liikumine toigastega lükates. Ala eeldab head tasakaalu ja oskuslikku juhtimist ning tugevat ülakeha. Jääpalli mängitakse nagu hokit, kuid tennisepalliga ja jääkeeglis on kasutusel veekanistrid, mida libistatakse mööda jääd.

Adaverest pärit kiiruisutajad Saskia Alusalu ja Marten Liiv on olümpiamängudel Pyeongchangis. Koolide olümpial esindavad neid maskotid Sassu ja Matu. Koolilapsi innustavad veel uus maskott rebane Rein ja teisedki vahvad tegelased. Lisaks spordile saab Adavere koolis vaadata näitust ‒ õpilaste joonistustega kaunistatud amforaid ja koolide parimatest sportlasest koostatud stende.

Kooliolümpiamängud toimuvad valdade koostööprojekti raames. Tänu sellele jõuab noorsootöö uute noorteni ning laienevad noorte võimalused osaleda. Kooliolümpiamängude projekti toetavad ka Eesti olümpiaakadeemia, kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp ning mitmed sponsorid, nt AS Põltsamaa Felix.


Koostöös toimuvat noorsootöö arendamist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti noorsootöö keskuse elluviidava ESF-i kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.

Eesti noorsootöö keskus viib üle Eesti programmi, mis toetab naabervaldade noorsootöö koostööd eesmärgiga mitmekesistada noorsootöös toimuvat ning noorte võimalusi töö- ja kooliväliseks tegevuseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!